Še pred novim letom bodo pridelovalci točaja prelepili obstoječe etikete z vpadljivim napisom sauvignonasse, so na današnji novinarski konferenci v Ljubljani pojasnili vinarji, združeni v Konzorcij Brda. Še pred enim letom so slovenski vinarji etikete tokaja prelepili z napisi "točaj", vendar tudi to ni zadovoljilo bruseljskih evrokratov.
Bruselj 'popravlja' slovensko poimenovanje
Vinarji so se za to potezo odločili zaradi groženj iz Bruslja, saj si vino z geografskim poreklom po imenu tokaj lasti Madžarska, ki jo slovenska beseda "točaj" preveč spominja na "tocaj", kar naj bi bilo po njihovi razlagi enako kot "tokaj". Podobne težave imajo tudi vinarji v sosednji Italiji.
Po besedah predsednika Konzorcija Brda Aleša Kristančiča bodo nalepke deloma zmanjšale stroške vinarjev zaradi preimenovanja, saj steklenic ne bo treba takoj umikati s tržnih polic. "Upamo tudi, da bodo inšpekcijske službe pokazale razumevanje do naših problemov," je poudaril Kristančič. Vinar Stojan Ščurek pa upa tudi na "milost" inšpekcije pri preverjanju spremembe imena na prospektih in predstavitvah vinogradniških hiš.
Slaba ocena za slovenske evrokrate
Vinarji bodo sicer za prepoznavnost sorte sauvignonasse začeli z obsežno, triletno promocijsko akcijo, s katero nameravajo ljudem približati sauvignonasse. Glede na slovenske razmere se je realno zavzemati za pomoč države v višini 500.000 evrov letno. Toda ta vsota po opozorilih vinarjev ni nadomestilo za nastalo škodo, ki bo bistveno večja, saj gre zgolj za nujno potrebno podporo pri promociji novega imena.
Vinarji se strinjajo, da jim je bil umik tokaja vsiljen in se je izkazal kot ena izmed večjih negativnih posledic vstopa Slovenije v Evropsko unijo. Zato pričakujejo, da jih bo kmetijsko ministrstvo aktivno podprlo pri odpravljanju negativnih posledic tega ukrepa. Pogovori o tem po Kristančičevih besedah že potekajo. "V nasprotnem primeru bi lahko prišlo do izginotja sorte, česar si ne želimo," je opozoril.
Italijanom izdatno pomaga država, pri nas pa...
Ime sauvignonasse je po mnenju vinarjev sicer slaba izbira, a ga bodo sprejeli. Ob tem si želijo, da jim v prihodnje ne bi bilo več treba spreminjati imena - leta 2004 so tedanji furlanski tokaj preimenovali v točaj, zdaj pa točaj v sauvignonasse. "Za uveljavitev novega imena tako doma kot v tujini je namreč potrebno veliko časa in stroškov," je dejal vinar Marjan Simič.
Blagovno znamko točaj bi morali vinarji s trgovskih polic sicer sprva umakniti že junija letos, a je ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano zaradi opozoril vinarjev rok za umik blagovne znamke podaljšalo do 1. januarja 2007. Vinar Bogdan Makovec je opozoril, da so vinarji že ob odločbi ministrstva za umik blagovne znamke utrpeli nepopravljivo škodo.
"Trgovine so po junijski odločbi ministrstva točaj že umaknile s polic, s čimer so bile umaknjene vhodne kode. Teh steklenic potem ni bilo mogoče več vrniti na prodajne police," je spomnil Makovec.
Slovenski vinarji so pri reševanju nastalih razmer v stalnem stiku s kolegi iz Furlanije, ki so prav tako izgubili točaj - vino morajo sicer preimenovati do 1. aprila 2007. Ob tem Kristančič poudarja, da so razmere v Italiji bistveno drugačne. V Furlaniji bosta regija in država za promocijo novega imena tokaja (friulano) in Furlanije sami prispevali skupaj 15 milijonov evrov v treh letih. Poleg tega se v reševanje problema vključujejo različne institucije.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.