Na okužbo z novim koronavirusom smo v soboto v Sloveniji testirali 382 oseb, 15 jih je bilo pozitivnih. V bolnišnicah se trenutno zdravi 17 bolnikov s covidom-19, od tega štirje potrebujejo intenzivno nego, dva pa sta priključena na respirator. Iz bolnišnice so v domačo oskrbo odpustili eno osebo, umrl ni nihče, je na Twitterju danes sporočila vlada.
Okužbo z novim koronavirusom v soboto potrdili v osmih občinah
Po podatkih Covid-19 Sledilnika so največ novih primerov (sedem) potrdili na območju Ljubljane. Dve novi okužbe so včeraj zabeležili v Tržiču, eno pa v Celju, Šmarju pri Jelšah, Kopru, Trbovljah, Vodicah in Žireh.
Ena okužena oseba spada v starostno skupino od pet do 14 let, pet je starih od 15 do 24 let, trije novi primeri prihajajo iz skupine od 35 do 44 let, štirje so stari od 45 do 54 let, dva novookužena pa od 55 do 64 let.
Aktivnih primerov okužbe imamo v Sloveniji trenutno 236 - največ (96) v Osrednjeslovenski regiji, sledi Savinjska z 48 primeri, na tretjem mestu je Jugovzhodna Slovenija, kjer je 17 aktivno okuženih oseb.
Med okužbami, potrjenimi v soboto, je najmanj osem uvoženih, za nekatere še ne vedo za izvor okužbe, za preostale preiskava še poteka, pa je po poročanju Radia Slovenija povedal vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin. Kot je dejal, to kaže na to, da nočni lokalni na hrvaški obali, ki so glavni izvor uvoženih okužb, delujejo in da naši mladi kljub opozorilom in prošnjam pristojnih še naprej hodijo na te nočne zabave, ki so visoko rizične.
"V Sloveniji bomo počakali do torka, ko bomo videli rezultate ponedeljkovih testiranj. Če do takrat ne bo prišlo do spremembe režima, kar zadeva obratovanje nočnih lokalov in klubov na Hrvaškem, bomo morali na nek način omejiti vnos iz Hrvaške," je dejal Kacin. Kot še pravi, bo vlada predvidoma v četrtek zaostrila pogoje za prihod iz Hrvaške v Slovenijo. Na mizi je več scenarijev, tako Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) kot Kacin razmišljajo, da bi uvedli selektivni pristop po prihodu iz Hrvaške, je še poročal Radio Slovenija.
V Domu upokojencev Šmarje pri Jelšah brez dodatnih okužb
V Domu upokojencev Šmarje pri Jelšah, kjer so v petek potrdili okužbo z novim koronavirusom pri eni stanovalki, so v soboto odvzeli brise 27 stanovalcem z istega oddelka in šestim zaposlenim. Rezultati vseh teh brisov so bili negativni. Danes so odvzeli še dodatne brise. Potrjeno okužena se sicer zdravi na infekcijski kliniki.
V šmarskem domu, ki se je v prvem valu epidemije novega koronavirusa spopadal z več okužbami med stanovalci in zaposlenimi, so danes zjutraj odvzeli brise pri 33 zaposlenih, ki so imeli v zadnjem mesecu kakršnekoli kontakte s stanovalko, ki je potrjeno okužena. Rezultate pričakujejo zvečer, je povedala direktorica doma Gordana Drimel.
Okužena stanovalka je bila premeščena na infekcijsko kliniko, njeno stanje je bilo po sobotnih podatkih zdravnikov resno zaradi osnovnega obolenja, novih podatkov o njenem stanju direktorica nima. Je pa povedala, da ni znano, kdaj in kje se je okužila z novim koronavirusom. V zadnjem mesecu je sicer bila stanovalka trikrat obravnavana v zdravstveni ustanovah.
Kot je direktorica še zapisala v sobotnem sporočilu za javnost, je bila stanovalka v petek napotena na sprejem v bolnišnico zaradi zdravstvenih težav, ki sicer niso kazale na okužbo s koronavirusom. Ob rutinskem testiranju na novi koronavirus pa je izvid pokazal pozitiven rezultat.
Že v petek zvečer so v domu izvedli vse predvidene protokole. Stanovalke, s katerimi je bila nameščena v sobi, so bile čez noč premeščene v sivo cono, prav tako je v sivo cono spremenjen celoten negovalni oddelek, kjer je stanovalka bivala.
Po navodilih epidemiološke službe so stanovalci nameščeni v svojih sobah, odpovedani so vsi obiski pri stanovalcih in vse skupinske aktivnosti, uvedeno je dodatno poostreno spremljanje zdravstvenega stanja, tako pri stanovalcih in zaposlenih, ter takojšnje jemanje brisov.
Že v petek zvečer se je sestal domski krizni štab, prav tako so bile obveščene pristojne institucije ter ministrstvi za zdravje in delo. Glede na izide testov se bo aktivirala rdeča cona, so še napovedali v domu.
V Domu starejših Hrastnik v soboto brez novih okužb
V Domu starejših Hrastniku v soboto niso zabeležili novih potrjenih okužb z novim koronavirusom. Zadnja dva primera sta bila potrjena v petek. Doslej je bilo v domu, kjer imajo za stanovalce na voljo 132 postelj, okuženih 52 stanovalcev, od tega je 22 uradno ozdravljenih, devet jih je umrlo. Trenutno je v domu še 21 aktivno okuženih.
Med zaposlenimi je bilo vseh okuženih 11, štirje zaposleni so doslej ozdraveli, preostalih sedem je še izločenih iz delovnega procesa. "Kadrovske stiske so ves čas prisotne," je danes dejal direktor doma Drago Kopušar.
V domu po njegovih besedah kadrovske stiske blažijo začasni sodelavci, ki so prišli na pomoč iz drugih domov in Splošne bolnišnice Trbovlje. Vseeno pa kadra za delo v vsaki coni nimajo dovolj, da bi lahko zagotavljali normalne delovne obremenitve. "To, da je kadra za normalno delo premalo, še vedno drži," je dodal.
Dom je za obiske že več kot mesec dni zaprt, stanovalci so po sobah, druženj ni. "Mi se trudimo, da manko socialnih stikov nadomeščamo s tem, da gredo naši zaposleni in ena prostovoljka Rdečega križa naokoli ločeno po conah, ker se prehajati ne sme. Zdaj se bomo potrudili, da bomo omogočili tudi video stike prek telefonov," je dodal.
V domu je 132 postelj, trenutno je zasedenih 114. Ostale so prazne zaradi smrti stanovalcev, ki pa niso vse povezane s covidom-19. Novih sprejemov trenutno ni, kar pa po besedah Kopušarja še dodatno zaostruje finančno situacijo doma.
Direktor doma zato upa, da bodo vsi njihovi pozivi in prizadevanja glede nabave in predvsem plačila zaščitne opreme, izdatkov in nadomeščanje izpada prihodka zaradi praznih postelj na državni ravni naleteli na razumevanje in da bo država sprejela zakonske podlage, da bo možno vse te stroške poravnavati v glavnem iz državnega proračuna.
Opreme imajo v domu dovolj, je pa veliko porabijo in tako predstavlja zanje velik strošek. Od začetka epidemije do 7. avgusta so porabili več kot 40.000 evrov v glavnem za zaščitno opremo, je povedal Kopušar.
KOMENTARJI (333)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.