V sredo smo v Sloveniji ob 856 testiranjih potrdili 29 pozitivnih primerov okužbe z novim koronavirusom, je prek Twitterja sporočila vlada.
Hospitaliziranih je bilo 19 oseb (deset v UKC Ljubljana in devet v UKC Maribor), dve sta po potrebovali intenzivno nego in pomoč respiratorja. Pet oseb pa so odpustili v domačo oskrbo. Umrl ni nihče.
Število trenutno aktivnih primerov okužbe je 193 – največ v Osrednjeslovenski regiji (66), sledi Savinjska z 39 primeri, na tretjem metu je Gorenjska s 16 aktivno okuženimi, kažejo podatki, objavljeni na spletni strani Covid-10 Sledilnika. Brez aktivnih primerov okužb je le Posavska regija.
Največ novih primerov so včeraj potrdili na območju Ljubljane (pet), po dva pa v Ribnici, Domžalah, Slovenj Gradcu in Črnomlju. Po en primer okužbe so zaznali na območju Kranja, Celja, Ilirske Bistrice, Iga, Kopra, Trbovelj, Ivančne Gorice, Nove Gorice, Sežane, Škofje Loke, Tržiča, Borovnice, Dupleka, Kostanjevice na Krki, Kungote in Pirana. Tudi tokrat gre torej za precej razpršene okužbe – včeraj so jih potrdili v kar 21 občinah, od tega v dveh (Borovnica in Kostanjevica na Krki) sploh prvič.
Znova pa je največ novookuženih med mladimi – po 11 v starostnih skupinah od 15 do 24 let in od 25 do 24 let.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so na temo trenutnega epidemiološkega stanja v Sloveniji podali izjavo za javnost. O aktualnih informacijah v zvezi s covidom-19 je spregovorila Marta Grgič Vitek, epidemiologija iz Centra za nalezljive bolezni NIJZ. Dejala je, da gre pri včeraj zaznanih 29 novih primerov kar v osmih za importirane oziroma vnesene okužbe, trije primeri so lokalni prenosi, v šestih primerih vir okužbe ni znan, nekaj pa jih je še v epidemiološki preiskavi.
Novi primeri okužb so tako raztreseni in potrjeni po celotni Sloveniji, izjema ostaja murskosoboška regija.
Epidemiologinja se je dotaknila tudi težav z vnosi okužb iz tujine. Po njenih besedah je bilo v zadnjih dneh kar 33 novih primerov vnesenih iz drugih držav, od tega 27 iz Hrvaške. "20 od 29 teh primerov pa je bilo pri mlajših osebah," je pojasnila. Težava so predvsem obalna mesta in zabave, ki se jih udeležujejo mladi, kar nenazadnje jasno opozarjajo tudi mediji pri naših južnih sosedih.
Beovićeva: Potrebovali bi več hitrih testov, a so težave z dobavo
Vodja svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović je danes v izjavi opozorila, da bi v Sloveniji potrebovali več hitrih testov na novi koronavirus, kot pa jih je na razpolago. V zdravstvu si po njenih besedah želijo tudi še hitrejše teste, kot pa jih zdaj uporabljajo. Pojasnila je, da je pomanjkanje hitrih testov posledica težav z dobavo.
"Želimo si več hitrih testov in še hitrejših, kot pa jih imamo na razpolago. Bolnike je namreč treba ustrezno razporediti po bolnišničnih sobah, da ne bi prišlo do navzkrižnih infekcij," je dejala Beovićeva. Po njenih besedah je število hitrih testov na novi koronavirus omejeno zaradi težav z dobavo. "Slovenija je majhna država in ni toliko zanimivo tržišče, kar se kaže tudi pri dobavi zdravil," je dodala.
Pri tem je poudarila, da je obravnava bolnika vselej odvisna od njegovega stanja in ne od tega, ali pri njem obstaja suma na covid-19. "Obravnava mora biti pravočasna glede na zdravstveno stanje bolnika, v ustrezni zaščitni opremi," je opozorila. Po njenih besedah zato čakanje na rezultate testa na novi koronavirus nikakor ne sme biti razlog za zamujanje z obravnavo.
Tak je denimo primer petletnega otroka, ki so ga starši zaradi vnetja rane po poškodbi noge pripeljali na celjsko urgenco. Otroka so kljub bolečinam in visoki vročini, ki je bila posledica sepse, poslali domov, saj da morajo za nadaljnjo obravnavo najprej pridobiti rezultate testa na novi koronavirus.
