"Kaže, da se gospodarske aktivnosti v ZDA in po svetu izravnavajo in obeti za vrnitev k rasti v bližnji prihodnosti so dobri," je dejal Ben Bernanke na letni konferenci Feda v Wyomingu. Na njej poleg centralnih bankirjev sodelujejo tudi ekonomisti in akademiki iz različnih držav sveta. Konferenca je posvečena krizi, udeleženci pa govorijo o tem, kakšne nauke so vsi potegnili za prihodnost, da se kaj podobnega več ne bi ponovilo.
Bernanke se je pohvalil
Bernanke je v svojem govoru opisal dogodke zadnjih dveh let od začetka finančne krize, do poglobitve in ukrepov, ki so pomagali, da se končuje. Finančna kriza, ki je bila najhujša vse od velike gospodarske depresije v 30 letih prejšnjega stoletja, se je poglobila lani septembra, oktobra pa so se kreditni tokovi skorajda povsem ustavili. Za razliko od 30 let prejšnjega stoletja pa so oblasti v Washingtonu tokrat hitro in agresivno ukrepale.
K temu je pripomogel tudi Bernanke, ki je dodobra 'naštudiral' veliko recesijo in ni ponovil napake predhodnikov. Vlada je prevzela hipotekarna velikana Freddie Mac in Fannie Mae, kakor tudi zavarovalnico AIG, ki je z neprevidnim mešetarjenjem z vrednostnimi papirji na podlagi drugorazrednih hipotek spravila na rob propada celotno svetovno gospodarstvo. Pri tem so ji pomagale banke z Wall Streeta, med katerimi jih je nekaj tudi propadlo, kot na primer Lehman Brothers.
Protikrizni ukrepi kažejo pozitivne rezultate
Kongres je lani jeseni potrdil 700 milijard dolarjev sklada za boj proti krizi, ki so ga v največji meri porabili za reševanje bank in te sedaj že ustvarjajo dobičke. Kongres je februarja letos sprejel tudi 787 milijard dolarjev vreden stimulacijski paket, ki je že začel kazati prve rezultate. Fed je decembra lani ključno obrestno mero znižal na med 0 in 0,25 odstotka, poleg tega pa v finančni sistem vlil okrog 1000 milijard dolarjev.
Če ne bi bilo teh ukrepov, tako Bernanke, potem bi se panika povečala in propadlo bi še več velikih finančnih podjetij, kar bi ogrozilo svetovni finančni sistem. "Lahko bi bilo veliko hujše," je dejal Bernanke, ki je pohvalil svetovno sodelovanje vlad s fiskalnimi stimulacijami in centralnih bank z nižanjem obresti in drugimi ukrepi. Svet se šele sedaj prebija iz globalne recesije in med državami, ki jim je to že uspelo, so Francija, Nemčija in Japonska.
Predvidevajo nadzor nad velikimi podjetji
Bernanke je ponovno pozval kongres, naj potrdi predlagane spremembe pravil delovanja finančnih trgov, predvsem glede nadzora nad velikimi podjetji, katerih propad bi ogrozil sistem. Na primer zavarovalnica AIG in velike banke. Predlog administracije Baracka Obame predvideva, da bi tak nadzor prevzel Fed, vendar pa je veliko kongresnikov proti temu, ker menijo, da je centralna banka zatajila pri sedanji krizi.
Bernanke je še opozoril, da bo okrevanje v ZDA počasno predvsem zaradi položaja na trgu delovne sile. Recesija, ki se je uradno začela decembra 2007, je zahtevala 6,7 milijona delovnih mest in ameriška stopnja brezposelnosti se bo z julijskih 9,4 odstotka najverjetneje zvišala na čez 10 odstotkov, preden bo začela padati.
Wall Street se je na Bernankejev govor odzval z navdušeno rastjo osrednjih indeksov.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.