Slovenija je prešla v oranžno fazo, sproščajo se nekateri ukrepi, ki so veljali za omejitev širjenja epidemije covida-19. Aktualno epidemiološko sliko in stanje v državi je danes na seji obravnavala vlada in sprejela več sprememb odlokov. Večina jih v veljavo stopi s ponedeljkom.
Za smuko dovolj negativni test, ki ni starejši od enega tedna
S prihodnjim tednom bo na smučiščih za uporabo žičniških naprav po besedah infrastrukturnega ministra Jerneja Vrtovca tako denimo veljal negativni test na novi koronavirus, ki ni starejši od sedmih dni. Doslej so se morali smučarji testirati na 24 ur. Tistim, ki so covid-19 preboleli, se pol leta ne bo treba testirati, upravičeni pa bodo do zdravniškega potrdila.
Poleg smučarjev, ki bodo želeli uporabljati žičniške naprave, bo moralo imeti negativni test, ki ni starejši od sedmih dni, tudi osebje na smučišču, ki je v neposrednem stiku z uporabniki, je na današnji novinarski konferenci po seji vlade povedal Vrtovec.
"Nihče si ne želi, da bi te ukrepe znova začeli zaostrovati," je dejal minister in smučarje pozval k spoštovanju ukrepov in predvsem ohranjanju razdalje med čakanjem na žičnico. "Če bomo odgovorni ugotovili, da se tega ne spoštuje, bomo morali omejiti uporabo žičniških naprav," je poudaril.
Novosti je vlada po Vrtovčevih besedah sprejela tudi na področju taksi prevozov, avtošol in javnega prevoza. Za inštruktorje v avtošolah bo še naprej veljal tridnevni negativni test, so pa novost uvedli na strani uporabnikov. Tudi njim bo po novem test veljal tri dni in ne več 24 ur.
Ker želi imeti vlada po besedah infrastrukturnega ministra pošten odnos do vseh, je testiranje uvedla še za taksi prevoze. Tudi za voznike taksijev bodo tako od ponedeljka potrebna testiranja na novi koronavirus, negativni test pa prav tako ne bo smel biti starejših od treh dni.
Kar se tiče smučišč, taksi prevozov in avtošol, je vlada po pojasnilih ministra odločila tudi, da negativni test ne pride v poštev za tiste, ki so okužbo že preboleli, in tiste, ki so že bili cepljeni. "To je pomembna stvar glede na to, da imamo dokazano 200.000 tistih, ki so covid-19 preboleli," je izpostavil.
Vlada tako uvaja možnost, da namesto negativnega testa ljudje lahko predložijo dokazilo o cepljenju, zdravniško potrdilo o prebolelem covidu-19 ali dokazilo o pozitivnem rezultatu na covid-19, od katerega je preteklo najmanj 21 dni in največ šest mesecev.
Vrtovec je napovedal še spremembe na področju javnega potniškega prometa. Kot je dejal, bodo tega prilagodili odprtju šol. "Ko se odprejo šole, bo tudi javni promet deloval brezhibno," je zatrdil.
Žičničarji pozdravljajo omilitev pogojev za smuko
Žičničarji so z omilitvijo pogojev za uporabo žičniških naprav zadovoljni, je medtem dejala predsednica Združenja slovenskih žičničarjev Manuela Božič Badalič. Upajo, da bo sprostitev ukrepov skupaj z odpravo omejitev prehoda meja občin in statističnih regij ter šolskimi počitnicami pripomogla k povečanju obiska na smučiščih.
"Zaradi dosedanje ureditve, po kateri so se morali smučarji testirati na 24 ur, se marsikdo ni želel smučišču niti približati. Poleg tega je vse več ljudi covid-19 že prebolelo ali pa so se cepili, zato je bila takšna ureditev nesmiselna," je dejala Božič Badaličeva.
Poudarila je, da razmere sicer še niso idealne, saj nekateri omejitveni ukrepi ostajajo. "Razumemo pa, da država pač mora poskrbeti za varnost državljanov in preprečevanje širjenja okužb," je dodala.
