virusi

Na Otoku odkrili prvi primer ptičje gripe pri ovcah
24. 03. 2025 12.10V Združenem kraljestvu so prvič odkrili smrtonosno ptičjo gripo pri ovcah. Uvedli so stroge ukrepe za preprečitev nadaljnjega širjenja bolezni. Z Otoka so še sporočili, da je bila okužena ovca samica, ki je kazala znake vnetja tkiva dojke. Jagnjeta prizadete ovce so bila negativna na ptičjo gripo.

Poslabšanje epidemioloških razmer, v celjskem urgentnem centru povečan obisk
28. 02. 2025 17.27Zaradi poslabšanja epidemioloških razmer v Urgentnem centru Celje znova beležijo povečan obisk internistične prve pomoči. Beležijo predvsem porast gripe, covida-19, respiratornih sincicijskih virusov (RSV) ter drugih respiratornih obolenj. V celjski bolnišnici tako še vedno velja prepoved obiskov odraslih hospitaliziranih pacientov in omejitev obiskov hospitaliziranih otrok.

Porast respiratornih okužb med otroki, bolnišnice omejujejo obiske
11. 02. 2025 11.04Na infekcijski in na pediatrični kliniki UKC Ljubljana beležijo porast števila otrok, ki zaradi okužb z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) ali virusi gripe potrebujejo bolnišnično zdravljenje. Strokovni direktor pediatrične klinike Marko Pokorn staršem novorojenčkov svetuje, naj starejše sorojence nekaj tednov ne vodijo v vrtec. Splošna bolnišnica Celje je medtem zaradi porasta virusov gripe, okužb s covidom-19, respiratornih sincicijskih virusov ter drugih respiratornih obolenj omejila obiske, prav tako so obiski omejeni v Porodnišnici Ljubljana, v SB Nova Gorica pa prepovedani.

Virusne okužbe na pohodu: povečano tudi število okužb med otroki
01. 02. 2025 19.58Sezona okužb dihal in gripe je v polnem razmahu, v ljubljanskem zdravstvenem domu opozarjajo na izjemno povečano število okužb med otroki, ki še narašča. Ljubljanska pediatrična nujna pomoč je bila tudi na soboto polno obremenjena - samo dopoldne so obravnavali kar 53 otrok. Večina se jih je bolezni nalezla od starejših sorojencev. Pediatri zaradi preobremenjenosti odpovedujejo preventivne preglede, nujna medicinska pomoč pa starše poziva, naj v dežurno službo pridejo le v primeru nujnih stanj.

Murn ostaja na čelu slovenske kolesarske reprezentance do OI 2028
23. 12. 2024 09.09Uroš Murn, dosedanji selektor slovenske kolesarske reprezentance na čelu s Tadejem Pogačarjem in Primožem Rogličem, je povedal, da mu je krovna zveza podaljšala mandat do Los Angelesa 2028. Glavni cilj prihodnje sezone je svetovno prvenstvo v Ruandi 2025, Murna pa najbolj skrbijo virusi in finančna plat projekta.

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?
15. 12. 2024 15.35Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

S šestimi otroki dva meseca na Madagaskarju
06. 12. 2024 06.00Si predstavljate, koliko priprav je potrebnih, da greš z otroki na taborjenje? Da premisliš vse scenarije in si mirno lahko rečeš "Nič nas ne more presenetiti"? Tako, premišljeno in odgovorno sta se na dvomesečno bivanje v misijonu Ampitafa na Madagaskarju pripravila tudi Eva in Gašper Fortuna, ki sta v ta odročen kraj sveta, kjer domačini živijo brez vode in elektrike, s svojimi šestimi otroki, starimi od 6 do 14 let, upala le zato, ker sta zdravnika. Ker če bi šlo kaj narobe, bi bilo zdravje njunih otrok odvisno le od njiju.

