Znanost in tehnologija

Legendarni računalniški virusi

Ljubljana, 22. 07. 2010 15.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Blaž Garbajs
Komentarji
28

Virus, s katerim so trije Mariborčani pritegnili pozornost ameriškega FBI, nekateri že uvrščajo med viruse, ki so zaznamovali zgodovino. Poiskali smo najbolj slavne med njimi.

Virus, s katerim naj bi se trije Mariborčani dokopali do podatkov o kreditnih karticah, do gesel za spletno bančništvo in drugih zaupnih informacij, je okužil že več kot 13 milijonov računalnikov po vsem svetu in tako celo pritegnil pozornost ameriškega FBI. Zaradi naštetega strokovnjaki slovensko 'mojstrovino' že uvrščajo med viruse, ki so zaznamovali zgodovino. Poiskali smo nekaj najbolj slavnih med njimi.

Virus Jeruzalem že leta 1988 brisal programe

Prvi med najnevarnejšimi virusi, ki so ga poimenovali po mestu odkritja, je leta 1988, točno na petek 13. v mesecu, zbrisal vse programe na okuženih računalnikih. Zaradi njega so ogromno škodo utrpele številne državne institucije, univerze in podjetja iz vsega sveta. Hitremu širjenju virusa je pripomoglo tudi nepoznavanje računalniških virusov, saj mnogi ljudje za obstoj nevarnih programov niso vedeli.

Morris paraliziral NASO

V istem letu je virus z imenom Morris okužil več kot šest tisoč računalniških sistemov v ZDA. Velja za enega izmed prvih tako imenovanih črvov, ki se širijo samodejno, velika slava pa se ga je prijela predvsem zaradi okužbe famoznih Nasinih računalnikov, zaradi česar je bila ameriška vesoljska agencija več dni popolnoma paralizirana. Virus, ki je že imel sposobnost kraje varnostnih gesel, je povzročil za več kot 75 milijonov evrov škode

Barrotes na ekrane risal rešetke

Prvi poznani španski virus imenovan Barrotes se je pojavil leta 1993. Na okuženem računalniku je ostal do 5. januarja posameznega leta in na ta dan na zaslonu prikazal vrsto zelenih rešetk.

Solar Sunrise sprl ZDA in Irak

Leta 1998 je ZDA šokiral vdor in prevzem nadzora nad približno 500 vladnimi računalniškimi sistemi. Ameriška vlada je bila prepričana, da je napad s pomočjo virusa izvršil Irak, a se je pozneje izkazalo, da sta za zmedo kriva dva najstnika iz Kalifornije. Po napadu je tamkajšnje obrambno ministrstvo uvedlo drastične ukrepe za preprečitev tovrstnih incidentov.

Zlonamerni program so sicer poimenovali po operacijskemu sistemu, ki ga je uporabljala vlada, imenovanem Sun Solaris.

Virus
Virus FOTO: POP TV
CIH ali Černobil

Trdoživ virus CIH je bil leta 1998 izdelan na Tajvanu in v tednu dni okužil na tisoče računalnikov. Operacijske sisteme Windows 95, 98 in Me je napadel tako, da je takoj po aktivaciji samodejno uničil sistemske datoteke ter ostale pomembne podatke na trdem disku. Računalnik je kmalu po okužbi popolnoma 'zmrznil' do te mere, da ga ni rešilo niti stikalo za ponovni zagon. Eden izmed glavnih prenašalcev so bile tudi računalniške igre.

Svoje drugo ime je dobil zato, ker je bil aktiviran točno na dan obletnice nesreče v ukrajinskem Černobilu.

Melissa se je skrivala v tekstovnih dokumentih

Leto kasneje se je v elektronskih poštnih nabiralnikih Američanov pojavil virus Melissa in prvi predstavil razsežnost tako imenovanih poštnih virusov ob izkoriščanju socialnega inženiringa. Program, ki je na prvi pogled izgledal kot dokument priljubljenega orodja Microsoft Word je svojo pozornost vabil z napisom "Dokument, ki ste ga zahtevali … samo za vaše oči." In je bil prvi, ki je zmogel milijonske okužbe.

Avtorja nadležnega 'škodljivca' je ameriški FBI za 20 mesecev poslal v zapor.

'Ljubezensko pisemce' prodrlo v Pentagon

ILoveYou ali Loveletter se je leta 2000 pojavil na Filipinih. Kljub vabljivemu naslovu pa ni postregel z nič kaj ljubeznivo vsebino. Vsebinsko sporočilo "Ljubim te" je s skritim črvom v eni sami noči okužilo več kot deset odstotkov uporabnikov interneta po vsem svetu in povzročilo okoli 4 milijarde evrov škode. Tudi velike organizacije, kot je Pentagon, niso bile imune nanj.