Dovoljene vse trgovinske dejavnosti brez omejitev, nič več obveznih testiranj za potrošnike
Od ponedeljka bodo vrata lahko odprle tudi vse trgovine, brez omejitev. Hkrati v nobeni dejavnosti ne bo več zahtevan negativni test na novi koronavirus za potrošnike, je povedala državna sekretarka na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo (MGRT) Ajda Cuderman.
Obstoječi odlok o prepovedi ponujanja blaga in storitev potrošnikom je vlada podaljšala do nedelje, v ponedeljek pa bo v veljavo stopil novi odlok. V njem se izjeme, za katere je dovoljeno opravljanje dejavnosti, širijo na opravljanje trgovinske dejavnosti ne glede na vrsto blaga in prodajno površino. "To pomeni, da so z odlokom dovoljene vse trgovinske dejavnosti brez omejitev," je na vladni novinarski konferenci pojasnila sekretarka.
Najpomembnejša sprememba pa je, da novi odlok od potrošnika oziroma stranke ne zahteva več predložitve negativnega testa za koriščenje storitev, je nadaljevala Cudermanova.
Glede testiranja zaposlenih bo še naprej veljalo, da bodo določene dejavnosti lahko delovale brez posebnih pogojev (negativnega testa za izvajalca). Izjeme bodo tu enake kot doslej, denimo bencinski servisi, pošte in lekarne, nekaj pa je novih. To so storitve ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom na daljavo, priprava pijač in jedi za dostavo ter priprava in strežba jedi in pijač v organizacijah, ki izvajajo gostinsko dejavnost za svoje zaposlene oziroma varovance.
Še ena sprememba v novem odloku je ta, da bo prodaja kmetijskih pridelkov na kmetiji odslej urejena v okviru določil o osebnem prevzemu blaga in hrane na prevzemnih mestih. To pomeni, da tudi za to dejavnost ni zahtevano testiranje zaposlenih.
Negativen test na okužbo še vedno potreben za izvajalce higienske nege
Pri drugih storitvah pa bo (še vedno) zahtevano redno testiranje zaposlenih. Slednje med drugim velja za celotno trgovinsko dejavnost, pod katero odslej sodijo tudi tržnice, in vse storitve higienske nege, denimo kozmetike in izvajalce masaž, po novem pa tudi za frizerje in izvajalce pedikure, ki so bili testiranja doslej oproščeni.
V ta sklop sodijo še servisne delavnice velikosti do 400 kvadratnih metrov, storitve izdelave, vzdrževanja in montaže, storitve nepremičninskega posredovanja, strokovno oziroma poslovno izobraževanje ter storitve salonov za nego živali.
Pri storitvah strokovnega oziroma poslovnega izobraževanja in usposabljanja je v odloku skladno z odpravo omejitve zbiranja določeno, da se jih lahko udeleži do največ 10 oseb.
V skladu s širšo vladno odločitvijo sicer tudi glede testiranja zaposlenih velja, da lahko ti namesto negativnega testa predložijo dokazilo o cepljenju, potrdilo o prebolelem covidu-19 ali dokazilo o pozitivnem rezultatu na covid-19, od katerega je preteklo najmanj 21 dni in največ šest mesecev.
Vlada sicer pripravlja poseben protokol za zaposlene v trgovinskih in drugih dejavnostih, ki so sproščene, ki bo določil prioritetno obravnavo testiranja zaposlenih, država pa bo povrnila stroške, je tudi povedala Cudermanova. "To bo konkretizirano v nekaj dneh," je napovedala. S tem je odgovorila na vprašanje, kako bodo trgovci in drugi gospodarski subjekti lahko zagotovili pravočasno testiranje svojih zaposlenih.
Še naprej pa pri izvajanju vseh storitev ostaja omejitev ene stranka na 30 kvadratnih metrov oziroma ena stranka na prostor, če je prostor manjši od 30 kvadratnih metrov, ter ena stranka na 10 kvadratnih metrov v primeru odprte tržnice, je povedala državna sekretarka na gospodarskem ministrstvu.
