Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada so ob pomoči kriminalistov Policijske uprave Celje opravili hišne preiskave v zasebnih in poslovnih prostorih ter zasegli elektronske podatke in predmete na 12 lokacijah na območju Ljubljane, Celja, Maribora in Nove Gorice zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic in oškodovanja javnih sredstev.
Na Ministrstvu za zdravje so potrdili, da je hišna preiskava potekala tudi pri njih. "Organom pregona smo omogočili dostop do želene dokumentacije. Zaradi interesa postopka zadeve do zaključka preiskave ne moremo komentirati."
Pri izvajanju hišnih preiskav je sodelovalo 48 preiskovalcev in kriminalistov, predkazenski postopek pa je usmerjalo Specializirano državno tožilstvo RS. Kaznivih dejanj je osumljenih sedem fizičnih oseb, vendar nikomur ni bila odvzeta prostost, so sporočili s Policije.
Preiskovalci NPU obravnavajo sum kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic pri vodenju javnega naročila zoper štiri uslužbence državnega organa s sedežem v Ljubljani in odgovorno osebo gospodarske družbe z območja Ljubljane. V postopku javnega naročila je bila gospodarska družba izbrana kot najboljši ponudnik, čeprav ni izpolnjevala formalnih razpisnih pogojev iz javnega naročila, s čimer ji je bila pridobljena nepremoženjska korist v obliki posla za nabavo medicinskega pripomočka, so sporočili z GPU.
Na dogajanje se je kot predsednik preiskovalne komisije DZ o ukrepanju vlade v epidemiji covida-19 že odzval tudi poslanec LMŠ Robert Pavšič, ki ugotavlja, da sistem deluje. Kot je dejal, je zadovoljen, da se je zadeva premaknila in se bo končno ugotovilo, kaj je res, kaj ni res, kaj je kaznivo in kaj je dovoljeno.
Preiskovalci obravnavajo tudi sum kaznivega dejanja oškodovanja javnih sredstev zoper tri uslužbence državnega organa in eno osebo iz javnega zavoda, ki je bilo storjeno, ker pogodba ni bila prekinjena zaradi neustrezne dobave materiala, ki jo je izvedla gospodarska družba. S tem naj bi si po ugotovitvah Policije z oškodovanjem javnih sredstev protipravno pridobila premoženjsko korist v višini 1,2 milijona evrov. Po naših informacijah gre za podjetje Majbert Pharm d. o. o.
Za kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic po prvem odstavku je zagrožena zaporna kazen do dveh let, za kaznivo dejanje oškodovanja javnih sredstev pa sta zagroženi zaporna kazen od enega do osmih let in denarna kazen.
Iz NLZOH so sporočili, da aktivno sodelujejo pri preiskavi, ki jo je danes začel NPU. "Vso zahtevano dokumentacijo bomo skladno z odredbo sodišča uradu izročili prostovoljno. NLZOH bo tudi naprej – če bo potrebno – polno sodeloval z vsemi pristojnimi organi. Vsebine preiskave v tem trenutku ne moremo komentirati."
V podjetju Majbert Pharm so za oddajo SVET na Kanalu A potrdili, da so jih kriminalisti obiskali in v preiskavi s policisti sodelujejo in jim predajajo vso zahtevano dokumentacijo. Na vprašanje, kdo točno izmed lastnikov podjetja je osumljen, niso želeli odgovoriti.
Po nekaterih neuradnih informacijah pa podjetje pri zmagi na razpisu ni imelo poravnanih niti vseh davčnih obveznosti do države, kar pomeni takojšnjo izločitev iz postopka izbire.
Testi so imeli velike težave z zanesljivostjo
Podjetje je državi dobavilo za milijon evrov hitrih testov, ki pa so imeli velike težave z zanesljivostjo, na kar so opozarjali številni delavci iz stroke. Po preverjanju kakovosti testov so namreč ugotovili, da testi ne zaznajo približno vsakega petega okuženega, s čimer pa niso bile izpolnjene tehnične zahteve razpisnih pogojev in Ministrstva za zdravje. Kljub temu je NLZOH nabavo testov odobril.
Pavšič ob hišnih preiskavah zaradi hitrih testov zadovoljen z delovanjem sistema
Minuli teden je preiskovalna komisija, ki preiskuje domnevno odgovornost za finančno neustrezne ukrepe in sum neupravičenega omejevanja pravic pri izvajanju ukrepov, povezanih z epidemijo, opravila zaslišanja, ki se ga Nicoletti ni udeležil.
Odgovori odpuščene z Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) Metke Paragi in direktorice NLZOH Tjaše Žohar Čretnik so bili pred komisijo diametralno nasprotni, je spomnil predsednik preiskovalne komisije DZ o ukrepanju vlade v epidemiji covida-19 Robert Pavšič. Ravno zaradi tega so se v kasnejšem krogu zaslišanj obrnili še na druge strokovnjake s tega področja, torej na vodjo strokovne skupine za hitre teste pri Ministrstvu za zdravje Viktorijo Tomič, ki je postavila tehnična izhodišča, in predstojnika Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Miroslava Petrovca. "Oba sta potrdila, kar je trdila Paragijeva – da so testi neuporabni," je spomnil.
"Ugotavljam, da sistem deluje. Da se torej preiščejo tiste zadeve, ki so bile s kazenskega področja," je dejal Pavšič. "Parlamentarna preiskovalna komisija namreč preiskuje izključno politično odgovornost, vse ostalo pa morajo storiti druge institucije. Pravzaprav sem zadovoljen, da se je zadeva premaknila, da se bo končno ugotovilo, kaj je res, kaj ni res, kaj je kaznivo in kaj je dovoljeno," je izpostavil v izjavi novinarjem.
KOMENTARJI (673)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.