Predlog zakona zajema ukrepe na področju zdravstva, dela, socialnega varstva, gospodarstva, vzgoje in izobraževanja, izvrševanja kazenskih sankcij in pravosodja, kmetijstva, gospodarstva in prehrane ter infrastrukture, so zapisali.
V povzetku sporočila za javnost pa so v Ukomu navedli še, da "sveženj ukrepov na novo uvaja oziroma podaljšuje že veljavne ukrepe, ki v ospredje postavljajo zaščito delovnih mest, skrb za starejše in preprečevanje širjenja okužb s covid-19".
Nenadzorovano širjenje virusa bi lahko imelo negativne posledice na gospodarstvo, je na današnji novinarski konferenci povedal Jelko Kacin.
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je povedal, da covid še vedno pušča posledice na vseh področjih, "zato je ključno, da se na te posledice odzivamo unčikovito in pravočasno". Kot je povedal so v Bruslju zadovoljni z ukrepi, ki jih je sprejela Slovenija. Z zaščito trga dela smo ohranili skoraj 300.000 delovnih mest, je dejal. "Tred nezaposlenosti se spušča, trenutno smo pri približno 84.000 brezposlenih."
PKP5 nekatere ukrepe podaljšuje, uvaja pa tudi nekatere nove. V ospredju je še vedno ohranitev delovnih mest, skrb za najranljivejše in skrb za preprečevanje širjenja okužb, je dejal Ciglar Kralj. "Za pripravo PKP5 paketa smo imeli s socialnimi partnerji intenziven socialni dialog. V okviru skupine so se partnerji pogovarjali več kot 20 ur," je dejal minister. S socialnimi partnerji so uskladili okrog štiri petine ukrepov je potrdil.
Ukrepi za trg dela predvidevajo podaljšanje ukrepa čakanja na delu doma do konca leta za vse panoge, pri čemer bodo do ukrepa upravičeni tisti delodajalci, ki izkazujejo upad prihodkov za vsaj 30 odstotkov glede na leto 2019.
Zakonski predlog podaljšuje tudi ureditev nadomestil zaposlenim za čas odobrene karantene iz četrtega protikoronskega zakona, z začetkom veljavnosti 1. septembra pa uvaja možnost nadomestila za starše otrok do vključno 5. razreda, ki morajo v karanteno. Nadomestilo bo pri 80 odstotkih povprečne mesečne plače za poln delovni čas. V predlogu je predvideno tudi povračilo samozaposlenim za čas karantene v višini 250 evrov, preračunano na čas karantene 10 dni.
Eden novih ukrepov, ki bo začel veljati s 1. oktobrom, se nanaša na samozaposlene. "Za samozaposlene in mikropodjetja se namreč uvajajo začasni ukrepi za v obliki mesečnega temeljnega dohodka in delno povrnjen izgubljen dohodek," je povedal Cigler Kralj. Tudi samozaposleni, ki bodo želeli pri do pomoči, bodo morali dokazati vsaj 30-odstotni upad prihodkov glede na lansko leto. Gre za 1100 evrov, od tega je 700 evrov nadomestilo izgube prihodka in 400 evrov za plačilo prispevkov. Vstopni pogoj je prav tako 30-odstotni upad prometa glede na 2019.
V domovih za starejše in ostalih izvajalcih socialno varstvenih storitev in zdravstvenih dejavnosti PKP5 omogoča začasno razporeditev zaposlenih. Uvajajo se dodatek za neposredno delo z uporabniki v sivih in rdečih conah. "Za zagotavljanje finančne vzdržnosti domov za starejše novi paket ukrepov uvaja ukrepe financiranja zaščitne opreme za izvajanje ukrepov omejevanja okužbe, kritje stroška izpada prihodkov zaradi nezasedenih kapacitet itd."
PKP5 je tudi ukrep za odpravo čakalnih vrst, je napovedal minister. Med ključnimi ukrepi je tudi rešitev za skrajšanje čakalnih vrst v zdravstvu, in sicer tako, da se odpre možnost financiranja iz zdravstvene blagajne vsem izvajalcem, ki imajo registrirano zdravstveno dejavnost, torej tudi zasebnim. Novi paket uvaja tudi možnosti koriščenja odsotnosti od dela do treh delovnih dni zaradi bolezni, brez potrdila osebnega zdravnika. Ukrep je omejen do devet dni v enem letu.
Demografski sklad
Glede demografskega sklada pa so med drugim v sporočilu za javnost zapisali, da je poglavitna rešitev predloga zakona "omilitev pritiska na javne finance ob hkratnem zagotavljanju dodatnih sredstev za dostojne pokojnine, sofinanciranja gradnje namenskih nepremičnin za starejše in za ukrepe družinske politike".
Predlagani zakon "zasleduje cilj poenostavitev strukture upravljanja, cilj jasnejše opredelitve namena in meril upravljanja državnih naložb in cilj večje donosnosti iz naslova državnega premoženja, ki se namenja predvsem za zagotavljanje dodatne pokojninske varnosti v sedanjosti in prihodnosti", so še zapisali v sporočilu za javnost po sredini večerni seji vlade.
Vlada omilila nekatere omejitve za gostinske lokale
Vlada je spremenila tudi odlok o omejitvah ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikov. Odslej bo tako gostinsko dejavnost po 22.30 mogoče opravljati v primerih sobne strežbe ter za osebni prevzem jedi in pijač. Gostje, ki bodo ob 22.30 še v lokalih, pa bodo morali obisk zaključiti najpozneje v 30 oziroma 60 minutah.
Pol ure časa bodo imeli gostje na voljo, da zapustijo lokale, v katerih strežejo "le preproste jedi, pijače in napitke", kot so kavarne, slaščičarne, okrepčevalnice ali bari, do dodatne ure pa bodo imeli čas, da zapustijo gostinske obrate, v katerih strežejo tudi zahtevnejše jedi, kot so restavracije, gostilne ali kmetije, so sporočili z urada vlade za komuniciranje. Opravljanje gostinske dejavnosti priprave in strežbe jedi in pijač v gostinskih in nastanitvenih obratih je sicer dovoljeno le od 6. ure do 22.30.
Ta časovna omejitev se ne nanaša na dejavnosti same priprave in dostave jedi in pijač, dejavnosti priprave in strežbe jedi in pijač v sobe oziroma v druge oblike nastanitvenih enot, kot so npr. apartmaji. Prav tako se te omejitve ne nanašajo na osebni prevzem jedi in pijač, pojasnjujejo na Ukomu.
Nespremenjen ostaja člen omenjenega odloka, ki določa, da ostajajo diskoteke in nočni klubi zaprti. Spremenjeni odlok je začel veljati z današnjim dnem, so še sporočili iz Ukoma.
KOMENTARJI (350)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.