Na izjavi so spregovorili dr. Marko Pokorn, strokovni direktor Pediatrične klinike, glavna sestra na intenzivni enoti za otroke Matjana Koren Golja in dr. Tadej Avčin, predstojnik Službe za alergologijo in revmatologijo ter klinično imunologijo.
Pokorn je uvodoma pojasnil, da se letošnjo jesen novi koronavirus intenzivneje širi med otroško populacijo. Po podatkih NIJZ so lani od septembra do decembra zabeležili nekaj več kot 4000 okužb pri otrocih, letos je ta številka bistveno večja. Do sredine novembra je bilo potrjenih več kot 30.000 okužb. Na Pediatrični kliniki je bilo do zdaj hospitaliziranih več kot 80 otrok, pri katerih je bila potrjena okužba z novim koronavirusom.
Glede cepljenja je Pokorn ocenil, da je varnostni profil cepiva dober. Kot je navedel, so pri otrocih, starih od 5 do 11 let, v kliničnih študijah zabeležili manj neželenih učinkov kot pri starejših od 12 let. Glede na podatke iz drugih držav in bolezenskih stanj, ki jih lahko povzroči covid-19 pri otrocih, pediatrična stroka priporoča cepljenje otrok, še predvsem tistih, ki imajo kronične bolezni. "Sam zadržkov nimam. Upam, da bomo lahko prihodnji teden začeli s cepljenjem na naši kliniki. Beležimo precejšen interes za cepljenje," je dodal Pokorn.
Da se virus hitro širi med otroško populacijo, je posledica odprtih šol, je ocenil. Še posebej predšolski otroci sicer okužbo večinoma prebolijo v blagi obliki, saj je njihov imunski sistem sposoben dovolj hitro nevtralizirati virus, je dodal. Avčin je ob tem predstavil večorganski vnetni sistem, ki se lahko razvije pri otrocih, okuženih z novim koronavirusom.
Kot je dejal, virus povzroča dve skupini bolezenskih stanj. Eno so akutne težave, ki so povezane s svežo okužbo, drugo pa so kasnejši zapleti, ki nastanejo vsaj dva tedna po okužbi. Pri otrocih je prva skupina redka, saj imajo dober imunski odziv. Pri enem na 1000 otrok pa se imunski odziv ne bo znal zaustaviti in se bo nadaljeval, kljub temu da je bil virus že izločen, s tem pa bo ta otrok dobil avtoimunske zaplete. Do zdaj so na Pediatrični kliniki Ljubljana obravnavali 49 otrok z večorganskim vnetnim sistemom, trenutno zdravijo štiri. Najmlajši otrok z omenjenim zapletom je bil star štiri mesece in pol, najstarejši pa 18 let.
Kot je poudaril Avčin, gre v tem primeru za zdrave otroke, ki nimajo predhodnih bolezenskih stanj. Vsak drugi otrok, ki ga obravnavajo zaradi večorganskega vnetnega sistema, je aktiven športnik, je dodal. Novembra so zabeležili tudi pet izoliranih miokardtisov (vnetje srčne mišice) po okužbi. Od prej poznajo tudi covid vaskulitis (vnetje žil) in nekatera redka nevrološka stanja. Pri avtoimunskem sindromu je sicer najpogostejša prizadetost srca, lahko pa so prizadeti tudi drugi organi.
Dolgoročnih zapletov s srcem pri teh bolnikih ne pričakujejo, jih pa ves čas spremljajo kardiologi. Kot je še poudaril, pri otrocih z večorganskim vnetnim sistemom niso asimptomatski. Značilna je zelo visoka vročina, ki traja dlje časa. Okoli četrtega dne se pojavijo še drugi simptomi, najpogosteje izpuščaji na koži. Nato je potrebna hospitalizacija.
Koren Golja, ki dela na intenzivni enoti za otroke, je pojasnila, da so do zdaj poskrbeli za 10 kritičnih bolnikov otrok zaradi covida-19. Največ je bilo dojenčkov. Lani, ko so sprejeli prvega bolnika, so bili primorani popolnoma preurediti oddelek in ga razdeliti na dve coni. Dodala je, da se ob tem soočajo s kadrovsko stisko, saj so veliko medicinskih sester, ki so usposobljene za delo na intenzivni enoti otrok, začasno premestili na odrasle covidne oddelke.
Vsak bolnik sestram predstavlja velik izziv, ena medicinska sestra 'v polni bojni opremi' ne more skrbeti za bolnega otroka več kot štiri ure. Povedala je, da je sama zagovornica stalne prisotnosti staršev ob bolnih otrocih, a to v t. i. rdeči coni ni mogoče. "Novorojenčke smo morali staršem dobesedno iztrgati iz rok, prvega kontakta z mamo niso imeli." Navedla je primer novorojenčka, ki so ga zdravili tri tedne, njegovi starši pa so bili v veliki stiski.
Ema priporočila uporabo Pfizerjevega cepiva pri otrocih, starih od 5 do 11 let
Evropska agencija za zdravila je pretekli teden priporočila razširitev uporabe cepiva proti covidu-19 podjetij Pfizer/BioNTech na otroke, stare od pet do vključno 11 let. Za mlajše otroke priporoča manjši odmerek cepiva kot za ostale. Odmerek naj bi tako vseboval le 10 namesto običajnih 30 mikrogramov. Enako kot starejši pa naj bi ga tudi mlajši otroci prejeli z injekcijo ter dvakrat, in sicer v razmaku treh tednov. Cepivo Comirnaty je Ema za stare 12 let in več odobrila že pred časom.
Priporočilo glede cepljenja otrok bo po napovedi zdravstvenega ministra Janeza Poklukarja pred začetkom podala tudi združena pediatrična stroka v navezi s posvetovalno skupino za cepljenje pri NIJZ. Skupnega sestanka na to temo še ni bilo, je pa predviden.
KOMENTARJI (771)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.