Vlada je 30. januarja lani sprejela izvedbeni načrt programa Jamstvo za mlade. Ta je predvidel, da bodo v letu 2014 in 2015 mladim do 29 let v štirih mesecih po prijavi med brezposelne ponudili zaposlitev, usposabljanje ali izobraževanje. A pričakovanih optimističnih rezultatov ni videti, predstavniki mladih pa so milo rečeno nezadovoljni z uresničevanju vladnih obljub.
Analiza izvajanja ukrepov iz programa 2014-2015, ki so jo predstavili danes, po njenih besedah kaže, da se je več ukrepov sicer res že izvedlo. Vendar je vprašljiva njihova realizacija, je poudarila. Pri nekaterih namreč manjkajo podatki, pri drugih zastavljeni cilji niso bili doseženi, je dejala.
Številni ukrepi preloženi
V največji meri gre za ukrepe, ki so obstajali že pred vzpostavitvijo sheme in so v svojem bistvu stalni ukrepi, kot denimo Nacionalne poklicne kvalifikacije, je spomnila. V letu 2014 se namreč številni ukrepi iz sheme sploh še niso začeli izvajati, nekateri pa so zaradi nove finančne perspektive preloženi na leto 2015. Za nekatere ukrepe, denimo za sistem beleženja neformalno pridobljenih znanj, pa še ni jasno, ali se bodo sploh izvedli, je opozorila.
Več kot polovica mladih pripravništva opravlja brezplačno, nekateri celo sami plačajo zanje
Sekretarka sindikata Sanja Leban Trojar je izpostavila problematiko neplačanih pripravništev. Od začetka leta sicer res ni bilo nobenega razpisa za neplačano pripravništvo v javnem sektorju, vendar pa denimo v šolstvu iščejo kadre šele poleti, je dejala.
Po podatkih iz ankete, ki so jo opravili na vzorcu 438 vprašanih, več kot polovica vseh, ki so opravljali pripravništvo, za svoje delo ni dobila nikakršnega plačila. V javnih institucijah je pripravništvo opravljalo 75 odstotkov mladih.
Iz ankete izhaja tudi, da so nekateri celo plačali, da so sploh lahko opravljali pripravništvo. "To kaže, kako neurejeno in nenadzorovano je to področje," je dejala.
Na ta in druga vprašanja bodo opozorili na Dnevih mladih, ki jih organizirajo v tem tednu. V sredo bo v tem okviru javna tribuna z naslovom Neplačano delo. V četrtek pa bo sledil dvodnevni dogodek Kdo jamči za mlade, na katerem bodo pretresli ukrepe iz paketa Jamstvo za mlade. Pripravili bodo predloge rešitev, ki jih bodo zatem naslovili na pristojna ministrstva, so še napovedali danes.
KOMENTARJI (179)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.