Gospodarstvo

Prijeli najpomembnejšega akterja Enrona

Washington, 21. 02. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Tožilci ameriškega pravosodnega ministrstva so v četrtek prijeli doslej največjo "ribo" finančnega škandala nekdanjega energetskega velikana Enron.

Jeffrey Skilling
Jeffrey Skilling FOTO: Reuters

Nekdanji generalni direktor Jeffrey Skilling, ki ga obtožnica bremeni, da je s prirejanjem poslovnih knjig pred propadom Enrona ogoljufal vlagatelje, se je pred sodiščem v Washingtonu izrekel za nedolžnega. Po plačilu varščine v višini pet milijonov dolarjev je odkorakal na prostost.

Skilling je najvišji vodilni delavec, ki so ga zvezni tožilci obtožili zaradi finančnega škandala v Enronu. Obtožnica ga v 35 točkah bremeni prevare in trgovanja z notranjimi informacijami.

Skillingu v najslabšem primeru grozi 325 let zapora in 80 milijonov dolarjev denarne kazni.

Ameriška javnost je glede preiskav zoper vodilne može ameriških korporacij, ki so se zapletla v škandale, negodovala, da so večinoma kaznovani le nižji vodilni delavci. Po obtožnici zoper Skillinga, to več ne drži, je dejal namestnik pravosodnega ministra ZDA James Comey. V temeljitost preiskovalcev demokrati še vedno dvomijo in namigujejo, da je bila Skillingova aretacija pospešena zaradi predvolilnih motivov administracije predsednika Georgea Busha. Dvomi so toliko večji, ker je Comey namignil, da ustanovitelja in nekdanjega predsednika Enrona Kennetha Layja, sicer dobrega prijatelja predsednika Busha, najverjetneje ne bodo preganjali, ker menda proti njemu nimajo dokazov.

Za energetsko krizo je bil kriv Enron

Skilling je vodenje Enrona iz Layjevih rok prevzel šele februarja 2001, ko so bile nezakonite dejavnosti energetskega velikana že dobro utečene. Vodil jih je nekdanji finančni direktor Andrew Fastow, ki je pred kratkim priznal krivdo, se pogodil za 10-letno zaporno kazen in privolil v pričanje proti Skillingu. Fastow je bil glavni režiser skrivanja izgub in napihovanja dobičkov prek lažnih partnerskih podjetij.

Obtožnica zoper Skillinga pa Enronu očita prav to, kar je trdil odpoklicani nekdanji guverner Kalifornije Gray Davis. Za energetsko krizo, ki je v letih 2000 in 2001 zajela Kalifornijo, plačevali pa so jo mali porabniki, je bil v veliki meri kriv Enron, ki je zadrževal dobavo elektrike za napihovanje cen. Skilling in ostali naj bi tako pridobljene dobičke prenesli v rezervni sklad, iz katerega so prenašali sredstva. Ob tem so izkazovali visoke dobičke Enrona, ki so izpolnjevali pričakovanja analitikov, kar je ohranjalo vrednost delnic.