Code Red nad Belo hišo

Julija leta 2001 se je v ZDA pojavil virus Code Red, ki je ime dobil po istoimenski pijači, ki sta jo pila odkritelja. Virus je napadel celo internetne strani Bele hiše in ameriške vojske, zaradi česar je bila slednja primorana za dalj časa celo izklopiti nekaj strežnikov. Po nekaterih podatkih je povzročil več kot milijardo in pol evrov škode, doživel pa je tudi mutacijo, ki je še izboljšala sistem razmnoževanja.

Zapletena Nimda

Ime Nimda je nazaj prebrana beseda »admin«, ki nakazuje, da je virus znal ustvariti administratorski dostop na okužen računalnik. Prve okužbe so zaznali 18. septembra 2001 na Kitajskem in je v pičlih 22 minutah zaobjel svet. Nimda je s petimi različnimi metodami širjenja v računalniške sisteme obveljala za enega izmed virusov z najbolj zapleteno strukturo.

SQLSlammer rušil strežnike

Virus z imenom SQLSlammer je prinesel nove težave za večino podjetij, saj se je 25. januarja 2003 lotil računalniških strežnikov in njihovih podatkovnih baz. V desetih minutah se je naselil v več kot 75.000 računalnikov, v dveh dneh pa je okužil pol milijona strežnikov, zaradi česar je marsikje prišlo tudi do 'internetnega mrka'.

Blaster pozival Billa Gatesa

Avgusta leta 2003 je udaril nov črv, ki je izpisoval dve sporočili: "I just want to say love you san!!" ter "Billy gates, why do you make this possible? Stop making money and fix your software." Virus se je naselil v operacijski sistem ter od uporabnika skozi pojavno okno zahteval, da izklopi računalnik.

Virus
Virus FOTO: POP TV
Tiralica za avtorjem virusa Sobig

Nemški virus Sobig je udaril 19. avgusta leta 2003. Skrival se je v elektronskih pošah oziroma njihovih priponkah z imeni aplication.pif in thank_you.pif. Rezultat aktivacije je bilo samodejno pošiljanje okuženih sporočil ter posledično nenavadno velik internetni pretok podatkov, njegova različica »F« pa je povzročila največ škode, saj je na dan napada uspela okužiti več kot milijon računalnikov.

10. septembra istega leta se je virus deaktiviral sam od sebe. Podjetje Microsoft je razglasilo nagrado v višini skoraj 200.000 evrov za tistega, ki odkrije avtorja škodljivega programa, a ga do sedaj še niso našli.

Bagle v mnogih različicah

Virus Beagle je imel največ podrazličic. Po elektronski pošti se je začel širiti 18. januarja 2004 in nato računalnike okuževal celo leto. Računalničarji so po dolgem boju s programom ustvarili program Beagle B, s katero so želeli širjenje ustaviti, kar pa se zaradi novih različic ni srečno izšlo.

Conficker prizanesel le Ukrajincem

Novembra 2008 je svoj pohod pričel Conficer, ki je do sedaj okužil več milijonov računalnikov po celem svetu. Po poročanju nekaterih angleških medijev ima virus trenutno pod kontrolo več kot 7 milijonov računalniških sistemov. Najhuje naj bi bilo na Kitajskem, v Braziliji, Rusiji in Indiji. Zanimivo pa je, da uporabnikov z nastavljenim ukrajinskim naborom znakov na tipkovnici ni okužil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (28)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