Pred vrhuncom viroz: kako okrepiti malčkov imunski sistem?
29. 11. 2024 19.59Ste med tistimi starši, ki imajo pozimi otroke skoraj več doma kot v vrtcu ali šoli? Virusi so sicer letos že začeli razsajati, trenutno je največ rinovirusov, bolezni rok, nog in ust, koronavirusa in norovirusa. Večji naval na ambulante pa pediatri pričakujejo v prihodnjih tednih, ko bosta udarila še gripa in RSV. Zato smo preverili, kako skušajo širjenje bolezni preprečiti v vrtcih, pa tudi, kako se z virozami spopasti doma, kako lahko torej starši vsaj nekoliko okrepijo malčkov imunski sistem.

Respiratorna obolenja v porastu, v zadnjem letu več primerov atipične pljučnice
22. 11. 2024 07.50Na ljubljanski infekcijski kliniki so v zadnjem letu zdravili večje število bolnikov, ki so zdravljenje potrebovali zaradi okužbe z bakterijo Mycoplasma pneumoniae. Ta povzroča sindrom atipične pljučnice. Trenutno pa zdravijo tudi druge bolnike, ki zdravljenje potrebujejo zaradi zimskih respiratornih obolenj.

98-letni Dick Van Dyke po Trumpovi zmagi: Na srečo me ne bo zraven
14. 11. 2024 07.00Legendarni Dick Van Dyke se je odzval na Trumpovo zmago na ameriških predsedniških volitvah. Pošalil se je na račun svoje starosti in dejal, da na srečo ne bo doživel še enega Trumpovega štiriletnega mandata. Ob tem je zvezdnik, ki bo decembra dopolnil 99 let, dodal, da upa, da je prihodnost države kljub temu svetla.

Zaradi meningitisa v bolnišnici 11 otrok, najmlajši ima šest mesecev
29. 10. 2024 13.19V bolnišnici v Banjaluki v Bosni in Hercegovini je zaradi meningitisa hospitaliziranih enajst otrok. Najmlajši bolnik je star komaj šest mesecev, najstarejši pa 12 let. Iz bolnišnice so sporočili, da so vsi otroci trenutno v stabilnem stanju.

Pred sezono gripe strokovnjaki pozivajo k cepljenju
04. 10. 2024 13.33Strokovnjaki pred sezono gripe opozarjajo, da gre za zelo nalezljivo bolezen, ki se zelo lahko širi med ljudmi. Poudarjajo, da je zdaj idealen čas za cepljenje proti gripi, ki je najučinkovitejši ukrep za zaščito pred boleznijo, predvsem pa učinkovito ščiti pred težkimi poteki in zapleti gripe. Cepljenje priporočajo vsem starejšim od šest mesecev.

BLOG: Črni čaj
29. 09. 2024 07.43Črni čaj je ena izmed najbolj priljubljenih pijač na svetu z dolgo zgodovino, ki sega več tisoč let nazaj. Gre za pijačo, ki ni zgolj del vsakdanjika, temveč je prepletena s kulturnimi in družbenimi obredi številnih narodov. V današnjem blogu bomo raziskali zgodovino črnega čaja, njegove številne koristi za zdravje, kaj vsebuje in zakaj ga po svetu tako množično pijejo. Dotaknili se bomo tudi drugih načinov uporabe, zanimivosti in previdnosti, ki jo velja upoštevati pri pitju te pijače.

Naučite se prepoznati spletne prevare in se pred njimi zaščitite
25. 09. 2024 00.15Spletne prevare in goljufije so postale vsakodnevna grožnja. Spoznajte najpogostejše vrste spletnih prevar in kako se jim izogniti.

Jeseni bi se lahko v Evropi razširila podrazličica omikrona
16. 09. 2024 19.50Širi se nova različica covida, ki bi lahko po mnenju znanstvenikov kar kmalu postala prevladujoča. Sprva se je različica XEC pojavila junija v Nemčiji, kasneje pa so zabeležili prisotnost tudi v Združenem kraljestvu, ZDA, na Danskem in v več drugih državah.

