V ponedeljek smo prvič po začetku epidemije v Sloveniji presegli 5000 dnevnih okužb, a moramo le dan kasneje poročati o novem rekordu. Pristojni so namreč v torek izvedli 14.814 PCR-testiranj in 84.322 hitrih antigenskih testov, ki jih nato potrjujejo še z zanesljivejšimi PCR-testi. Ob tem so zabeležili kar 7420 dnevnih okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih PCR-testov je tako znova presegel 50 odstotkov. Da bodo okužbe znova rekordne, je sicer že pred uradnimi podatki nakazovalo visoko število izdanih TAN-kod. Teh je bilo 6809.
Posledično se je znova dvignilo tudi število aktivnih primerov v Sloveniji, ki se je po novem porastu okužb ustavilo na številu 45.459. Kot je razvidno iz podatkov Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) število potrjenih primerov na 100.000 v zadnjih dveh tednih znaša 2142, povprečje potrjenih primerov v zadnjem tednu pa 4367.
Zaradi velikega porasta okužb v zadnjem obdobju pristojni prebivalce še glasneje pozivajo k cepljenju proti covidu-19, saj je to najboljša rešitev za zaščito pred virusom in omejevanje njegovega širjenja. Do zdaj se je s prvim odmerkom cepilo 1.254.613 oz. 59 odstotkov prebivalcev Slovenije, polno cepljenih pa jih je 1.197.788 oz. 57 odstotkov. S poživitvenim odmerkom je ob tem cepljeno 516.729 oseb.
Ministrstvo za zdravje je že za ta teden napovedalo tudi nove dneve cepljenja. V cepilnih centrih po državi se intenzivno pripravljajo na novo cepilno akcijo, ki se bo začela jutri, trajala pa bo do 15. januarja.
V tem času se ne bo treba naročati na cepljenje. To bo organizirano v covidnih bolnišnicah in cepilnih centrih, na terenu pa bodo tudi mobilne enote. Cepiti se bo mogoče od 8. ure zjutraj do 20. ure zvečer. Vodstva zdravstvenih zavodov zaradi hitrega širjenja nove različice omikron k cepljenju pozivajo vse še necepljene prebivalce, pa tudi tiste, ki potrebujejo poživitveni odmerek.
Omikron v obeh kliničnih centrih, prejšnji teden v tudi v SB Nova Gorica
Kot poudarjajo pristojni, namreč večina hospitaliziranih covidnih bolnikov in bolnikov na intenzivnih oddelkih ni cepljena proti covidu-19. Po uradnih podatkih vlade se v bolnišnicah zdravi 538 covidnih bolnikov, 15 manj kot dan pred tem, na intenzivni negi pa jih je 154 oz. šest manj kot dan prej. Najmlajši intenzivni bolnik je ob tem star le 16 let, najmlajši hospitalizirani pa 27. Tokrat je umrlo 13 covidnih bolnikov.
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor zdravijo pet bolnikov, pri katerih je potrjena okužba z novo različico koronavirusa omikron. A ni nujno, da je to dokončna številka, potrdili bi jih lahko več, je danes povedal strokovni direktor mariborskega UKC Matjaž Vogrin.
V UKC Ljubljana imajo enega hospitaliziranega z omikronom, medtem pa so v šempetrski bolnišnici danes za 24ur.com pojasnili, da so v prejšnjem tednu zdravili bolnika s potrjenim omikronom, a so ga že odpustili v domačo oskrbo. V ostalih bolnišnicah danes ne poročajo, da bi imeli hospitalizirane bolnike s potrjenim omikronom.
KOMENTARJI (1699)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.