Dečka so operirali šele po 21 urah, ko je zdravnik ocenil, da je njegovo stanje preresno, da bi še naprej čakali na rezultat testa. V Splošni bolnišnici Celje so v zvezi s tem primerom tudi pojasnili, da morajo zaradi omejenih dobav število hitrih testov na novi koronavirus omejiti na sedem preiskav dnevno. Hitre teste zato uporabijo le v najnujnejših primerih.
Beovićeva je v izjavi dejala, da ne pozna podrobnosti celjskega primera in ga zato tudi ne more komentirati. "Tudi ne vem, koliko je bil utemeljen sum na covid-19. Pomembno je, da se bolnik obravnava glede na njegovo stanje, in to ne glede na to, ali obstaja sum na covid-19 ali ne. Če obravnava ni urgentna, pa se lahko počaka na rezultat testa," je opozorila.
Dodala je še, da bo v jesenskem času, ko bi se število okužb z novim koronavirusom lahko povečalo, potreba po hitrih testih toliko večja, še posebej v večjih bolnišničnih centrih.
'Posamični' primeri okužbe med zaposlenimi v Telekomu Slovenije
Okužbe pa so za 24ur.com potrdili tudi v Telekomu Slovenije. "Tako kot v mnogih podjetjih in organizacijah smo se tudi v Telekomu Slovenije soočili s posamičnimi primeri okužb naših sodelavcev; v večini primerov je šlo za okužbo na dopustu, pri tem pa ni prišlo do prenosa okužb med zaposlenimi," so sporočili. Zatrdili so, da so bili vsi nadaljnji postopki izvedeni hitro, učinkovito, strokovno in skladno s priporočili NIJZ. "Kar je rezultat tega, da v podjetju že od februarja zelo veliko pozornosti namenjamo osveščanju zaposlenih glede preventivnih aktivnosti z namenom omejevanja širjenja koronavirusa in striktnemu izvajanju številnih aktivnosti. Pri tem nas vodi najvišja stopnja skrbnosti in odgovornosti tako do sodelavcev kot uporabnikov naših storitev," so sporočili.
Dobre novice pa medtem prihajajo iz Hrastnika, kjer niso zabeležili novih okužb. "Včeraj je bilo v Hrastniku odvzetih enajst brisov, od tega trije v Domu starejših Hrastnik. Vsi brisi so bili negativni," sporoča hrastniška občina. Dodali so še, da stanje zaenkrat torej ostaja enako kot v preteklih dneh, sprememb ni; jutri pa bo znano tudi novo število že ozdravljenih oskrbovancev doma.
V Domu starejših občanov Novo mesto, kjer so v petek potrdili primer okužbe pri zaposleni, pa bodo danes znova testirali 57 stanovalcev negovalnega oddelka, kjer je okužena delala in 13 zaposlenih, ki so bili z njo v stiku in so v samoizolaciji. Pri prvem testiranju so bili vsi vzeti brisi negativni. Vsi stanovalci in zaposleni se sicer počutijo dobro in nimajo znakov okužbe, je povedala direktorica doma Milena Dular.
Sprememba režima vhodov v novogoriško bolnišnico
V Splošni bolnišnici dr. Franca Derganca Nova Gorica s 1. septembrom uvajajo spremembe režima vhodov v bolnišnico.
Zaprl se bo vhod v glavno stavbo z južne strani (torej vhod s Šempetrskega trga skozi park in po stopnišču navzgor v pritličje oziroma po klančini navzdol v klet). Glavni vhod v bolnišnico ostaja vhod s severne strani – ob urgenci.
Glavni vhod je namenjen obiskovalcem vsak dan v tednu od 6. do 22. ure.
"Eden izmed ukrepov za obvladovanje okužb je tudi sledljivost stikov, zato se je ob vstopu v bolnišnico treba evidentirati z izpolnitvijo obrazca, osebje bolnišnice pa vsakemu obiskovalcu izmeri telesno temperaturo. Na tem vhodu je na voljo tudi receptor – informator, ki obiskovalce usmerja in informira," sporočajo iz bolnišnice.
Prav tako ostaja za obiskovalce odprt vhod v staro stavbo bolnišnice, in sicer od ponedeljka do petka med 6.30 in 15.30. Tudi na tem vhodu se je treba evidentirati in izmeriti telesno temperaturo.
Vstopanje na Oddelek za invalidno mladino in rehabilitacijo Stara Gora in v Urgentni center ostaja nespremenjeno, še sporočajo iz novogoriške bolnišnice.
KOMENTARJI (392)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.