Kot je vlada sporočila na Twitterju, so v četrtek opravili 5151 PCR-testov, med katerimi jih je bilo pozitivnih 850 oziroma 16,5 odstotka. Ob 18.498 hitrih testih pa so potrdili 205 okužb z novim koronavirusom, delež pozitivnih hitrih testov je bil 1,1-odstoten.
V primerjavi s sredo, ko je sedemdnevno povprečje potrjenih koronavirusnih okužb znašalo 837, se je to v četrtek nekoliko zvišalo, in sicer za štiri primere. Trenutno po vladnih podatkih znaša 841.
Še naprej popušča tudi pritisk na bolnišnice. V četrtek je bolnišnično oskrbo potrebovalo 789 bolnikov s covidom-19, kar je 39 manj kot dan prej. V četrtek so v enotah intenzivne terapije skrbeli za 154 oz. tri manj v primerjavi s sredo. V domačo oskrbo so odpustili 71 oseb. Umrlo je 15 ljudi s covidom-19, pet več kot dan prej.
Slovenija glede na podatke zanesljivo ostaja v oranžni fazi.
Kot je dejala Maja Bratuša, ki je vodila vladno novinarsko konferenco, je število hospitaliziranih prvič po zelo dolgem času padlo pod 800. Manj kot 800 hospitaliziranih covidnih bolnikov je bilo nazadnje 30. oktobra lani, ko so v bolnišnicah skrbeli za 779 bolnikov, od katerih jih je bilo 122 na oddelkih intenzivne terapije. Po podatkih Covid-19 Sledilnika je bilo do zdaj skupno hospitaliziranih okoli 13.000 bolnikov s potrjeno koronavirusno okužbo, umrlo pa je 3692 oseb s covidom-19.
Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v državi trenutno okoli 13.500 aktivnih primerov okužb z novim koronavirusom. Glede na podatke, ki so jih izvajalci cepljenja že sporočili v Elektronski register cepljenih oseb, je bilo z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih 63.378 oseb, z dvema pa 45.450.
Od sobote bodo vse osebe, ki jim bodo okužbo z novim koronavirusom potrdili s hitrim antigenskim testom, testirali še s PCR testom, je na današnji novinarski konferenci povedala državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Marija Magajne.
Minister za javno upravo Boštjan Koritnik pa je povedal, da je v tem tednu tudi v praksi zaživela nova funkcionalnost aplikacije za beleženje stikov z okuženimi s koronavirusom #OstaniZdrav, in sicer čezmejna izmenjava ključev preko evropskega centralnega strežnika z državnimi strežniki. V izmenjavi poleg Slovenije sodeluje 12 držav, še tri naj bi se pridružile kmalu, je dejal minister.
Kot tretji govornik je na vladni novinarski konferenci nastopil predsednik Slovenske gospodarske zveze na avstrijskem Koroškem Benjamin Wakounig. Spregovoril je o izkušnjah glede ukrepov v času epidemije v Avstriji: medtem ko se epidemiološke razmere v nekaterih avstrijskih zveznih deželah umirjajo, se je zaradi širjenja južnoafriškega seva novega koronavirusa stanje močno poslabšalo na Tirolskem. Od sobote se bo zato omenjena zvezna dežela predvidoma za dva tedna zaprla, potovanje iz Tirolske v druge dele države pa bo mogoče samo z negativnim testom.
Poklukar: Bolnišnice manj obremenjene s covidnimi bolniki, a niso prazne
Bolnišnice so trenutno nekoliko manj obremenjene s covidnimi bolniki, a to ne pomeni, da so prazne, pa je poudaril generalni direktor UKC Ljubljana Janez Poklukar.
Poklukar je v izjavi za medije, ki so jo posredovali iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana, potrdil, da so epidemiološke številke v Sloveniji v zadnjih dneh res spodbudne. Pozval pa je k previdnosti, saj vsako sproščanje omejitev prinaša tudi tveganje, da bi se čez teden ali dva številke obrnile v nasprotno smer.
Bolnišnice so sicer trenutno nekoliko manj obremenjene s covidnimi bolniki, zato kapacitete pospešeno vračajo drugim bolnikom. Tako nove covidne bolnike zdaj sprejemajo zlasti v prostorih diagnostično-terapevtskega servisa, na ta način pa sproščajo kapacitete na standardnih lokacijah za druge dejavnosti.
Z današnjim dnem so tako drugim bolnikom predali celoten južni trakt bolnišnice dr. Petra Držaja, tudi klinični oddelek za gastroenterologijo deluje že več kot teden dni. V celotnem obsegu je svoje prostore dobila nazaj tudi klinika za urologijo, prav tako so se sprostili nekateri drugi oddelki.
Nekoliko počasneje kot navadne pa se po Poklukarjevih besedah sproščajo postelje za covidne bolnike na intenzivni negi. Tako imajo trenutno še vedno odprtih vseh pet intenzivnih enot. Če pa bo trend takšen, kot je bil v minulih 14 dneh, se v UKC nadejajo, da prihodnji teden vsaj eno zaprejo.
Razmere so se v UKC izboljšale tudi s kadrovskega vidika, saj je zaradi cepljenja in obveznega presejanja zaposlenih število odsotnosti zaradi covida-19 po direktorjevih besedah znatno upadlo. Danes je tako zaradi covida-19 odsotnih 56 zaposlenih, medtem ko jih je bilo konec novembra 280 in več, je pojasnil.
Poleg tega je v zadnjih 14 dneh v službo prišlo več kot 70 zaposlenih, ki so uveljavljali višjo silo zaradi varstva otrok. V naslednjem tednu, ko bodo šole v celoti odprle vrata, jih pričakujejo še dodatnih 70, je povedal generalni direktor UKC.
Sicer pa Poklukar poudarja pomen previdnosti, svetuje, naj se vsi še naprej držijo ukrepov in se čim prej cepijo.
KOMENTARJI (483)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.