Uprava Ljubljanske borze je na podlagi odredbe Agencije za trg vrednostnih papirjev (ATVP) začasno ustavila trgovanje z delnicami Zavarovalnice Triglav. To je zahtevala zaradi utemeljenega suma kršitve zakonskih določb o obveznem razkrivanju nadzorovanih informacij. Gre za škodni primer na Slovaškem, so pojasnili.
Kot piše tudi na spletnih straneh Ljubljanske borze, se odredba ATVP nanaša na obveščanje o požarni škodi na industrijskem objektu za predelavo lesa na Slovaškem. Trgovanje z delnicami Zavarovalnice Triglav bo začasno ustavljeno od danes do vključno četrtka, 18. septembra.
Februarja je na Slovaškem pogorela tovarna Rettenmeier Tatra Timber, ki je bila zavarovana pri bratislavski podružnici Zavarovalnice Triglav. Pogodba o zavarovanju objekta razkriva, da je Zavarovalnica Triglav za vsega 153.000 evrov letne premije nase prevzela riziko plačila več kot 80 milijonov evrov odškodnine, je poročal časnik Dnevnik. To po njihovem pomeni, da bi lahko slovaško podjetje od Zavarovalnice Triglav teoretično izterjalo okoli 1,5 odstotka lanskoletnega čistega dobička skupine Triglav.
'Denar za škodo na Slovaškem zagotovljen'
Denar za izplačilo odškodnine je po besedah predsednika uprave zavarovalnice Andreja Kociča rezerviran. Požar je po njegovi oceni povzročil za sedem milijonov evrov škode.
"Višina požarne škode na objektu je ocenjena na štiri milijone evrov, zaradi izgube prihodka pa na dodatnih tri milijone evrov, torej skupaj sedem milijonov evrov. To je tudi edini podatek o višini omenjene škode, s katerim razpolaga vodstvo Zavarovalnice Triglav," je zatrdil Kocič. Škodo je s pomočjo zunanjih sodelavcev ocenila strokovna služba zavarovalnice. "Vse ostale številke, ki se pojavljajo v javnosti, so nam popolnoma neznane," je dejal.
Ti podatki so bili tudi v celoti in pravočasno objavljeni, je spomnil Kocič in dodal, da so bile v ta namen oblikovane ustrezne škodne rezervacije, denar za poravnavo škode je torej zagotovljen. Glede na 50-odstotni delež Zavarovalnice Triglav na omenjenem riziku in pozavarovanju rizika bo znesek škode, ki ga bo plačala, predvidoma znašal 479.593 evrov. Obstaja tudi sozavarovanje, kar njihov partner na področju sozavarovanja sicer zanika, vendar je denarja dovolj, tudi če bodo morali celotno škodo poravnati sami, je zatrdil Kocič.
Kocič je priznal, da je pri zavarovanju obrata na Slovaškem prišlo do napak. Naredilo jih je vodstvo podružnice na Slovaškem, ki ga je uprava zamenjala takoj, ko je bila z dogodkom seznanjena, kot kaže, pa tudi nekaj zaposlenih na centrali v Ljubljani. "Ko bo končana revizija, bomo na podoben način kot na Slovaškem ukrepali tudi proti ljudem na centrali, ki so takrat o teh stvareh odločali," je napovedal. Hkrati so v zavarovalnici zaostrili notranji nadzor.
Z delnicami Zavarovalnice Triglav se je tako na Ljubljanski borzi doslej trgovalo le tri dni. To ni dobro za zavarovalnico, je ustavitev trgovanja komentiral Kocič. A če je začasna ustavitev trgovanja namenjena temu, da se zadevo razišče in prekine vpliv dezinformacij na poslovanje in ceno delnic, potem je to cena, ki jo moramo plačati, je zaključil.
Brez vpliva na poslovni izid?
Omenjeni škodni primer je v četrtek obravnaval tudi nadzorni svet Zavarovalnice Triglav ter se seznanil, da nima pomembnega vpliva na poslovni izid in kapitalsko ustreznost Zavarovalnice Triglav. Po poročanju časnika Finance, naj bi Agencija za zavarovalni nadzor razpolagala z oceno, da je bruto škoda pri slovaškem primeru 14,5 milijona evrov.
Pomočnica direktorja ATVP Laila Lahmadi - Jelenič je sporočila, da je agencija v skladu s svojo nadzorno in regulatorno funkcijo dolžna zaščiti tako interese vlagateljev kot tudi izdajatelja vrednostnih papirjev in razjasniti vse dileme, ki se pojavljajo v javnosti ter bi lahko negativno vplivale na ceno delnic.
Delnice Zavarovalnice Triglav so na Ljubljanski borzi začele kotirati v torek. Med trgovanjem se je njihova cena povzpela do 54 evrov, ob koncu trgovanja pa se je enotni tečaj oblikoval pri 49,05 evra. V sredo so se pocenile za 2,04 odstotka na 48,05 evra, v četrtek pa še za dodatnih 6,58 odstotka na 44,89 evra.
Bo vrednost delnice Triglava še padla?
Bine Pangršič, finančni analitiki iz Borzno posredniške hiše Medvešek Pušnik, pravi, da je brez natančnega vpogleda v posamezne posle Triglava težko komentirati, ali je zaustavitev trgovanja s strani ATVP upravičena. “Če obstaja bojazen, da bi lahko nastala škoda in odškodnine, ki bi jih bilo potrebno izplačati, vplivale na tečaj delnice in bi bili s tem oškodovani delničarji, potem je poteza upravičena. Glede na izjave vodilnih v Triglavu ocenjujem, da so vse nastale škode primerno pokrili. O višini same premije in odškodnine nima smisla razglabljati, saj so za to odgovorni v vodstvu zavarovalnice. Delajo posel, kakor ga pač delajo in podpisujejo pogodbe, ki so v skladu z njihovo politiko obladovanja s tveganji,“ je za 24ur.com komentiral Pangršič.
Pangršič tudi ocenjuje, da bo trend, ki je prisoten z gibanjem delnic Zavarovalnice Triglav, še nekaj časa nespremenjen. Gre torej po 18. septembru pričakovati nadaljnje padanje vrednosti? “Po vrnitvi Triglavovih delnic na borzo, bi znal biti njihov tečaj še nekoliko nižji. To ne pripisujem izključno dogajanju okrog zaustavitve trgovanja, ampak dejstvu, da Triglav v primerjavi s primerljivimi podjetji še vedno kotira z višjo premijo. Ne vidim razloga, zakaj bi moral biti Triglav dražji od ostalih podobnih zavarovalnic, ki so z isto poslovno strategijo usmerjene v isto regijo. V tej luči pričakujem, da bo tečaj še nekoliko zdrsnil, potem pa se bo morda oblikovalo nekoliko bolj dolgoročno ravnotežje,“ meni Pangršič.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.