V UKC Ljubljana je situacija precej resna. "Od prvega januarja smo zabeležili že 140 vdorov na različnih oddelkih, samo danes osem novih. Delo je zelo težko organizirati zaradi velikega števila bolnikov in tudi zaradi kadrovskih stisk," je dejala vodja službe za preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih okužb v UKC Ljubljana Tatjana Mrvič, ki je pojasnila, da je veliko okužb tudi med zaposlenimi, večina pa da jih je v stik z okužbo prišla v domačem okolju.
Na današnji dan je zaradi okužbe ali karantene odsotnih že skoraj 600 zaposlenih. Zaradi okužbe je odsotnih 489 zaposlenih, 105 pa zaradi karantene, našteje generalni direktor UKC Ljubljana Jože Golobič. "Na današnji dan imamo poleg DTS, BPD in infekcijske klinike po oddelkih v rdečih conah še dodatnih 65 covidnih bolnikov, ki niso bili sprejeti zaradi primarne covid diagnoze, temveč je bila okužba potrjena naknadno," je dejal.
Ob tem zagotovil, da bodo vsi bolniki deležni obravnave: "Če je pri nekomu pred obravnavo diagnosticiran covid-19, ne bo deležen nič manjše ali slabše obravnave." Da delajo vse, kar lahko, da so "stvari, morajo biti narejene, tudi narejene", pravi tudi Mrvičeva. Oba govorca sicer poudarjata izjemne napore zaposlenih. "Tisti v nočni izmeni včasih ostanejo in prevzamejo še dnevno izmeno, prevzamejo dodatna dežurstva," našteje generalni direktor.
Največ pritiska, kot pravi Mrvičeva, "po pričakovanju na interno kliniko, saj imamo v populaciji zelo veliko kroničnih bolnikov, ter na kirurške oddelke". "Tu je velika težava, ker so akutni kirurški problemi, bolniki morajo priti v bolnišnico, ob sprejemu ali kakšen dan kasneje pa se ugotovi, da so covid pozitivni," pravi.
Ob tem je opozorila tudi na začetek sezone gripe. Kot pravi, so imeli le v preteklem tednu 17 primerov gripe. "Na srečo smo jo zabeležili le v pediatrični populaciji, vendar pa lahko glede na širjenje virusa pričakujemo, da bo tudi gripa močneje udarila in povzročila še dodatne težave."
Dodaja tudi, da se je z omikronom shema bolnikov v centru popolnoma spremenila, saj so prej sprejemali predvsem bolnike, ki so k njim že prišli diagnosticirani, zdaj pa ne. "Imamo okoli 220 pacientov, ki so pri nas primarno zaradi covida, vsi ostali pa so zaradi osnovnega obolenja," pravi.
Težave imajo tako že zaradi velike števila pozitivnih pacientov, ki prihajajo na vrata urgentne ambulante, poleg tega pa nekateri zbolevajo še kasneje na oddelkih. Poleg tega morajo v kliničnem centru poskrbeti tudi za druge bolnike, je poudarila.
Visok dnevni prirast okužb
Čeprav je porast okužb velik, temu k sreči ne sledi število hospitaliziranih na intenzivni negi. Delež pozitivnih testov znaša 75,4 odstotka. V bolnišnicah zdravijo 653 covidnih bolnikov, 130 jih je na intenzivni negi, umrlo je 11 covidnih bolnikov.
Po podatkih NIJZ smo v Sloveniji včeraj potrdili 12.772 okužb z novim koronavirusom. Opravili so 16.928 PCR-testiranj in še 11.4236 HAT-testiranj. V državi je tako trenutno ocenjeno 12.6251 aktivnih okužb z novim koronavirusom. Sedemdnevno povprečje je 11058 okužb.
Stanje v bolnišnicah: število bolnikov rahlo zraslo, zmanjšalo se je število tistih na intenzivni
Čeprav je porast okužb velik, temu k sreči ne sledi število hospitaliziranih na intenzivni negi. Delež pozitivnih testov znaša 75,4 odstotka. V bolnišnicah zdravijo 653 covidnih bolnikov, 130 jih je na intenzivni negi, umrlo je 11 covidnih bolnikov.
Minuli teden so pri nas sicer potrdili več kot 73.000 novih primerov koronavirusnih okužb, daleč največ od začetka epidemije in dobrih 28.000 več kot teden prej. Število hospitaliziranih covidnih bolnikov je rahlo zraslo, zmanjšalo pa se je število tistih na intenzivni terapiji. Umrlo je 80 bolnikov s covidom-19, skoraj dvakrat toliko kot v tednu prej, je statistiko prejšnjega tedna strnila STA.
Po podatkih vlade je z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 trenutno cepljenih 1.259.605 ljudi, kar predstavlja 60 odstotkov populacije. Z vsemi odmerki je cepljenih 1.207.103 ljudi, kar je 57 odstotkov prebivalstva.
Med starejšimi od 18 let je s prvim odmerkom cepljenih 70 odstotkov prebivalstva, z vsemi odmerki pa 67 odstotkov. S prvim odmerkom je cepljenih 80 odstotkov starejših od 50 let, z vsemi pa 78 odstotkov. Poživitveni odmerek je po aktualnih podatkih prejelo 575.535 ljudi.
Onkološki inštitut vzpostavil rdečo cono, bodo zmanjševali onkološko dejavnost?
Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so prejšnji petek vzpostavili rdečo cono za svoje hospitalizirane bolnike, pri katerih so potrdili okužbo z novim koronavirusom, trenutno obravnavajo tri. Ker je rdeča cona vzpostavljena na kirurškem oddelku, na inštitutu opozarjajo, da bodo primorani zmanjševati svojo onkološko dejavnost. Medtem so iz slovenskega združenja onkoloških bolnikov sporočili, da so resno zaskrbljeni nad odločitvijo onkološkega inštituta in pravijo ne krčenju onkoloških dejavnosti, da pa se pridružujejo pozivom k odgovornosti in solidarnosti.
KOMENTARJI (992)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.