Na novinarski konferenci po današnji seji vlade je sicer poudarila, da bo nadaljnje sproščanje ukrepov odvisno od epidemiološke situacije. "Še posebej potrošnike nagovarjamo, da na koriščenje storitev hodijo zdravi in ob spoštovanju vseh priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ)," je dejala.
V OZS zadovoljni s sprostitvami v dejavnostih
V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) so zadovoljni z danes sprejetimi sprostitvami omejitev pri dejavnostih. Najbolj pozdravljajo odločitev, da ne bo več potreben negativen test za stranke nekaterih storitev, na primer kozmetičnih salonov.
"V OZS smo zadovoljni, da je dobršen del sprostitev prišel na pobudo OZS," je dejal predsednik zbornice Branko Meh in pozdravil odločitev, da bo država krila stroške testiranj ter da strankam kozmetičarjev in nekaterih drugih ne bo več treba predložiti negativnega testa na koronavirus. "Nekateri kozmetični saloni se ravno zaradi tega niso odprli," je dejal Meh.
V zbornici upajo, da se bodo lahko kmalu odprli tudi gostinski lokali in namestitve oziroma turizem. Meh verjame, da bo država v vmesenem času gostincem, hotelirjem, avtobusnim prevoznikom, ki so vezani na turizem, in drugim priskočila na pomoč.
V sekciji kozmetikov pri OZS so z odločitvijo vlade o ukinitvi obveznih testiranj za potrošnike zelo zadovoljni. Kot je dejala predsednica sekcije Petra Mrhar, jo veseli, da se očitno začenja vnovična normalizacija njihovega poslovanja. "Absolutno gre za pomemben korak na poti k izboljšanju razmer za našo dejavnost," je dodala.
V Sindikatu trgovine Slovenije pa so kritični do obveznega testiranja zaposlenih. Kot so zapisali v pismu predsedniku vlade Janezu Janši, ki so ga posredovali tudi medijem, razumejo, da je testiranje pred nastopom dela nujno za zaposlene v prodajalnah, ki so bile zaprte več mesecev. "Ne razumemo pa, zakaj je z odlokom določeno obvezno tedensko testiranje tudi za trgovce, ki so delali že sedaj, torej v živilskih trgovinah, kljub trendu upadanja števila okužb, medtem ko so bili v času najvišjega števila okužb nepomembni in 'nevidni'," so izpostavili.
Ob lanskem začetku epidemije so v sindikatu vlado pozivali k poostrenim zaščitnim ukrepom za zaposlene, a jih je ignorirala, so zapisali. "Tedaj ni nanje pomislil nihče. Dolžni so bili delati v nemogočih razmerah. Delali so šest dni v tednu, najmanj 48 ur tedensko, niso imeli ustrezne varnostne zaščite ter so bili neposredno izpostavljeni virusu zaradi navala in nenadzorovanega vstopa kupcev v prodajalne, torej brez obveznosti testiranja, ki ga sedaj določate z odlokom," so navedli.
Če je testiranje vendarle nujno, pa naj država zagotovi ustrezno število testirnih mest in celostno kritje stroškov testiranja, so še pozvali.
Na težave, s katerimi se zaradi obveznega testiranja soočajo zaposleni, so opozorili tudi v reprezentativnih sindikalnih centralah. Pri tem so posebej opozorili na nekorektne in po njihovem prepričanju nezakonite prakse nekaterih delodajalcev, ki so skrb in strošek za izpolnitev pogoja testiranja prevalili na delavce.
"Odgovornost za varnost in zdravje na delovnem mestu sta po zakonu na strani delodajalca, stroški ukrepov za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu, med katere zagotovo sodijo tudi ukrepi za preprečevanje in omejevanje širjenja virusa, pa ne smejo bremeniti delavcev, temveč mora te stroške prevzeti delodajalec," so poudarili.
Vse delodajalce so tako pozvali, naj delavcem čas testiranja priznajo kot delovni čas in naj stroškov testiranja ne prelagajo na zaposlene.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.