"Samotestiranje omogoča hitro prepoznavanje asimptomatskih okužb, ki so v predsimtomatski fazi. Posameznika tako hitreje identificiramo kot nosilca virusa in pretrgamo verigo širjenja," je na novinarski konferenci poudaril državni sekretar na ministrstvu za zdravje Robert Cugelj.
"Včeraj smo vsem lekarnam poslali dopis, naj nabavijo te teste, da bodo na razpolago 30. avgusta, ko se odprejo lekarne. Po zagotovilih dobaviteljev je v Sloveniji dovolj testov za nemoten začetek šolskega leta. Priložena jim bodo tudi jasna navodila," je zagotovil.
Lekarniška zbornica: Testi bodo na voljo
Iz Lekarniške zbornice Slovenije so medtem sporočili, da bodo brezplačni testi za samotestiranje učencev in dijakov na voljo že v ponedeljek. "Do testov so upravičeni učenci 7., 8. in 9. razredov ter dijaki, prevzeli pa jih bodo lahko sami oziroma njihovi starši ali skrbniki, in sicer s kartico zdravstvenega zavarovanja," je poudarila Darja Potočnik Benčič, predsednica Lekarniške zbornice Slovenije.
Samotestiranje bodo izvajali tudi mladostniki, ki so vključeni v zavode za mladostnike s čustvenimi in vedenjskimi motnjami ter učenci, vključeni v tretjo do šesto stopnjo posebnih programov.
Za mesec september bodo lahko teste prevzeli že v ponedeljek in torek oz. prve dni septembra, torej pred začetkom novega šolskega leta oziroma takoj po njem. Vsak upravičenec prejme pet testov na mesec. Tudi v naslednjih mesecih se predvideva preskrba s testi za samotestiranje na enak način, torej s prevzemom petih testov na mesec v lekarni, še dodajajo.
"Ministrstvo za zdravje igra na karto zaupanja"
Za prevzem testov za samotestiranje je potrebna veljavna kartica obveznega zdravstvenega zavarovanja upravičenca do testov. Starši ali skrbniki ne morejo prevzeti testov s svojo kartico. Dijaki in učenci, ki nimajo kartice zdravstvenega zavarovanja, za izdajo testa v lekarni predložijo potrdilo o vpisu v šolo. Teste bo mogoče prevzeti tudi v zasebnih lekarnah.
Samotestiranje se bo izvajalo doma oz. v dijaškem domu. Trenutno je določeno, da se bo testiranje izvajalo enkrat tedensko, česar pa sicer nihče ne bo preverjal: "Ministrstvo za zdravje igra na karto zaupanja. Verjamem, da bodo učenci in dijaki tako samokritični in bodo pristopili k samotestiranju v čim večji meri, tako da zaupamo dijakom in študentom," je na novinarski konferenci poudaril Cugelj.
O pozitivnem rezultatu testa pri samotestiranju pa je treba nemudoma obvestiti izbranega osebnega zdravnika, ki bo učenca ali dijaka napotil še na testiranje s testom PCR.
Z odpadki je treba ravnati pazljivo
Cugelj je razložil tudi navodila za ravnanje z odpadki, ki bodo nastajali zaradi samotestiranja. Odpadke je treba po njegovih besedah odložiti v plastično vrečo za smeti in jo tesno zavezati, ko je polna. Nato jo je treba odložiti v drugo vrečo in tudi to tesno zavezati ter označiti, da gre za odpadke v povezavi s samotestiranjem.
"Vrečo z odpadki je treba vsaj 72 ur hraniti ločeno od ostalih odpadkov, kjer ni dostopna otrokom, preden jo odložimo med ostale odpadke," je še pojasnil Cugelj.
Država bo povrnila strošek nabave, vendar ne več kot 2,5 evra
Kot so pojasnili na Ministrstvu za zdravje, država stroške lekarnam povrača le za tiste teste, ki so na sezamu Centralne baze zdravil (CBZ). Test bo za končnega uporabnika brezplačen, država pa bo povrnila strošek nabave. "Vendar ne več kot 2,5 evra," so sporočili z ministrstva.
Na vprašanje, ali bo preusmeritev kompletov v lekarne namesto v šole zadevo podražila, so na ministrstvu pojasnili, da gre za drugačen sistem. "Glede na to, da se cena testov za samotestiranje na trgu nižja in da je samotestiranje bistveno cenejše od testiranja na testnih točkah, pričakujemo, da bodo končni stroški nižji," so zapisali.
Do brezplačnih testov so upravičeni učenci 7., 8. in 9. razreda, dijaki srednjih šol, ki se redno izobražujejo, otroci in mladostniki, vključeni v zavode za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov, ustanovljenih za delo z otroki s čustvenimi in vedenjskimi motnjami, ter učenci, ki so vključeni v tretjo do šesto stopnjo posebnega programa. "Poraba bo odvisna od odziva dijakov in študentov," so še sporočili z zdravstvenega ministrstva.
Samotestiranje šolarjev je bilo sicer načrtovano že pred koncem lanskega šolskega leta. 31. marca je ministrstvo za zdravje podpisalo pogodbo s kitajskim podjetjem Joysbio. "Sklenili smo sicer prednaročilo za skupno milijon testov, ki jih bomo naročali sukcesivno – nadaljnja dobava bo sledila glede na potrebe," so pojasnili takrat.
15. aprila je v Slovenijo prispelo prvo naročilo – 300.000 testov, ki jih je država že plačala. Cena enega testa je znašala 1,49 evra, skupaj pa je pogodba z s podjetjem Joysbio vredna 447.000 evrov. Podjetje je dobavilo teste v Slovenijo, saj je bila cena dobave vključena v končno ceno.
KOMENTARJI (1433)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.