Na sestanku naj bi proučili možnost za vložitev kazenske ovadbe zoper predsednika uprave Pivovarne Laško Boška Šrota. Sestanek je preložen na zahtevo tožilstva, je potrdil varuh konkurence Jani Soršak. Neuradno je razlog za odpoved sestanka preveliko zanimanje novinarjev za primer. Nov termin sestanka še ni znan.
Prvi mož Pivovarne Laško je osumljen storitve kaznivega dejanja poslovne goljufije in zlorabe notranjih informacij. Šrot je namreč prek svojega podjetja Atka-Prima lastnik podjetja Kolonel, ki je ključno podjetje v lastniški mreži Pivovarne Laško. "Dejstva imamo, pravna kvalifikacija teh dejstev pa je v rokah tožilstva," je povedal Soršak.
Kako poteka lastniška veriga?
Šrot je solastnik družbe Atka-Prima, lastnica druge polovice je Šrotova žena Anica Šrot Aužner. Družba je uradni lastnik družbe Kolonel, ki je nadalje največji lastnik Centra Naložb. Center Naložbe je največji lastnik Infond Holdinga, ki pa je na koncu največji lastnik Pivovarne Laško. Omenjena veriga obvladuje tako laško pivovarno kot tudi Mercator in Delo. Vrednost verige ocenjujejo na okoli 1,5 milijarde evrov. Omenjene družbe so lastnice 56,97 odstotka pivovarne.
Zakonca Šrot se lahko soočita tudi s kazensko ovadbo ali pa z razlastitvijo, saj sta prikrivala oziroma zamolčala ključne podatke – lastništvo v družbi Kolonel in s tem posledično koncentracijo lastništva v verigi do Pivovarne Laško. Varuh konkurence lahko zaradi tega vsem družbam odvzame pravice glasovanja. Zoper Šrota in njegovo ženo Anico bosta najverjetneje uvedena postopek zaradi poslovne goljufije in postopek zaradi zlorabe notranjih informacij ob prevzemih družb v omenjeni verigi.
2. avgusta 2006 sta zakonca Šrot Danijeli Rakovič plačala 16.700 evrov za nakup celotnega deleža v Kolonelu. Spremembe lastništva so v sodni register bile vpisane šele po dveh letih, 25. aprila letos. Pogodba je bila uradno registrirana 7. maja 2008. Posel je vodil odvetnik Pivovarne Laško Stojan Zdolšek. Notarske posle naj bi uredila Nada Kumer.
Kdo vse bo kazensko odgovarjal?
Postavlja pa se vprašanje, kdo vse lahko kazensko odgovarja? Kakšno odgovornost nosijo odvetniki, ki so za zakonca Šrot pripravili dokumentacijo o nakupu in delovanju Kolonela? Kakšno odgovornost nosijo notarji, ki so pogodbe pregledali in jih overili? Pod vprašajem je tudi odgovornost Rakovičeve. Obstajal naj bi tudi sum podkupovanja odgovornih oseb v nadzornih ustanovah, v tem primeru sta to Urad za varstvo konkurence in Agencija za trg vrednostnih papirjev. V času lastniških sprememb v laški pivovarni sta Urad in Agencijo vodila Andrej Plahutnik in Neven Borak. Zakonca Šrot v prevzemnih poslih v Pivovarni Laško nista razkrila, da sta lastnika Kolonela. Minister za gospodarstvo Andrej Vizjak je povedal, da je bila javna skrivnost, da sta zakonca Šrot prava lastnika podjetja Kolonel. Koliko oseb je tiho opazovalo menedžerski odkup Pivovarne Laško pri stranskih vratih?
Na Agenciji niso zgovorni
"V zvezi z vašimi vprašanji v zvezi z družbo Kolonel, poslovno sodelovanje, d. o. o. oziroma prevzemom te družbe s strani Boška Šrota, ki ste jih zastavili Agenciji za trg vrednostnih papirjev (v nadaljevanju Agencija), vam sporočamo, da vam konkretnih podatkov o postopkih nadzora, ki jih vodi Agencija nad posameznimi osebami, Agencija žal ne more posredovati, saj prvi odstavek 488. člena ZTFI med drugim izrecno določa, da morajo člani sveta Agencije, direktor Agencije, zaposleni pri Agencij, revizorji in drugi strokovnjaki kot zaupne varovati vse informacije, ki so jih pridobili pri opravljanju svoje funkcije, nalog nadzora ali drugih poslov ali nalog za Agencijo. V zvezi z ostalimi vprašanji oziroma prošnjo za izjavo pa vam sporočamo, da zadeve ne kometiramo," so sporočili z Agencije za trg vrednostnih papirjev.
