Onkologija od začetka epidemije deluje neprekinjeno, zato upajo, da bo rdeča cona na kirurškem oddelku onkologije vzpostavljena zgolj 14 dni do največ meseca dni, so povedali na novinarski konferenci. V petek so tam odkrili primer pozitivnega bolnika in tega jim uspelo premestiti, zato so v dogovoru z ministrstvom za zdravje vzpostavili rdečo cono.
Kot je pojasnila Andreja Uštar, generalna direktorica onkološkega inštituta, zdravniška obravnava kljub hudemu izpadu kadra zaenkrat normalno deluje naprej. Dodala je, da se sicer soočajo s pomanjkanjem kadra. "Trenutno je približno 20 odstotkov zaposlenih odsotnih zaradi različnih razlogov," je povedala.
Kot je še pojasnila, da so zaposleni odsotni zaradi karanten, bolniške odsotnosti pa tudi varstva otrok. "Ampak še vedno obvladujemo situacijo, nadomeščamo svoje zaposlene, trudimo se in zdravniška obravnava deluje naprej," je povedala.
"To ni bilo nepričakovano, vemo, da je situacija v državi slaba, bilo je le vprašanje časa. V petek smo bili primorani vzpostaviti rdečo cono za enega covidnega bolnika, danes jih imamo pet," pa je dejala Irena Oblak, strokovna direktorica onkološkega inštituta. Vzpostavili so jo v dogovoru z ministrstvom za zdravje, zaenkrat pa obsega kirurški oddelek E1. Od zdaj bodo bolnike zato triažirali. "Tisti, ki bo do operacijo potrebovali prej, jo bodo tudi dobili," je dejala Oblakova. Zaenkrat niso odpovedali nobene operacije.
V primeru, da bi onkološki bolnik s covidom-19 potreboval intenzivno terapijo, ga bodo prevzeli v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, saj na onkološkem inštitutu svojega intenzivnega oddelka ne morejo spremeniti v covidni oddelek. Na onkološkem inštitutu za zdaj ne gre za izbruhe, ampak s presečnimi testiranji trikrat na teden odkrijejo posamezne bolnike, ki so okuženi. Trenutno je takih bolnikov pet, je povedala Oblakova.
Na inštitutu so zato še bolj poostrili vse ukrepe. "Zdaj smo res hermetično zaprti. Prepovedali smo tudi vse svojce, da prihajajo zraven, razen seveda za bolnike, kjer se nenadoma poslabša zdravstveno stanje, za umirajoče bolnike, in tiste, ki tudi po zakonu rabijo spremstvo," je razložila Oblakova. Dodala je, da vsak vstop lahko pomeni vnos okužbe.
Glede vzpostavitve rdeče cone na onkološkem inštitutu je na vprašanja novinarjev odgovarjal tudi generalni direktor UKC Ljubljana Jože Golobič. Dejal je, da je "pet bolnikov, ki morajo biti oskrbljeni zaradi primarne diagnoze, ki ni covid-19, zagotovo boljše oskrbljenih tam, kjer so", da pa je seveda treba vzpostaviti neko rdečo cono.
Oddelek DTS v okviru UKC je po njegovih besedah primarno namenjen bolnikom z diagnozo covida-19 ali pa tistim, ki nimajo te diagnoze, a je vseeno lahko njihovo zdravljenje tudi na DTS "korektno".
Povedal je, da so v preteklosti prevzemali onkološke bolnike, a v zdajšnjih razmerah po njegovih besedah to ni več mogoče, saj ni več mogoče zagotavljati obenem tudi najboljši možen nivo zdravljenja primarne diagnoze ter da je na oddelku DTS v hali s 46 posteljami izvajanje kemoterapije precej bolj zahtevno dejanje, kot je to v izolacijski sobi na matičnem oddelku.
"Ne gre za to, da ne želimo prevzemati, gre za to, da smo pač vsi na istem čolnu," je dejal in dodal, da se morajo sicer tudi klinični oddelki UKC prilagajati in da imajo vsak svoje rdeče cone. Da DTS ni primerna lokacija za onkološke bolnike, je poudarila tudi vodja službe za preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih okužb v UKC Tatjana Mrvič.
Spomnimo
Kot so namreč povedali včeraj, so bili zaradi slabšanja epidemiološke situacije v državi in vse večje zasedenosti covidnih postelj v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana in tudi v drugih covidnih bolnišnicah na onkološkem inštitutu prisiljeni v vzpostavitev rdeče cone za svoje hospitalizirane bolnike, pri katerih so potrdili okužbo z novim koronavirusom.
Skladno s predhodnimi načrti so jo organizirali na kirurškem oddelku E1, zaradi česar so morali preseliti nekaj ambulant. V tem trenutku je že okrnjena kirurška dejavnost, ob večji odsotnosti zaposlenih in širjenju posteljnih kapacitet za covidne bolnike pa bodo najverjetneje okrnjene še ostale dejavnosti." Situacijo bomo skrbno spremljali in sproti sprejemali potrebne ukrepe," so napovedali. Bolnike in njihove svojce ob tem pozivajo, naj čim bolj skrbijo zase in upoštevajo vse priporočene epidemiološke ukrepe.
Njihovo sporočilo za širšo javnost je, da je skrajni čas, da kot družba premislimo o svojih vrednotah, odgovornosti drug do drugega in solidarnosti. "Vsi se moramo skupaj boriti proti virusu, če želimo zaščititi naše najranljivejše, med katere sodijo bolniki z rakom. Zato prosimo, spoštujte ukrepe in se odločite za cepljenje. Iskreno verjamemo, da znamo stopiti skupaj, da bi se čim prej prebili skozi ta peti val epidemije covida-19," so še zapisali.
KOMENTARJI (135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.