Ko odloži olimpijska vesla, poprime za inštrumente v zobozdravstveni ordinaciji
13. 08. 2024 19.42Da so nas olimpijci lahko zastopali v Parizu in se v domovino vrnili zdravi ter brez večjih poškodb, je v Franciji ves čas skrbela ekipa zdravnikov in fizioterapevtov. Vsake olimpijske igre so zelo naporne, a tudi lepe, pravijo. Je pa letos zgodovino pisala tudi 31-letna Ljubljančanka Nina Kostanjšek, prva slovenska veslačica v zgodovini olimpijskih iger, po poklicu sicer zobozdravnica. Kot pravi, so se ji s tem nastopom uresničile sanje, prestižno tekmovanje pa je preseglo vsa njena pričakovanja.

'Ukrepajte. Testirajte se. Zdravite se. Cepite se'
28. 07. 2024 08.08Danes obeležujemo svetovni dan hepatitisa, letos pod sloganom Ukrepajte. Testirajte se. Zdravite se. Cepite se. Nevladne organizacije ob dnevu, ki ga obeležujemo 18. leto zapored, izpostavljajo projekt Expand, namenjen izboljšanju zdravstvene oskrbe in olajšanju dostopa do testiranja za nekatere najbolj ranljive skupine v družbi. Za to boleznijo letno umre približno 1,4 milijona ljudi.

Še danes možno anonimno brezplačno testiranje na okužbo s hepatitisom C
25. 07. 2024 06.33Pred nedeljskim svetovnim dnevom hepatitisa te dni poteka akcija testiranja na okužbo z virusom hepatitisa C. Vsak, ki to želi, se lahko brezplačno in anonimno testira še danes med 11. in 18. uro v ambulanti Infekcijske klinike na Poljanskem nasipu 58 v Ljubljani.

Naše zdravje po covidu-19: zakaj je vse več bolnih in več smrti?
18. 06. 2024 14.59Smo po pandemiji covida pogosteje bolni? Kaj pravijo statistike umrlih? Če odprete družbena omrežja, boste hitro naleteli na teorije, da je po covidu vse več bolnih in mrtvih. Strokovnjaki imajo nekaj pojasnil, kaj se pravzaprav dogaja.

Nova uspešna metoda, ki sočasno prepoznava znane in neznane viruse
23. 04. 2024 17.35Na Nacionalnem inštitutu za biologijo so predstavili uspešnost in velik potencial metode, ki jo v zadnjih letih razvijajo za prepoznavanje velike količine virusov. Metoda ima potencial, da postane prevladujoča za iskanje novih, še neznanih virusov, predvsem tistih, ki povzročajo bolezni pri rastlinah, živalih in tudi človeku.

Zdravilni učinki Aloe Arborescens, ki mejijo na čudež narave
07. 12. 2017 08.08Legenda pravi, da je Aleksander Veliki po nasvetu Aristotela osvojil otok Socotra PRI Jemnu ravno zaradi nasadov aloe, da je z njo lahko zdravil svoje ranjene vojake.

BLOG: Pegasti badelj, zdravilno zelišče za razstrupljanje jeter
10. 03. 2024 07.00Prekomeren vnos alkohola, slaba prehrana, virusni hepatitis, prekomerno uživanje raznih zdravil in uporaba drog lahko vselej nalagajo ogromno stresa na jetra ter sčasoma povzročijo kronično poškodbo jeter. Živimo v morju toksinov in posledično uničujemo naše telo ter zaradi tega organizem izpostavljamo vedno večjim in težjim izzivom. Nam lahko pri vsem tem pomaga pegasti badelj? Gre za zdravilno zelišče, ki je skoraj vedno ena glavnih sestavin raznoraznih dopolnil za razstrupljanje jeter.

