Razvite države se na vse načine trudijo, da bi zmanjšale svojo odvisnost od uvoženega, vedno dražjega goriva ter da bi zmanjšale emisije ogljikovega dioksida, zaradi česar je uporaba biogoriv strmo narasla. Kritiki pa opozarjajo, da je prav vse večja uporaba biogoriv kriva za pomanjkanje žita, kar je posledično pripeljalo do zvišanja cen hrane in s tem do vse večjega števila revnih ljudi.

Svetovalec za biogoriva pri Oxfamu Rob Bailey, ki je napisal poročilo, je povedal, da žitnih zalog še nikoli ni bilo tako malo kot prav zdaj. ''Bogate države zahtevajo vedno več biogoriva, kar povzroča nihanje v proizvodnji hrane in vse večjo inflacijo.''
Oxfam je vse bogate države pozval, naj ukinejo subvencijo na biogoriva in zmanjšajo uvozno tarifo.
Bogate države so lani za naložbo v biogoriva porabile do 15 bilijonov ameriških dolarjev, medtem pa blokirajo cenejši brazilski etanol, ki je manj škodljiv za pridelavo žit. Biogoriva namreč izpodrinjajo žitna polja in kmetje so tako prisiljeni, da predelovalne površine spreminjajo v gozdove in močvirja, ki so pomembni pri filtriranju ogljika.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.