Okužbo z novim koronavirusom so v sredo potrdili v 53 občinah po državi; največ znova v Ljubljani, in sicer 24.
Obe osebi, ki sta umrli v zadnjih 24 urah, sta iz domov za starostnike – ena iz Maribora, druga pa iz Rogaške Slatine, je na današnji novinarski konferenci povedal vladni govorec Jelko Kacin.
Uradno je bilo do danes ob 209.111 testih potrjenih 4816 okužb z novim koronavirusom. Umrlo je 145 ljudi.
Incidenca je zrasla na 68,4
Po besedah Nuške Čakš Jager iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je incidenca v Sloveniji precej visoka, zrasla je namreč na 68,4 na 100.000 prebivalcev. Aktivnih primerov je več kot 1400.
Pomembno je to, je poudarila, da se veča število potrjenih primerov med zdravstvenimi delavci in v domovih starejših občanov."Krivulja se dviguje in s tem se bomo očitno soočali tudi v naslednjih dneh," je opozorila.
Večje število potrjenih primerov je pri ženskah in v starostni skupini med 45 in 54 let. "Po počitnicah smo opažali intenzivno rast v nižjih starostnih skupinah in trenutno so te najbolj obremenjene."
Največ virov prenosa je lokalnih, največji porast primerov pa je še vedno zaradi druženj ljudi na rojstnih dnevih in večjih dogodkih, pa tudi zaradi šol. Odstotek vnosov okužb v državo ni velik, je pa Hrvaška še vedno država z največ vnosi. Sledijo BiH, Srbija, Kosovo, Avstrija, ostale države pa ne predstavljaj večjih številk.
Okužbo z novim koronavirusom so potrdili tudi pri dveh zaposlenih v osnovnih šolah in treh vzgojiteljicah. Med učenci so potrdili pet okužb, tri so potrdili med dijaki. Okužbo so potrdili tudi pri dveh otrocih iz vrtca. V domovih za starejše so v sredo potrdili po en primer pri zaposlenih in oskrbovancih. V socialno varstvenih zavodih pa so okužbo potrdili pri treh zaposlenih in enem varovancu.
Po njenih besedah je v 38. tednu odrejenih 2526 karanten. V času karantene zboli približno deset odstotkov ljudi. "Kar precejšen del zajetih bi lahko potencialno širil okužbo," je poudarila Čakš Jagrova.
Kacin pa se je danes dotaknil tudi pravil, ki veljajo za prehajanje meja. Ob odsotnosti enotnega dogovora na ravni EU se bo po njegovih besedah morala slovenska vlada odločiti o morebitnih spremembah seznama epidemiološko varnih držav. Sam pričakuje, da bi lahko Avstrija in Madžarska zdrsnili z zelenega seznama glede na visoko pojavnost okužb z novim koronavirusom.
V CUDV Črna število okuženih narašča
V Centru za usposabljanje, delo in varstvo (CUDV) v Črni na Koroškem, kjer skrbijo za osebe z motnjami v duševnem razvoju, število okuženih z novim koronavirusom narašča. Doslej so okužbo potrdili pri 12 uporabnikih in devetih zaposlenih.
V osrednji stavbi biva okoli 130 od skupno 155 uporabnikov. Po vrnitvi z letovanja na Debelem rtiču, kjer so se med uporabniki prav tako pojavili simptomi okužbe, so 25 oseb (tako uporabnikov kot zaposlenih) namestili v črnjanski hotel, sedem uporabnikov in dva zaposlena pa so namestili v covid-19 enoto v Ormožu, kjer je urejena siva in rdeča cona, je povedala direktorica Dalja Pečovnik. Nekaj oseb s potrjeno okužbo se z letovanja vrača danes.
V osrednji stavbi v Črni so v sredo odvzeli okoli 130 brisov, večje število brisov bodo odvzeli tudi danes, da vidijo, ali se je okužba morebiti razširila. Medtem se v zavodu, v katerem po besedah Pečovnikove že od začetka marca izvajajo vse predpisane ukrepe in jih vmes tudi niso prenehali izvajati, še naprej trudijo, da bi zamejili širjenje okužbe med uporabniki in zaposlenimi. Prvo okužbo so sicer potrdili v nedeljo pri eni zaposleni osebi.
