Institut Jožef Stefan (IJS) je v sredo objavil novo projekcijo širjenja bolezni covid-19 v Sloveniji. Kot ocenjujejo, bo četrti val zaradi velike kužnosti različice delta predvidoma tako obsežen, da se bo do pomladi okužil tako rekoč vsak necepljeni. Da četrti val ne bi preveč narasel, predvsem pa da ne bi prehudo obremenil bolnišnic, bi bilo potrebno, da bi se vsaj vsi starejši od 40 let čim prej cepili in s tem zaščitili pred hujšim potekom bolezni. Zaželena je več kot 90-odstotna precepljenost odrasle populacije.
Tedensko povprečje dnevno potrjenih okuženih oseb je 649. "Ocenjeno efektivno reprodukcijsko število (število, pri katerem so uvožene okužbe obravnavane, kot da bi nastale z lokalnim okuževanjem v Sloveniji) je približno 1,39, ocenjeno lokalno reprodukcijsko število (število oseb, ki jih v povprečju okuži posamezni okuženi v Sloveniji) pa je približno 1,33 (vrednosti pred dobrim tednom). Za primerjavo – pred enim letom je bilo lokalno reprodukcijsko število 1,14. Za upadanje epidemije ne zadošča, da je lokalni R manjši od 1, ker okužbe tudi uvažamo," pojasnjujejo.
Okužen je vsak 180. prebivalec, število hospitaliziranih narašča
Ob slabšanju razmer bo hitreje naraščalo tudi število hospitaliziranih. Če je bilo do 26. avgusta na intenzivni terapiji do 20 ljudi, do 2. septembra pa do 43, jih bo do sredine septembra že do 86, napovedujejo.
V prvem valu se je okužil približno vsak stoti prebivalec (to je približno 12-krat toliko primerov, kot jih je bilo potrjenih v prvem valu). Na vrhuncu prvega vala je bil delež kužnega prebivalstva približno 0,2 % oziroma je bil kužen približno vsak 500. prebivalec.
V drugem, tretjem in četrtem valu se je do zdaj okužila približno slaba polovica prebivalstva (to pomeni 4-krat oz. 3-krat toliko primerov, kot jih je bilo potrjenih v drugem oz. tretjem in četrtem valu).
Trenutno je delež kužnih približno 0,55 % prebivalstva oz. približno vsak 180. prebivalec.
Kako hitro napredujemo s cepljenjem?
Kot ugotavljajo na IJS, je hitrost cepljenja približno 15.000 prvih odmerkov na teden oz. 0,7 odstotka prebivalstva na teden. Hitrost prekuževanja je približno 14.000 okuženih na teden oz. 0,65 odstotka prebivalstva na teden. Kot so dodali, so ob tej analizi predpostavili, da bo, kdor prejme prvi odmerek, predvidoma tudi polno cepljen in da je okuženih približno trikrat toliko kot potrjenih primerov.
Delež različice delta v populaciji skoraj 100-odstoten
Delež različice delta je naraščal zaradi približno 50 odstotkov večje kužnosti od različice alfa in zaradi uvoza iz držav z velikim deležem te različice virusa. Podatka NLZOH za 27. in 28. teden (delež delte 89,2 % in 94,6 %) vključujeta vzorce maturantov, ki so se v Španiji okužili z različico delta, in njihovih sekundarnih okužb ter verjetno precenjujeta delež te različice v populaciji, v kateri se širijo okužbe, če jim je uspelo okužbe maturantov dovolj dobro zamejiti. Delež različice delta v populaciji je zdaj skoraj 100-odstoten.
Rdeča faza po ECDC
14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev je 373. Glede na kriterije ECDC smo v rdeči fazi. Ob pričakovanem trendu razvoja epidemije bi lahko v temno rdečo fazo prešli sredi septembra. Trenutno smo v tretji fazi semaforja ukrepov. Ob pričakovanem trendu razvoja epidemije bi lahko v četrto fazo prav tako prešli sredi septembra, še napovedujejo.
KOMENTARJI (398)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.