Zadnji rezultati kažejo, da je Susan Crawford v boju za mesto na vrhovnem sodišču v Wisconsinu premagala svojega konservativnega tekmeca Brada Schimela. Prejela je 55 odstotkov glasov, Schimel pa okoli 45 odstotkov, kažejo podatki.
Razmerje moči na najvišjem sodišču v tej zvezni državi tako ostaja enako, pri čemer so štirje sodniki liberalni, trije pa konservativni. Volitve so bile pomembne, saj Wisconsin ni tradicionalno demokratska ali republikanska zvezna država.
Milijarder Elon Musk, pomemben podpornik ameriškega predsednika Donalda Trumpa, je bil eden največjih zbirateljev sredstev v predvolilni kampanji. Konservativnemu kandidatu je med drugim doniral 20 milijonov dolarjev (18,5 milijona evrov) in financiral oglase, uperjene proti Crawfordovi.
Šef Tesle in SpaceX-a je celo odpotoval v Wisconsin in na nedeljskem zborovanju dvema konservativnima volivcema podelil milijonski ček. Muskov politični odbor je pred volitvami napovedal, da bo vsakemu, ki bo posnel fotografijo prebivalca Wisconsina, ki stoji pred voliščem in v rokah drži fotografijo Schimela, nakazal 50 dolarjev (46 evrov), poroča BBC.

Izid volitev za vrhovnega sodnika pomeni nazadovanje za Trumpa v eni od ključnih zveznih držav, v kateri je lani novembra zmagal z manj kot odstotno točko prednosti. Kljub temu pa so republikanci v torek dosegli uspeh na Floridi, kjer so obdržali dva sedeža v kongresu.
Trump je na svojem družbenem omrežju Truth Social izrazil podporo "patriotu" Schimelu. Dodal je, da bo Crawfordova "KATASTROFA za Wisconsin".
Kot poroča BBC, bo vrhovno sodišče v Wisconsinu odigralo ključno vlogo v več prihajajočih primerih, vključno z zakoni o pravici do splava, ki jo liberalna sodnica podpira.

Musk je v kampanji poudaril, da bodo volitve odločile o tem, katera stranka bo nadzorovala predstavniški dom ameriškega kongresa. Trdil je namreč, da je zvezni kongres tako enakomerno uravnotežen, da bi lahko sedeži v Wisconsinu odločali o njegovi večini. Sodišče bi namreč lahko na novo izrisalo okrožja, kar bi vplivalo na razporeditev republikanskih in demokratskih sedežev v kongresu.
Posvaril je, da ima stranka, ki nadzoruje predstavniški dom, nadzor tudi nad državo, "ki nato usmerja potek zahodne civilizacije".
Muskovo vmešavanje v volitve je sicer zmotilo nekatere volivce v Wisconsinu. "Ne vem, kako lahko milijarder odloča o tem, kaj se dogaja. Ne zna se niti povezati z običajnimi ljudmi," je razmišljal Mike McClain, ki je za BBC povedal, da ga je h glasovanju spodbudila nenaklonjenost Musku.
V mestu Milwaukee, ki se nagiba bolj k demokratom, so uradniki v torek poročali o "volilni udeležbi brez primere", zaradi katere je celo primanjkovalo glasovnic.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.