Na izredni novinarski konferenci je minister za zdravje Janez Poklukar pojasnil, da so zaradi številnih dvomov v varnost cepiva AstraZenece svetovalno skupino za cepljenje prosili, naj se znova sestane in poda svoje strokovno mnenje.
Slednja je ugotovila, da utemeljenih strokovnih podlag za prekinitev cepljenja ni, a so iz previdnosti predlagali, da tudi Slovenija začasno zaustavi cepljenje do dokončne odločitve Evropske agencije za zdravila (EMA). Poklukar je dejal, da je vlada predlog svetovalne skupine sprejela, ukrep začasne zaustavitve cepljenja z omenjenim cepivom pa so sprejeli z namenom maksimalne varnosti prebivalcev.
Vsi, ki so bili na cepljenje naročeni v torek, bodo tako cepljeni po odločitvi Eme. Cepljenje s preostalimi cepivi Pfizerja in Moderne pa medtem poteka normalno naprej. Po besedah Poklukarja je Slovenija danes prejela pozitivno mnenje za dodatne odmerke cepiva Comirnaty (Pfizer & BioNTech). Pfizer bo tako dostavil večjo količino cepiv od predvidene.
Evropske države iz previdnosti prekinile cepljenje z AstraZeneco
V dobrem tednu dni so je za začasno prekinitev cepljenja z AstraZeneco odločilo več evropskih držav, med drugim Danska, Islandija, Bolgarija, Irska, Norveška, Italija, Nemčija, Nizozemska, Španija in Francija. Odzvali so se že v Evropski agenciji za zdravila, ki preiskuje primere krvnih strdkov. Ponovno so zatrdili, da gre za zelo redek pojav, zaenkrat pa podatki ne kažejo na vzročno povezanost cepljenja in venskih tromboz.
Posebna strokovna skupina pri Emi še vedno preučuje vsak posamezni primer, izsledke pa bodo predvidoma sporočili v četrtek na izredni seji. Do takrat njihovo stališče ostaja enako, in sicer da koristi cepljenja pretehtajo morebitna tveganja.
Nemško ministrstvo za zdravje je medtem pojasnilo, da so po priporočilu Inštituta Paul Ehrlich začasno prekinili cepljenje s cepivom AstraZenece. Po novih poročilih o krvnih strdkih na Inštitutu namreč menijo, da so potrebne dodatne raziskave in čakajo na odločitev Eme.
Pozno popoldne se je odzval tudi francoski predsednik Emmanuel Macron, ki je potrdil, da bodo tudi v Franciji preventivno zaustavili cepljenje z omenjenim cepivom, in sicer do torka popoldne. Takrat bo po napovedih Evropska agencija za zdravila izdala svoja priporočila glede cepiva. Macron je izrazil upanje, da bodo v Franciji kmalu spet nadaljevali s cepljenjem z AstraZeneco.
Italijanski regulator za zdravila (AIFA) je prav tako začasno zaustavil cepljenje s cepivom AstraZenece. Kot so pojasnili, gre za preventivno odločitev, do zdaj pa niso našli nobenih dokazov, ki bo potrdili povezavo med cepljenjem in pojavom krvnih strdkov.
Kot prva se je za podoben korak odločila Avstrija, ki je prekinila cepljenje z eno serijo cepiva AstraZenece zaradi preiskave smrti 49-letne ženske in hudega obolenja 35-letnice. Obe sta bili medicinski sestri, zaposleni na kliniki Zwettl. Prva je umrla po hudih zapletih s strjevanjem krvi, druga pa je utrpela pljučno embolijo. Glede na preliminarno preiskavo Evropske agencije za zdravila cepivo sicer ni povzročilo smrti medicinske sestre v Avstriji.
Nizozemska vlada je poudarila, da gre za preventivni ukrep, za katerega se je odločila po primerih na Danskem in Norveškem. Predvidoma bo trajal do 29. marca, povzema BBC. "O cepivu ne smemo imeti nobenih dvomov. Moramo se prepričati, da je vse v redu, zato je priporočljivo, da začasno prekinemo cepljenje," je dejal zdravstveni minister Hugo de Jonge.
Oblasti so naročile 12 milijonov odmerkov cepiva AstraZenece, zgolj v naslednjih dveh tednih naj bi prejeli 300.000 odmerkov.
Velika Britanija na čelu z Borisom Johnsonom je medtem stopila v bran AstraZeneci. Britanski regulator je sporočil, da ni razloga, da bi prekinili cepljenje z omenjenim cepivom. Zagotovil je, da je britanski regulator zdravil eden najstrožjih, in zato ne vidi razloga za prekinitev cepljenja.
Tudi Indonezija se je odločila začasno zadržati začetek cepljenja s cepivom proti covidu-19 podjetja AstraZeneca. Kot je v parlamentu sporočil indonezijski minister za zdravje Budi Gunadi Sadikin, želijo glede tega ubrati konservativnejšo pot in počakati na potrditev WHO, da je cepivo AstraZenece varno.
V skoraj 270-milijonski Indoneziji, po številu prebivalstva četrti največji državi na svetu, so ta mesec prejeli prvih 1,1 milijona odmerkov cepiva AstraZenece, še deset milijonov jih pričakujejo do konca aprila. Doslej so se zanašali predvsem na cepivo kitajskega podjetja Sinovac. Oblasti želijo v letu dni cepiti več kot 180 milijonov ljudi.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) trdi, da dokazov o domnevni povezavi ni. Njihovi strokovnjaki s področja cepiv bodo v torek razpravljali o varnosti cepiva, je danes sporočil generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Pri AstraZeneci, ki je cepivo razvila skupaj z oxfordsko univerzo, v sporočilu za javnost poudarjajo, da dokazov o povečanem tveganju krvnih strdkov po cepljenju z njihovim cepivom ni. Skupno so v Evropski uniji in Veliki Britaniji potrdili 15 primerov globoke venske tromboze (DVT) ter 22 primerov pljučne embolije pri cepljenih osebah. Pri tem dodajajo, da je v EU in Veliki Britaniji približno 17 milijonov ljudi prejelo njihovo cepivo.
KOMENTARJI (1639)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.