Kot poroča Sledilnik za covid-19, so pristojni v sredo potrdili 1385 okužb z novim koronavirusom. Opravili so 5482 PCR-testov, pozitivnih jih je bilo 992, kar znaša 18,1 odstotka. Opravili so tudi 20.788 hitrih antigenskih testov, pozitivnih na okužbo je bilo 393 brisov, kar znaša 1,9 odstotka. Trenutno je v državi 13.846 aktivnih primerov okužbe.
Hospitaliziranih 828 bolnikov, umrlo 10 oseb
Popušča tudi pritisk na bolnišnice. V sredo je bolnišnično oskrbo potrebovalo 828 bolnikov s covidom-19, kar je 36 manj kot dan prej. Včeraj so v enotah intenzivne terapije skrbeli za 157 pacientov, kar je za tri manj v primerjavi s torkom. V domačo oskrbo so odpustili 76 oseb. V sredo je umrlo deset oseb s covidom-19 (tri manj kot dan prej).
V primerjavi s torkom, ko je sedemdnevno povprečje potrjenih koronavirusnih okužb znašalo 827, se je to v sredo nekoliko zvišalo. Trenutno po vladnih podatkih znaša 837, kar pa je še vedno pod mejo, ki jo predvideva vladni načrt sproščanja ukrepov za prehod v oranžno fazo.
"Epidemije še ni konec in z virusom bomo najverjetneje živeli še kar nekaj časa, zato je odgovorno vedenje v času razmer, ki resnično niso običajne, še toliko bolj pomembno," je opozorila vladna govorka za covid-19 Maja Bratuša.
Zdravstveni inšpektorji tudi na smučiščih, a zaznali le manjše kršitve
Tedensko poročilo o izvedenih inšpekcijskih nadzorih v zvezi z obvladovanjem epidemije covida-19 je na dopoldanski vladni novinarski konferenci za obdobje od 1. do vključno 7. februarja predstavila glavna inšpektorica Diana Potza. Skupno število opravljenih nadzorov je bilo 3762. Izrečenih je bilo 29 prekrškovnih sankcij, 352 opozoril po Zakonu o prekrških in 128 upravnih ukrepov.
Inšpektorji so od tega v gostinstvu opravili 166 nadzorov in izrečekli 14 prekrškovnih sankcij ter 15 opozoril. Na področju drugih storitvenih dejavnosti so opravili 447 nadzorov. Izrečeni sta bili dve prekrškovni sankciji, skupno 39 opozoril ter ena odločba o prepovedi opravljanja dejavnosti.
Število nadzorov na zunanjih javnih površinah je bilo po besedah Potze 365, pri čemer je zdravstveni inšpektorat izrekel 57 opozoril, v večstanovanjskih stavbah pa je bilo pri 106 nadzorih izrečenih skupno šest opozoril.
V soboto, nedeljo in na praznični ponedeljek so bili zdravstveni inšpektorji prisotni tudi na 13 izletniških točkah in smučiščih, na katerih je potekala skupna akcija nadzora z Inšpektoratom RS za infrastrukturo in Policijo. Pri tem so ugotovili le manjše kršitve, in sicer posamezne primere zbiranja ter nepravilnega nošenja mask, kar so kršitelji po izreku opozoril tudi takoj 'odpravili'.
Zdravstveni inšpektorat izvaja tudi sistematičen nadzor nad izvajanjem testiranja v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Prve nadzore so skupaj z Inšpektoratom za šolstvo in šport izvedli na štirih lokacijah Waldorfskih osnovnih šol in vrtcev v Celju, Žalcu in v Ljubljani. Testiranje zaposlenih je izvedel pooblaščeni izvajalec, pri sami organizaciji testiranja in obveščanju zaposlenih pa ni bilo ugotovljenih večjih nepravilnosti. Inšpektorat je evidentiral nekaj posameznikov, ki se testiranja niso želeli udeležiti. Na podlagi ugotovitev bo zoper posameznike v primeru ugotovljenih kršitev Zakona o nalezljivih boleznih uveden prekrškovni postopek, je pojasnila inšpektorica.
Nepravilnosti pri cepljenju
Na mestih, kjer se izvaja cepljenje proti covidu-19, je Zdravstveni inšpektorat do danes skupaj opravil 112 nadzorov, v navedenem tednu pa 17, je predstavila Potza. Na podlagi podatkov, prejetih od izvajalcev cepljenja, so ugotovili, da je pri 14 izvajalcih cepljenje potekalo v skladu z nacionalno strategijo, pri enem pa so ugotovili neskladnosti - in sicer cepljenje posameznikov, ki ne sodijo v prednostne skupine nacionalne strategije. Dva postopka sta še v teku. Iz ugotovitev izhaja, da je bilo pri zavezancih skladno s strategijo opravljenih nekaj več kot 99 odstotkov cepljenj.
