Z današnjim dnem se izolacija pod določenimi pogoji skrajša z deset na sedem dni. Kot začetek izolacije se pri osebi, ki nima simptomov okužbe, šteje dan, ko prejme pozitiven izvid PCR-testiranja. Pri zbolelih, ki kažejo bolezenske znake okužbe, ki je bila potrjena tudi s PCR-testom, pa se kot prvi dan izolacije šteje dan, ko se pojavijo simptomi okužbe.
"V petek popoldne smo z izvajalci izvedli avdiovideo konferenco, kjer smo jim predstavili strokovna priporočila glede skrajšanja izolacije. Vladi o skrajšanju izolacije ni potrebno odločati, saj so to smernice stroke in povsem strokovne odločitve," je na vladni novinarski konferenci pojasnil državni sekretar na Ministrstvu za zdravje Franc Vindišar.
Dva pogoja za skrajšanje izolacije na sedem dni:
- 24 ur pred zaključkom izolacije mora biti oseba brez vročine in drugih pomembnih težav, sicer se izolacija podaljša;
- pred zaključkom izolacije je nujno opraviti hitri antigenski test pri pooblaščenem izvajalcu testov; če je test pozitiven, se oseba vrne v izolacijo in test opravi naslednji dan, tako do 10. dneva izolacije.
Izolacija se lahko prekine od danes dalje po sedmih dneh z negativnim hitrim testom pri HAGT izvajalcih testiranja. "Po dodatnih razgovorih s stroko, smo sprejeli odločitev, da posebni termini za testiranje tistih, ki bodo prekinili izolacijo, ni potrebno. Vseeno svetujemo, da se udeležijo testiranja v zaključnih terminih opravljanja testiranja pri izvajalcu," je dejal državni sekretar na MZ.
Ključno je, da se tisti, ki se iz izolacije odpravljate na testiranje, res dosledno držite vseh preventivnih pogojev za zajezitev širjenja virusa, je nadalje izpostavil Vindišar in pojasnil: "To je razdalja, maska in razkuževanje rok."
Z današnjim dnem bodo izolacijo lahko krajšali tudi tisti, ki bodo pozitivne izvide PCR-testiranj prejeli v preteklem tednu. Vendar pa skrajševanje časa izolacije ne bo možno za ljudi, ki sodijo v skupino imunsko kompromitiranih bolnikov, in za osebe, ki imajo težji potek bolezni, ki zahteva hospitalizacijo. Imunsko kompromitirane osebe so: osebe, ki prejemajo kemoterapijo, biološka zdravila, imajo bolezni imunskega sistema.
Kaj je karantena in kaj je izolacija?
V karanteno so napoteni ljudje, ki so bili v rizičnem stiku z osebo, ki je okužena.
V izolacijo so napoteni ljudje, ki so zboleli oziroma že kažejo bolezenske znake.
Izjeme pri karanteni:
- osebe, ki so bile cepljene proti covid-19 s poživitvenim odmerkom mRNA cepiva;
- osebe, ki so dokazano prebolele covid-19 ter je od pozitivnega rezultata PCR testa minilo manj kot 45 dni;
- osebe, ki so dokazano prebolele covid-19 in so polno cepljene;
- učence, dijake, študente ali udeležence izobraževanja odraslih v programih, v katerih se pridobi javnoveljavna izobrazba, ter predšolske otroke, ki so imeli visoko rizičen stik v vzgojno izobraževalni ustanovi, razen če je v posameznem oddelku potrjena okužba pri več kot 30 % oseb;
- zaposlene (oz. osebe, ki opravljajo delo) v zdravstvu, socialnem varstvu ali vzgoji in izobraževanju, ki morajo o visoko tveganem stiku s povzročiteljem COVID-19 obvestiti delodajalca.
Vindišar je predstavil tudi spremenjen protokol za PCR testiranje. Glede na novi protokol so osebe z respiratornimi boleznimi razdeljene v dve skupini. Prva so kronični bolniki, ljudje z imunsko pomanjkljivostjo, nosečnice in otroci, ki naj obvestijo osebnega zdravnika, ta pa jih bo naročil na PCR-test. Druga so tisti, ki morajo najprej na hitri test. Osebe s simptomi in negativnim hitrim testom bodo v samoosamitvi tri dni. Če bodo simptomi izzveneli, je mogoče reči, da oseba ni pozitivna na novi koronavirus.
Če pa se bodo zdravstvene težave nadaljevale, naj oboleli obvesti zdravnika, da mu omogoči PCR-test, je dejal državni sekretar. "Če bo PCR-test pozitiven, naj se oseba osami za sedem dni in pridobi QR-kodo," je poudaril.
Laboratoriji se trudijo obveščati o rezultatih PCR-testov v 48 urah, je na današnji novinarski konferenci povedal državni sekretar na MZ. V drugi polovici preteklega tedna so zaprosili za pomoč tudi tujino, tako da določen delež testov pošiljajo tudi tja. Tudi za te pa velja rok 48 ur.
Od trenutka, ko je pozitiven test vnešen v sistem, je odvisen tudi začetek epidemiološke obravnave oziroma anketiranja. "V takšni množici okužb pa so zamude pričakovane," je dodala namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni NIJZ Nuška Čakš Jager. Tudi število okužb v gospodarstvu temelji na podatkih, ki pridejo do NIJZ. Priporočilo gospodarstvu ostaja tudi pri razmahu omikrona enako: čim več dela od doma, kjer je možno, sicer pa čim več distance in zaščite.
KOMENTARJI (208)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.