Več sto protestnikov se je iz poslopja banke umaknilo takoj, ko je policija zagrozila, da jih bo, če tega ne bodo storili sami, odstranila s silo. Medtem je islandski premier Geir Haarde finančne in gospodarske razmere v državi danes označil za zelo resne.
Potem ko je bila država oktobra prisiljena nacionalizirati tri največje državne banke, se trenutno sooča z "akutnim" pomanjkanjem deviz, inflacija se približuje 20 odstotkom, poleg tega pa se dramatično povečuje število brezposelnih.
Med drugim je nekdaj največja islandska banka Bank Kaupthing ameriške oblasti zaprosila za podaljšanje roka za plačilo dolgov, ki jih dolguje ZDA. Banka namreč ZDA dolguje več kot 20,6 milijarde evrov, kar je dvakrat več od celotnega islandskega proračuna.
Konec tedna so protestniki pred stavbo parlamenta zahtevali tudi odstop premierja Haardeja in celotne njegove vlade. Skupaj s propadlimi bankami vlado namreč krivijo, da je odgovorna za ogromne islandske dolgove.
Medtem je javnomnenjska raziskava pokazala, da 32 odstotkov Islandcev še vedno zaupa Haardejevi vladi, medtem ko naj bi opozicijska leva stranka zelenih s 33-odstotno podporo postala najmočnejša stranka v državi.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.