"Nihče od pozitivnih za zdaj nima hujših simptomov bolezni in težav, nekateri so tudi čisto brez znakov okužbe," je povedala.
Nova okužba v domu starejših v Rogaški Slatini
V Pegazovem domu starejših v Rogaški Slatini so imeli v sredo še eno okužbo pri stanovalcih, ponoči pa je v bolnišnici umrla stanovalka s covidom-19, ki pa je bila pred tem v paliativni negi, je povedala direktorica doma Kristina Kampuš.
Zadnji testi v Domu Danice Vogrinec Maribor brez negativnih presenečenj
V Domu Danice Vogrinec Maribor imajo še vedno 40 okuženih stanovalcev, od katerih jih 33 preboleva lažjo obliko in so vsi nameščeni v domu. Trije so v bolnišnici, štirje stanovalci z okužbo pa so umrli. A pri tem so poudarili, da je v zadnjih petih letih od januarja do septembra v povprečju v domovih umrlo 50,4 ljudi, letos pa 48. "Tako da covid ni poslabšal te situacije," je ocenil direktor Marko Slavič.
Spodbudno je tudi dejstvo, da ob včerajšnjem odvzemu brisov niso imeli pozitivnih rezultatov, tako da "se situacija očitno umirja oz. jo začenjamo obvladovati".
V karanteni je 22 zaposlenih. Okuženi po besedah direktorja nimajo večjih zdravstvenih težav, zato pričakuje, da se bodo počasi začeli vračati na delo. Kljub velikemu izpadu kadrov, saj so nekateri zaposleni morali v karanteno tudi zaradi okužb zunaj doma, so uspeli organizirati delo tako v rdeči coni kot v preostalih delih tega doma za starostnike. "Zaenkrat smo kompletno situacijo v zvezi z obvladovanjem epidemije v domu obvladali sami, z lastnimi kadri," je dejal.
Obiski v Domu Danice Vogrinec so še vedno prepovedani, tudi v osrednji enoti na Pobrežju, kjer zaenkrat ne beležijo okužb. Stanovalci po besedah Slaviča presenetljivo dobro prenašajo nastali položaj, čeprav seveda pogrešajo stike z zunanjim svetom. Kot je dejal, se poskušajo zaposleni čim bolj ukvarjati z njimi, med drugim razmišljajo o pomoči študentov fizioterapije pri rehabilitaciji bolnikov s covidom-19. Prejšnji teden so predlagali tudi pomoč drugih prostovoljcev in upokojenih sodelavcev, a je treba biti pri tem po besedah Slaviča zelo previden, da ne bi prišlo do vnosa okužb.
Pred ZD Celje vstopna točka za odvzem brisov
Pred Zdravstvenim domom Celje je od danes vstopna točka za odvzem brisov za bolnike, ki imajo izbranega osebnega zdravnika v ZD Celje, Zdravstvenih postajah Vojnik, Dobrna in Štore ter pri pripadajočih koncesionarjih. Kot so sporočili iz ZD Celje, se nova vstopna točka nahaja pred vstopom v laboratorij v novem objektu, kjer bodo odvzemali vse brise na okužbo z novim koronavirusom in obravnavali odrasle bolniki s sumom na covid-19.
Predšolski in šolski dispanzer imata ambulanto za covid-19 za preglede otrok v svoji delovni enoti. Tako odrasli bolniki kot otroci morajo biti na pregled obvezno naročeni.
V vstopno točko lahko bolnike napoti izključno izbrani osebni oz. nadomestni zdravnik ali pediater s področij, ki jih pokriva ZD Celje in koncesionar, ki se vključuje v vstopno točko.
Življenjsko ogrožene bolnike in bolnike z višjo stopnjo prizadetosti še vedno obravnava služba za nujno medicinsko pomoč za celjsko regijo, ki je locirana v Urgentnem centru Celje.
KOMENTARJI (423)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.