Do zdaj smo največ potrjenih okužb zabeležili 3. novembra 2021, ko so pristojni potrdili 4518 novih okužb, a smo v ponedeljek to število krepko presegli. Pristojni so namreč izvedli 10.246 testov PCR in kar 108.800 hitrih antigenskih testov, ki se jih nato potrjuje še z zanesljivejšimi testi PCR. S tem so potrdili 5164 okužb z novim koronavirusom. Odstotek pozitivnih testov je bil tako kar 50,4-odstoten.
Ob tem je v Sloveniji po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje 39.906 aktivnih primerov okužb. Število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev v zadnjih dveh tednih medtem znaša 1879, povprečje potrjenih primerov v zadnjem tednu pa 3891.
V bolnišnicah se po podatkih vlade zdravi 553 covidnih bolnikov, najmlajši je star 21 let, na intenzivnih oddelkih pa je 160 oseb. Najmlajša oseba na intenzivni negi je stara 18 let. Na intenzivnem oddelku UKC Ljubljana je medtem intubirana tudi oseba, ki je okužena z omikronom.
Umrle so še tri osebe.
"V peti val vstopamo s težkim korakom, s prenizko precepljenostjo, preobremenjenimi bolnišnicami in z izčrpanim kadrom," je včeraj poudaril minister za zdravje Janez Poklukar, ki ob tem znova poziva k cepljenju. Od 13. do 15. januarja so znova organizirali dneve cepljenja. S tem želijo zmanjšati pritisk na bolnišnice, saj je večina hospitaliziranih covidnih bolnikov necepljenih. Cepilni centri bodo tako brez naročanja odprti od 8. ure zjutraj do 8. ure zvečer.
Po podatkih NIJZ se je do zdaj s prvim odmerkom cepiva cepilo 1.253.566 oz. 59 odstotkov prebivalcev Slovenije, polno cepljenih pa jih je 1.195.522 oz. 57 odstotkov. S poživitvenim odmerkom se je medtem do zdaj cepilo 504.962 oseb.
"Peti val bo drugačen, velik del epidemiološke situacije se bo dogajal doma in ne v bolnišnicah," je še dejal minister, ki ob tem izpostavlja kolobarjenje in delo od doma.
Združenje delodajalcev Slovenije poziva k cepljenju in spoštovanju covidnih ukrepov
V luči petega vala epidemije v Združenju delodajalcev Slovenije opozarjajo na odgovorno ravnanje vsakega posameznika ter celotne skupnosti v boju proti epidemiji covida-19. "Le odgovorno ravnanje lahko zmanjša širjenje okužb in omogoči ponovno normalizacijo stanja," poudarjajo. Tako prebivalce kot gospodarske organizacije pozivajo k doslednemu spoštovanju covidnih ukrepov in k pristopu k čim višji stopnji precepljenosti.
"Višja precepljenost prebivalstva dokazano najbolj prispeva k zajezitvi širjenja covida-19 in predvsem k lažji obliki prebolevnosti bolezni, s tem pa k manjšemu pritisku na zdravstvene ustanove, ki so že več mesecev na robu zmogljivosti," sporočajo ter dodajajo, da si tudi v gospodarstvu ne želijo ponovnega zapiranja družbe, k čemur pa lahko največ pripeva prav vsak posamezniki.
Samo s cepljenjem in z doslednim izvajanjem in spoštovanjem ukrepov lahko prispevamo k temu, da se bodo tudi v prihodnje številne gospodarske dejavnosti in dejavnosti javnega sektorja, kamor sodijo vrtci, šole, fakultete, kulturne dejavnosti in druge izvajale še naprej, so prepričani v združenju.
KOMENTARJI (1420)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.