Na očitke, da naj bi pomembno vlogo pri dodeljevanju subvencij za skrajšani delovni čas podjetjem koncerna Hidria v letu 2009 igrala sorodstvena vez med ministrom za delo, družino in socialne zadeve Ivanom Svetlikom ter predsednikom upravnega odbora Hidrie Edvardom Svetlikom, so se odzvali tudi v vodstvu Hidrie. To, da sta minister in predsednik uprave v sorodu, ni imelo nikakršnega vpliva na pridobivanje državnih subvencij, so v sporočilu za javnost zapisali na Hidrii.
Kot pojasnjujejo, se je Hidria Rotomatika leta 2009, ko se je zaradi vpliva svetovne gospodarske krize soočala z največjim upadom naročil, prijavila na razpis za prejemanje državnih subvencij. Ker je družba ustrezala vsem razpisnim pogojem, je bilo prejemanje subvencij odobreno. “Hidria je, podobno kot številna druga slovenska podjetja, subvencije pridobila po povsem zakoniti in običajni poti, brez kakršne koli pomoči ministrstva za delo, družino in socialne zadeve ali ministra Svetlika,“ pojasnjuje vodstvo Hidrie.
Prijava na razpis o delnem subvencioniranju polnega delovnega časa je bila eden od ukrepov, s katerimi je želela Hidria v času največjega izpada naročil ohraniti največje možno število delovnih mest in s tem znižati negativne vplive gospodarske krize. Subvencije je družba pridobivala od 1. julija do 31. avgusta 2009. V tem času so pridobili 107.220 evrov subvencij, ki so jih namenili “izključno plačilu prispevkov za plače zaposlenih“.
Že včeraj se je na očitke odzval tudi minister Svetlik, ki je namigovanja prav tako zavrnil. Kot pojasnjujejo na ministrstvu za delo, minister ni odločal o subvencijah, prav tako jih ni izplačeval, pač pa so to skladno z zakonom opravljale pristojne službe Zavoda za zaposlovanje, kjer pa pri pregledu dodeljevanja subvencij v družbah Hidrie niso odkrili nepravilnosti.
Stavka se nadaljuje, vodstvo napoveduje nove ukrepe
Uprava Rotomatike in stavkovni odbor sta nocoj vendarle nadaljevala pogajanja, ki so jih stavkajoči pričakovali vse od ponedeljkovega začetka stavke. Po štirih urah pogovorov so pogajanja prekinili in jih bodo nadaljevali v petek. Več pa zaradi interesa pogajanj predsednica Sindikata Neodvisnost Gorenjske Milena Koselj Šmit ni mogla razkriti.
Vodstvo Hidrie Rotomatike je stavkovni odbor minuli teden, tik pred ponedeljkovih pričetkom že prej napovedane stavke, pozval na pogajanja. Vendar so se ta minuli petek po uri in pol zaključila, ker je vodstvo vztrajalo, naj sindikat Neodvisnost prekliče stavko, medtem ko se o dejanskih zahtevah ni bilo pripravljeno pogovarjati. Zato so člani stavkovnega odbora pogovore zapustili.
Odtlej so stavkajoči v jeseniškem obratu Rotomatike čakali vodstvo podjetja, da jih pozove na nadaljevanje pogajanj, kjer bi zbliževali stališča in ne le vztrajali vsak na svoji strani. Predsednik stavkovnega odbora Andrej Robič je ves čas poudarjal, da so stavkajoči na razpolago za pogovore, da pa mora prvo potezo storiti uprava. Ob tem je sindikat opozarjal, da je v zakonu o stavki določeno, da sta obe strani v času stavke primorane iskati sporazumno rešitev.
Vodstvo podjetja na čelu z direktorjem Dušanom Lapajnetom do današnjega dne velikega interesa po pogajanjih ni kazalo. Še na sredini novinarski konferenci, ko so opozorili, da s stavko kljub temu, da stavkajoče nadomeščajo z delavci iz Spodnje Idrije, nastaja precejšnja škoda, je vodstvo vztrajalo, da je edini pravi čas za pogajanja 19. april, ko je v pogovorih z reprezentativnimi sindikati podjetja predvidena sklenitev podjetniške kolektivne pogodbe.
Na zahteve, ki so jih ločeno od sprejemanja omenjene kolektivne pogodbe postavili zaposleni na Jesenicah, uprava vsaj do danes, ko so predstavniki idrijskega podjetja okoli 18. ure prispeli na Jesenice, ni bila pripravljena pristati. Že podjetniška kolektivna pogodba bi sicer pomenila dvig plač, vendar šele na dolgi rok. Stavkajoči na Jesenicah pa zahtevajo dvig osnovne plače, ki bi bila tudi izhodišče za usklajevanje v skladu s pogodbo.
Osrednja zahteva stavkajočih je dvig plač za proizvodne delavce iz 593 evrov na 748 evrov in sorazmeren dvig plač v ostalih plačilnih razredih. Zahtevajo tudi izplačilo 100 evrov lokacijskega dodatka, takojšnjo ureditev delovnih pogojev glede zdravju škodljivih snovi in ureditev prezračevalnega sistema.
Stavkovni odbor je napovedal, da se bo v ponedeljek začeta stavka nadaljevala vse do izpolnitve zahtev oziroma sklenitve kompromisnega dogovora, ki bi bil v korist delavcem. V skoraj teden dni trajajoči stavki, ki je med sindikatom Neodvisnost in vodstvom podjetja sprožila številna medsebojna obtoževanja o zavajanju javnosti, po podatkih Hidrie sodeluje 60, po trditvah sindikata pa 80 zaposlenih v jeseniški Rotomatiki, kjer je po podatkih Hidrie 170, po podatkih sindikata pa 130 zaposlenih.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.