Okužbe s HPV letno povzročijo raka pri več kot 150 ženskah in 40 moških
04. 03. 2024 07.32Okužbe s HPV so zelo pogoste, saj se vsaj enkrat v življenju okužimo skoraj vsi. Pred okužbo pa se lahko zaščitimo s cepljenjem. Okužbe na leto povzročijo raka pri več kot 150 ženskah in več kot 40 moških v Sloveniji. S tem pa se začenja tudi 41. teden boja proti raku.

Letošnja sezona gripe zelo huda, Slovenija izstopa po številu smrti
20. 02. 2024 17.46Virusi gripe in drugih respiratornih bolezni še vedno močno krožijo med populacijo. O tem, kako huda je letošnja sezona, priča sicer nekoliko grozljiv podatek: da Slovenija izstopa po številu smrti med vsemi evropskimi državami. In čeprav podatki NIJZ za minuli teden kažejo, da se je skupno število obiskov in posvetov v ambulantah zdravstvenih domov zaradi gripi podobne bolezni znižalo, pa v praksi zdravniki občutnega padca še ne zaznajo.

'Ko bo marca umik soglasij stopil v veljavo, si ne znam predstavljati, kaj se bo zgodilo'
14. 02. 2024 16.41Praktično skoraj vsi javni zdravstveni zavodi neprekinjeno zdravstveno varstvo omogočajo s tem, da zdravniki delajo nadurno delo, torej prek 40 ur tedensko. Preverili smo, kako bodo delo organizirali ob napovedanem umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo. V naši največji bolnišnici načrt dela ob spremenjenih razmerah še pripravljajo. V ZD Maribor pa bo največji izziv v ambulantah družinske medicine, saj je soglasje umaknilo kar 60 odstotkov družinskih zdravnikov.

Kako izbrati ustrezno ustno vodo
12. 02. 2024 00.15Za čiste zobe in zdrave dlesni boste najbolje poskrbeli z mehko, gosto zobno ščetko in ustreznimi medzobnimi ščetkami. Kemična podpora naj vam bo v pomoč, kadar imate v ustni votlini težave.

WHO: Cepiva proti covidu v Evropi rešila najmanj 1,4 milijona življenj
16. 01. 2024 13.02Cepiva proti covidu-19 so v Evropi rešila najmanj 1,4 milijona življenj, kaže pravkar objavljena študija evropskega urada Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Svojo raziskavo pa so izvedli tudi Britanci. Če bi se prebivalci Združenega kraljestva poleti leta 2022 cepili redno in v zadostni meri, bi lahko zabeležili 7180 hospitalizacij ali smrti manj, je pokazala raziskava, objavljena v strokovni medicinski reviji Lancet. Raziskovalci so povedali, da je študija prvič zajela podatke vseh prebivalcev Združenega kraljestva, starejših od pet let.

Jure Ivanušič odigral 400. izvedbo predstave Od tišine do glasbe
24. 12. 2023 12.18Slovenski igralec Jure Ivanušič je v razprodanem ljubljanskem SiTi teatru odigral 400. izvedbo predstave Od tišine do glasbe. Monokomedija je pred 17 leti nastala z željo, da bi nagovorila najširše občinstvo, mlado in staro, glasbeno izobraženo in neizobraženo.

Zakaj covid-19 številne to 'sezono' povozi bolj kot doslej?
19. 12. 2023 08.54Se tudi vam zdi, da vas je covid-19 tokrat povozil bolj, kot ste pričakovali? Ob začetku epidemije smo lahko slišali, da bo covid-19 postal prehladno obolenje, ki bo vsakič, ko zbolimo, verjetno milejše. Zakaj nekatere torej to sezono covid udari bolj kot prejšnjič?

Skrivnost zdravega otroštva ...
16. 12. 2023 00.15Otroški svet je poln radovednosti, raziskovanja, a tudi rasti, razvoja in postavljanja temeljev za zdravo odraslost. Ključno je, da otrokom omogočimo optimalne pogoje za zdravje, ki so v veliki meri odvisni od prehrane in hranil, ki jih otrok zaužije ...