Kot je povedal hrvaški minister za turizem Gari Cappelli v oddaji 24UR ZVEČER, lahko od danes slovenski lastniki nepremičnin ali plovil znova obiščejo Hrvaško. Testiranje na koronavirus ni potrebno, bo pa treba upoštevati ukrepe. Od danes smo pripravljeni na turiste, je dejal Cappelli. Za ostale slovenske turiste, ki bi poleti želeli obiskati Hrvaško, pa nameravajo Hrvati odpreti meje do začetka junija. Naši epidemiološki sliki sta podobni, zato ni razlogov, da ne rešimo tega, je še dodal Cappelli.
Na plažah letos ne bo težav, bo pa treba vzdrževati razdaljo. "Imamo toliko plaž, da bo lahko turist izbiral, kje se bo kopal," poudarja minister. Nihče turistom tudi ne bo prepovedal izletov, morali pa se bodo ustrezno obnašati, kjer bodo letovali.
Dogovarjanje med NIJZ in Hrvaškim zavodom za javno zdravje
Vladni govorec Jelko Kacin je dejal, da danes poteka dogovarjanje med NIJZ in Hrvaškim zavodom za javno zdravje glede operativnih možnosti prehajanja meje s Hrvaško. Pričakuje oblikovanje predloga, da karantena ob povratku v Slovenijo morda ne bi bila potrebna, če bo bivanje na Hrvaškem krajše od 72 ur, je dejal Kacin.
Ob tem je poudaril, da bi ljudje v tem primeru še vedno morali dosledno upoštevati vse preventivne ukrepe. "Vse je odvisno od dogovora," je dejal Kacin na današnji novinarski konferenci in ob tem poudaril, da dogovor še ni bil sprejet.
Medtem pa je Polonca Truden Dobrin z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) dejala, da o odpravi karantene po vrnitvi s Hrvaške ne razmišljajo. Dodala je, da spremljajo podatke o okužbah in čakajo, ali bo glede na sproščanje ukrepov v preteklih tednih prišlo do večjega števila okužb.
Tudi direktor Hrvaškega zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak je danes poudaril, da s slovenskimi kolegi izmenjujejo podatke in izkušnje med epidemijo novega koronavirusa v obeh državah. Povedal je, da še niso dosegli skupnega sklepa, na kakšen način naj bi omogočili turistom iz obeh držav prehode čez slovensko-hrvaško mejo.
Kacin pa je na današnji novinarski konferenci pojasnil, da med državama poteka "cela vrsta možnih dogovarjanj", da bi možnosti prehajanja meje postale operativne. Ne glede na to, da je prečkanje meje dovoljeno za lastnike nepremičnine ali plovila na Hrvaškem, po Kacinovih besedah "ne gre na plovilo samo lastnik, ampak verjetno tudi njegovi družinski člani", enako velja tudi za nepremičnine.
Slovenci pohiteli na Hrvaško po odpiranju meje
Hrvaška je v nedeljo znova dovolila vstop v državo državljanom EU zaradi poslovnih razlogov ali drugih gospodarskih interesov kot tudi zaradi nujnih osebnih razlogov. Odpravili so tudi obvezno 15-dnevno samoizolacijo potnikov iz drugih držav po vstopu na Hrvaško.
Hrvaški notranji minister Davor Božinović je danes dejal, da je bilo med 667 osebami, ki so do danes do 13. ure vstopile na Hrvaško, poleg 285 Slovencev tudi po več kot 20 državljanov Avstrije in Nemčije. Med njimi je bilo tudi 60 oseb iz tretjih držav, večinoma iz Bosne in Hercegovine, nekaj pa tudi iz Srbije, je na današnji redni novinarski konferenci nacionalnega štaba civilne zaščite v Zagrebu povedal Božinović.
Dodal je, da hrvaška obmejna policija preverja, ali so razlogi potnikov za vstop na Hrvaško upravičeni. Potrdil je, da je policijska uprava za mejo pri notranjem ministrstvu dobila več kot 600 zahtev tujih državljanov za odobritev prihoda na Hrvaško, kar je, kot je dejal, tudi najboljši način, da se tuji državljani seznanijo, ali sploh lahko vstopijo v državo. Na ta način pa naj bi tudi pospešili pretok potnikov čez mejo.
Božinović je ponovil, da je razlog za vstop na Hrvaško tudi rezervirana turistična namestitev. Opozoril je, da je takšen turistični obisk možen v skladu z epidemiološkimi ukrepi, s katerimi bodo potnike seznanili na hrvaških mejnih prehodih.
Hrvaški notranji minister je še opozoril, da ni izključeno, da bodo znova zaostrili ukrepe, če se bo pojavilo novo žarišče novega koronavirusa.
Slovenski državljani, ki imajo na Hrvaškem nepremičnino ali plovilo, namreč lahko od sobote prečkajo mejo in ob upoštevanju epidemioloških ukrepov obiščejo svojo lastnino. Hrvaški zavod za javno zdravje je v soboto objavil natančna navodila glede izjem in pravil ob odprtju mej za državljane EU, ki morajo na Hrvaško iz gospodarskih ali osebnih razlogov.
V okviru rahljanja ukrepov ni več predvidena 14-dnevna obvezna karantena, se pa morajo tisti, ki bodo prišli na Hrvaško, držati epidemioloških ukrepov, s katerimi jih bo seznanila policija ob vstopu v državo. Ker pa Slovenija ni spremenila odloka o prehajanju mejnih prehodov med epidemijo koronavirusa, pomeni, da se osebam ob vstopu v Slovenijo odredi sedemdnevna karantena.
KOMENTARJI (294)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.