Za pojasnila o primeru smo povprašali tudi na vrhovnem državnem tožilstvu, a so nam povedali, da ne dajejo izjav o konkretnem primeru.
Vizjak: To je bila javna skrivnost
Minister za gospodarstvo Andrej Vizjak je povedal, da je bila javna skrivnost, da sta zakonca Šrot prava lastnika podjetja Kolonel. Nastala situacija je rezultat nedela nadzornih institucij pod nekdanjim vodstvom, meni Vizjak. "Pričakujem, da bodo odgovorne institucije, ki imajo nova in neobremenjena vodstva, v najkrajšem času ugotovile dejanske razloge in proti odgovornim ukrepala, v kolikor bo za to podlaga. Menim pa, da jim ne bo potrebno dolgo iskati, da bi našli podlago za ukrepanje,“ je bil kritičen Vizjak.
Vodja poslanske skupine Zares Matej Lahovnik je za 24ur.com povedal, da s konkretnim primerom ni podrobno seznanjen, tako da ga težko komentira. "V tej državi imamo nadzorne organe in v primeru nepravilnosti morajo ukrepati. Ne glede na to, kdo je vpleten,“ je povedal Lahovnik.
Bojan Šrot v bran svojemu bratu
Prvak SLS Bojan Šrot je dejal, da Slovenci ne smemo nasedati političnem populizmu, uspešne managerje pa je treba postaviti za zgled še komu drugemu, ne pa jih označiti s kriminalci, tajkuni in podobno. "Ne znam si predstavljati, kdo bo sploh še lahko prišel v Slovenijo investirat kapital, me pa vse skupaj čudi v primerjavi z Rusijo, ki je imela 70 let veliko trši socializem glede na Slovenijo. Danes pa se zato v Rusiji nihče ne sprašuje, kako so njihovi najbogatejši ljudje prišli do premoženja, kaj šele, da bi jih kriminalizirali," je poudaril prvi mož SLS.
Za Šrota je bolj pomembno vprašanje, kako imeti čim več uspešnih gospodarskih družb, ki bodo izplačevale ne le plače, ki so zagotovljene po kolektivnih pogodbah ali nadpovprečne, kot jih izplačuje Pivovarna Laško, temveč ponuditi delavcem neko socialno varnost. "Ne gre zanemarjati, da je med zaposlenimi v Pivovarni Laško cel kup premožnih ljudi, ki so svoje certifikate in denar vložili v delnice Pivovarne ob privatizaciji. Danes pa so te delnice vredne 22-krat več, kot ob privatizaciji," je pojasnil Šrot.
Šrot: Posel je bil zakonit
"Nakup družbe Kolonel sem zaupal vrhunskim pravnim, finančnim in davčnim strokovnjakom, zato sem prepričan, da je izveden povsem zakonito in s povsem poštenimi nameni,“ je zbranim novinarjem včeraj povedal Šrot.
"Sam sem se za takšno obliko odločil, ker je vladajoča politika kreirala izrazito sovražno klimo do domačih koncentracij lastništva, pri katerih so sodelovali aktualni menedžerji. Prav tako je kritika premierja Janše ter ostra kampanja proti meni osebno in celotnemu poslovnemu sistemu Pivovarne Laško pomenila preveliko tveganje za naš poslovni sistem,“ je svoja dejanja pojasnjeval Šrot.
"Seveda se sprašujete, zakaj ravno zdaj? To pa zato, ker ne želim, da se preko mojega hrbta in preko Pivovarne Laško, dela cenena protitajkunska politična kampanja za letošnje volitve," je zaključil Šrot. Na vprašanje, zakaj je ves čas zavajal in lagal o lastništvu slamnatega podjetja, je Šrot odgovoril, da ga je do tega pripravila vlada Janeza Janše, a da je bilo vse zakonito.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.