comandos
09. 10. 2010 12.41
je netni mrk se obeta bo mogoče šou kdo rajš na pivo ko pa za računalnikom sedau
24nujnihur
23. 07. 2010 13.22
+1
kaj pa virus michelangelo?
bigzanco
23. 07. 2010 13.08
haha tudi ŠTAJERCI znamo =)))))
d888
23. 07. 2010 12.29
Vsi smo anonimni ninja.suvert. Hi Hi HI
Ferdo Crni
23. 07. 2010 12.27
Madona... pred časom smo pompozno naselili slovenski "FBI" pri prijatelju Katarine Kresal in zato kot davkoplačevalci krepko plačali. Potem pa dva tazaresna FBI-jevca prideta prav iz amerike povedat, na katera vrata morajo naši "NPU"-jevci potrkat da dobijo nepridiprave. Naša NPU se bo ukvarjala z bolj pomembnimi zadevami kot je recimo poroka Janeza Janše, nakup sekret papirja Metke Rupel in podobne grozovitosti "domače iredente".
pegazus
23. 07. 2010 11.58
Ej Vidmar...tudi pri masturbaciji je bilo treba pazit, da se s čim ne okužiš. Hehehehehehhehe. Be safe, use a condom! :)))
vidmar95
23. 07. 2010 11.52
men je pa nalozilo en virus ka sam porno filme gledal
pegazus
23. 07. 2010 11.48
Nostalgija na čase mladosti. Lepi so spomini na Chernobil, Track0, Melisso... :))) To so bili lepi časi. Spomini na NetBus, Backorifice ter preganjanje SiCerta in policije. Hehehe. Vsak pravi računalničar je moral dat to skozi. :)))))))))))
xes
23. 07. 2010 09.10
Virusi nas konstantno opozarjajo na dve glavni vrzeli v informacijski tehnologiji, prva je clovek, uporabnik, katerega zaupanje in custveno odzivnost se da izkoristiti, druga pa je nedodelanost programske opreme, predvsem operacijskih sistemov. Skorajda vsi virusi namrec izkoriscajo varnostne vrzeli v operacijskih sistemih ali programski opremi, nekateri celo v biosih strojne opreme. Programska oprema je dandanes dalec od nekih standardov kvalitete, ki veljajo za ostale industrijske panoge, gre za prototipe in polizdelke, ki se jih drago placa obenem pa proizvajalec ne nosi nobene odgovornosti za njihovo delovanje/nedelovanje - preberite si licencno pogodbo od windowsov, to je smesno - ze ko si odprl skatlo si se odrekel vsem pravicam potrosnika, ki ti po zakonu pripadajo - zakaj je to dovoljeno?! Obenem se Microsoft pridno bogati v vrtoglave visave. Ocitno imajo zelo dobre lobiste, ki jih v nedogled uspeva doseci izmikanje nekim osnovnim nivojem nadzora kvalitete in odgovornosti ob nedelovanju njihovih produktov. Skoda, ki nastane s taksnim delovanjem oziroma nedelovanjem njihovih produktov pa je globalno gledano ogromna, nosijo jo pa uporabniki in organizacije same. Tipicen primer je tale sql slammer. Ranljivost, ki jo je izkoristil v MS sql serverju je bila znana ze dlje casa, zanjo je MS izdelal tudi popravek, ki pa je bil tako skorpucalo, da z njim pol zadev ni delovalo, zato so ga se tisti administratorji, ki so popravek namestili kasneje odstranili, MS pa se je z novim popravkom obotavljal v nedogled.... oziroma dokler ni nekdo "izkoristil" prilike.... kdo nosi odgovornost? Vsekakor pisec virusa, ampak MS se je spet lepo izognil kakrsnikoli odgovornosti...
aquauris
23. 07. 2010 09.06
No, blaster tudi ni bil čisto nedolžen virus, glede na strukturo. Že zaradi prometa, ki ga je ustvarjal, pa naključni IP-ji, pa tudi pokazal je na RPC luknjo. Lahko bi bilo pa veliko huje, to pa je res...
jancl
23. 07. 2010 08.43
pa life's good
carpathian
22. 07. 2010 23.40
v srednji šoli, še ne tako dolgo nazaj sem napisal programček z eno vrstico, navaden shutdown -s, nastavil čas na eno uro in pod komentar v okencu napisal nekaj v stilu "virus, formating c". vsi profesoji in težki šolski strokovnjaki so se zbrali za računalnikom in se držali za glavo, dokler ni en izmed dijakov povedal za kaj se v bistvu gre :)
Pussie
22. 07. 2010 20.22
shutdown -a ja, pa vseeno tega ni vedelo 99% ljudi
ninja.subvert
22. 07. 2010 19.44
alescare z igricami sem opravil že takrat ko si ti še palca vlekel, sploh pa ti igraš COD po cele dneve, 22 let imaš in drkaš na redtube... glej, ne mislit da si anonimen zato pazi kaj pišeš po netu
alescare
22. 07. 2010 19.02
@ninja.subvert DJ PJT RUNESCAPE AL PA WOWO NAZAJ IGRT
ninja.subvert
22. 07. 2010 18.59
blaster je bil zakon, v gospodarstvu je povzročil ogromno škode samo zato ker je večina sistemskih administratorjev NUBOV :) drugače pa čist nedolžen virus, če imaš le malo računalniške logike
turboflex
22. 07. 2010 18.23
-1
hvala za minuse otroci se ze veselim srecanja z vasim mamicam pri go :=)
turboflex
22. 07. 2010 18.06
-1
vse je treba zapret od prvega do zadnega in tega ko jim je prodajal opremo
moelmol
22. 07. 2010 17.51
hojnikb 22.07.2010, 17:21 2 virusov skoraj nebi bilo, če nebi bila prisotna totalna človeška neumnost ali drugače: poklikaj kar se sveti in premika .. ;( ni dvakrat za rečt da se ne bo to na 24 ur to zgodilo glede na to koliko linkov majo na eni strani
hojnikb
22. 07. 2010 17.21
virusov skoraj nebi bilo, če nebi bila prisotna totalna človeška neumnost ali drugače: poklikaj kar se sveti in premika .. ;(