V okviru vseh opravljenih nadzorov je bila 15 zavezancem izdana ureditvena odločba, s katero jim je bilo naloženo opravljanje cepljenja v skladu z nacionalno strategijo. Seznam zavezancev, ki jim je bila odločba izdana, je naslednji: Splošne bolnišnice Novo mesto, Nova Gorica, Jesenice in Golnik; Psihiatrični bolnišnici Ormož in Begunje; Zdravstveni domovi Velenje, Domžale, Grosuplje, Nova Gorica, Ilirska Bistrica in Tolmin ter Zasebna ambulanta družinske medicine Sajovic Roglič; Onkološki inštitut in Ortopedska bolnišnica Valdoltra.
Poročilo Policije
Policija pa je skupaj izrekla 1608 ukrepov, in sicer 1065 opozoril, izdanih je bilo 532 plačilnih nalogov ter uvedenih hitrih postopkov. V desetih primerih je policija izvedla prekrškovni postopek zaradi neupoštevanja zakonitega ukrepanja policista.
V navedenem obdobju je Policija na vseh mejnih prehodih in kontrolnih točkah osebam izdala skupaj 9813 potrdil o napotitvi v karanteno na domu. Od tega so preklicali 45 potrdil, ker se je kasneje v postopku izkazalo, da so osebe imele ustrezna dokazila, da lahko vstopijo v državo brez napotitve v karanteno. Potrdila je tako Policija vročila 9768 osebam, od tega 8726 za polnoletne in 1042 za mladoletne osebe.
Največ napotitev v karanteno na domu je bilo vročenih osebam, ki so pripotovale iz Bosne in Hercegovine (BiH), in sicer 6912, Hrvaške 978, s Kosova 476, iz Srbije 405, Avstrije 272, Severne Makedonije 228 in Nemčije 200. Skupaj pa so bile v karanteno na domu napotene osebe, ki so pripotovale v Slovenijo iz 34 različnih držav.
Smučarji v večji meri odgovorni
Tudi Policija je v preteklem podaljšanem koncu tedna na smučiščih v rdečih statističnih regijah izvedla poostren nadzor s poudarkom na redu na smučiščih in upoštevanju priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). V večini primerov so policisti ugotavljali, da so bili smučarji odgovorni in so se držali predpisanega reda, omejitev in priporočil NIJZ ter vladnih odlokov. Policija je v okviru teh nadzorov izrekla 66 ukrepov zaradi kršitev odlokov, vezanih na Zakon o nalezljivih boleznih in 13 ukrepov zaradi kršitev druge zakonodaje. Tako so policisti izrekli 57 opozoril in devet plačilnih nalogov. V večini primerov je šlo kršitve prehajanja meja statističnih regij.
Večina pozitivnih na hitrih testih na Ajdovskem danes na PCR testih spet negativnih
Sedemdnevni kazalniki glede števila okužb na Severnem Primorskem so še naprej vse ugodnejši, in to kljub zapletom glede zanesljivosti serije hitrih testov na Ajdovskem. Vseh 16 oseb, ki so bile na hitrih testih v sredo pozitivne, so danes testirali še s testom PCR. 12 od njih je bilo na ponovnem testiranju negativnih.
Pri treh testiranih je bila okužba tudi v drugo potrjena. Pri eni osebi pa bodo morali ponovitveni test opraviti še enkrat. Danes so sicer v Ajdovščini opravili 200 brisov, tokrat pa med testiranimi ni bilo pozitivnega rezultata, so sporočili iz regijskega štaba Civilne zaščite (CZ) za Severno Primorsko.
Za občino Ajdovščina bodo tako, podobno kot v zadnjih dneh, spet potrebni popravki. Veliko testiranih je bilo v minulih dneh pozitivnih na hitrih testih in nato negativnih na testih po metodi PCR.
Brez odkritega okuženega so na testiranju s hitrimi testi danes medtem izvedli prvo množično testiranje v Bovcu, v Cerknem pa je bilo ob 65 opravljenih testih 9,2 odstotka pozitivnih.
Na točki za množično hitro testiranje v Novi Gorici je bila danes spet kar precejšnja gneča. Iz občinskega štaba CZ Nova Gorica so sporočili, da na testiranje prihajajo številni iz trgovinske in tudi drugih dejavnosti. Ob tem opozarjajo, da na testiranja prihajajo tudi osebe, ki so pred kratkim že prebolele covid-19, a jih delodajalci vseeno pošiljajo na hitro testiranje.
KOMENTARJI (757)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.