Podjetje Geneplanet se je v sporočilu za javnost odzvalo na razkritja, da je strokovna skupina strokovnjakov, ki je ocenjevala ponudbe ventilatorjev, njihov ventilator Sirius R30 ocenila kot manj primernega oziroma da ni primeren za predihavanje bolnikov s covid-19. Kljub temu je zavod za blagovne rezerve naročil prav te ventilatorje, minister Počivalšek pa naj bi posredoval pri zavodu za 100-odstotno predplačilo. Geneplanet je bil tudi edini, ki je imel za osem milijonov predplačila le 50-odstotno bančno garancijo. Drugi dve podjetji - RAM2 in Gorenje - sta imeli bančno garancijo v 100-odstotnem znesku avansa. Četrto podjetje Interpart pa avansa sploh ni prejelo.
Poleg tega je bila ponudba Geneplaneta najdražja izmed vseh. Prav tako niso dostavili ventilatorjev do predvidenega roka 15. aprila, zato je bila pogodba podaljšana do 15. maja. Do sedaj je podjetje dostavilo 110 ventilatorjev, do 15. maja jih mora skupaj 220, so navedli v oddaji.
Geneplanet se bo na vprašanje ustreznosti in uporabnosti ventilatorjev Sirius R3 celovito odzval v ponedeljek, ko naj bi predstavili "dokumente in argumente ter odgovorili na vsa odprta vprašanja o kakovosti in uporabnosti ventilatorjev ter postopkov nabav", so zapisali v sporočilu za javnost.
"Zaradi pomanjkanja zaščitne in medicinske opreme v Sloveniji je zavod za blagovne rezerve tudi z družbo Geneplanet kot zanesljivim dobaviteljem sklenil več pogodb," je Marko Bitenc zapisal v dopisu, naslovljenem na v. d. direktorja zavoda za blagovne rezerve Tonija Rumpfa. Nadaljuje, da so se kasneje "v medijih pojavile informacije o domnevnih nepravilnostih glede poslovnih razmerij" med zavodom in Geneplanetom. Ta poslovna razmerja pa so po njegovih besedah postala "podlaga za številne politična in strokovna obračunavanja v medijih".
"V družbi Geneplanet smo tako pri sklepanju poslovnih razmerij kot tudi pri izvajanju sprejetih obveznosti ves čas ravnali zakonito, skrbno in v skladu z dobro poslovno prakso. Verjamemo, da bomo lahko vso dokumentacijo in vse postopke predstavili na napovedani parlamentarni preiskovalni komisiji." Ustanovitev slednje podpira tudi NSi, je včeraj preko Facebooka sporočil obrambni minister Matej Tonin.
Zavodu za blagovne rezerve pa tako zdaj ponujajo takojšen odkup vseh do zdaj že dobavljenih ventilatorjev po enaki ceni, po kateri so bili dobavljeni. Predlagajo tudi preklic še neizpolnjene naročene dobave ter vrnitev celotnega avansa. Obenem pa bi prekinili tudi nadaljnjo izvajanje pogodb za dobavo zaščitnih mask, v delih, kjer še niso bile izpolnjene.
Zdravstveno ministrstvo bo presojalo, ali Slovenija potrebuje že dobavljene ventilatorje
Minister Zdravko Počivalšek se je že odzval na Twitterju ter zapisal, da je"javni linč vseh, ki smo sodelovali v nabavi zaščitne opreme, zalegel". Ministrstvu za zdravje pa je bilo po njegovih besedah že naročeno, naj poda mnenje o tem, ali slovensko zdravstvo potrebuje že dobavljene ventilatorje ali pa jih lahko vrnemo, kot to predlaga Geneplanet.
Janša še vedno zaupa Počivalšku
Predsednik vlade Janez Janša pa je na Twitterju v odgovoru na vprašanje, ali v luči zapletov pri nabavi zaščitne opreme in ventilatorjev še zaupa gospodarskemu ministru Počivalšku, odgovoril pritrdilno. Kot je napovedal, bo vladno poročilo o nabavi zaščitne opreme v epidemiji na poslanskih klopeh v prihodnjem tednu.
"Kupovalo se je vse, kar je bilo mogoče dobiti čim prej in kar je ustrezalo vsaj osnovnim standardom. Ne poznam države EU, ki bi ravnala drugače. Mnoge še vedno to počnejo. Rok in zanesljivost dobave je faktor številka ena. Z vsako dobavo se je vsem nam odvalil velikanski kamen od srca," je zapisal premier.
Pojasnil je tudi, da bo poročilo vlade o nabavi zaščitne opreme drug teden na poslanskih klopeh. Po navedbah Janše sta Počivalšek in minister za obrambno Matej Tonin ključne podatke želela predstaviti že v četrtkovi oddaji, pa jima "bevskajoča voditeljica tega ni dopustila".
Vlada Marjana Šarca je, kot je še zapisal Janša, za edini naročeni ventilator pred 13. marcem plačala 49.154 evrov, povprečna cena za ventilatorje po prevzemu nove vlade pa je znašala 33.880 evrov. "Razlika v teh cenah pojasni motiv prvorazrednih dobaviteljev in njihovih medijskih ter piar izpostav za napade na Počivalška," je navedel.
Zdravnik Knafelj tarča groženj
Zdravnik Rihard Knafelj, član neformalne strokovne skupine strokovnjakov, ki je ocenjevala ponudbe ventilatorjev, je postal tarča groženj. Knafelj se je javno izpostavil v četrtkovi oddaji Tarča, kjer je dejal, da je ventilator, ki ga je zavod za blagovne rezerve naročil pri podjetju Geneplanet, manj primeren.
Grožnje je Knafelj že prijavil policiji. Zaradi varovanja osebnih podatkov na policiji podrobnosti niso razkrili, so pa potrdili, da so prejeli prijavo groženj preko družbenih omrežij.
Spomnimo
Opozicija se je na razkritja o nabavah opreme v minulih dneh že odzvala z napovedjo interpelacije proti ministru za gospodarstvo Zdravku Počivalšku ter tudi parlamentarne preiskave. Počivalšek je sicer očitke že večkrat zavrnil in s prstom pokazal na zavod za blagovne rezerve, ki da je podpisoval pogodbe z dobavitelji.
KOMENTARJI (4496)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.