
"Gre za ugotovitveno odločbo, na podlagi katere je potem sodniku za prekrške podan predlog za izrek sankcije. Drugo pa je potem odločitev Medineta, ali gre v nadaljnje postopke ali ne. To pomeni potencialno odškodninske postopke ali karkoli podobnega," je pojasnil direktor urada za varstvo konkurence Andrej Plahutnik.
Po njegovih besedah imajo stranke "pravico do tožbe v upravnem sporu v naslednjih 30 dneh". Upravno sodišče potem odloči, "ali je zaradi vsebine ali formalnih razlogov morebiti odločbo potrebno spremeniti ali pa je kot taka v redu".
Telekom odločbo preučuje, Medinet pa jo pozdravlja
Urad je odločbo, katere izrek bo predvidoma v petek objavljen v Uradnem listu, že minuli petek posredoval Telekomu in Medinetu.
V Telekomu, kjer so odločbo prejeli danes, so pojasnili, da je ta obsežna in jo morajo najprej podrobno proučiti, zato je zaenkrat še ne morejo komentirati. "Zagotovo pa bomo nanjo odgovorili v zakonsko določenem roku in nadaljevali postopek, da dokažemo, da prevladujočega položaja na trgu nismo zlorabili," pojasnjujejo v Telekomu.
V Medinetu pozdravljajo odločbo urada za varstvo konkurence, saj so jo pričakovali skoraj dve leti. Podrobno vsebino odločbe trenutno preučuje njihova pravna služba, stališče v zvezi z odločbo ter nadaljnje ukrepe pa bodo predstavili na četrtkovi novinarski konferenci.
Kršitev zakona z zlorabo prevladujočega položaja se je sicer že prenehala, vendar pa je bil urad, ki je postopek ugotavljanja zlorabe prevladujočega položaja Telekoma uvedel na zahtevo družbe Medinet, vseeno dolžan končati postopek. Urad je pri tem, tako Plahutnik, ugotovil dve ravnanji, s katerimi je Telekom kršil določbe zakona o preprečevanju omejevanja konkurence.
Medinet v slabšem položaju
Telekom je od 18. aprila 2001, ko je Medinet prejel prilogo k pogodbi o zakupu kapacitete dostopovnega omrežja ADSL, do 14. avgusta 2003, ko je Medinet od Telekoma prvič prejel račun, na katerem je bil obračunan popust na ATM-priključnine, različno obračunaval cene zakupa podatkovnih vodov. To ni bilo v skladu z objavljenim cenikom Telekoma Slovenije.
Po ugotovitvah urada je s tem Telekom uporabljal neenake pogoje za primerljive posle s poslovnima partnerjema SiOL in Medinet. Slednjega je to zato postavilo ali sililo v konkurenčno slabši položaj.
Telekom je družbo Medinet v primerjavi s svojo hčerinsko družbo SiOL neenako obravnaval tudi od novembra 2001 do 12. junija 2003 s svojimi ravnanji na področju trženja, obračunavanja in informiranja glede storitve zakupa podatkovnih vodov po "principu združevanja navideznih poti - multipleksiranje".
SiOL je na ta račun pridobil konkurenčno prednost na trgu ponudbe internetnega dostopa prek ADSL, medtem ko je bil Medinet znova postavljen ali siljen v konkurenčno slabši položaj. To pa, kot pojasnjujejo na uradu za varstvo konkurence, tako kot v prvem primeru pomeni kršitev zakona o preprečevanju omejevanja konkurence.