Na Ljubljanskem gradu je danes potekal "Slovensko-hrvaški gospodarski vrh", ki se ga je udeležilo preko 150 predstavnikov gospodarstva iz obeh držav. Ti so v okviru simpozija in okrogle mize poudarili, da je gospodarsko sodelovanje med državama uspešno in da je intenzivno sodelovanje ključno pri nadaljevanju uspešnega razvoja obeh gospodarstev.
Zbrane gospodarstvenike je nagovoril predsednik republike Danilo Türk, ki je poudaril, da državi v času gospodarske krize druga drugo potrebujeta bolj kot kadar koli prej. Poudaril je, da je skupni obseg blagovne menjave med državama presegel 2,5 milijarde evrov in da raste že osem let. "To je dober dokaz o medsebojni privrženosti dveh gospodarstev," je dodal.
V luči svetovne gospodarske krize je poudaril, da danes nobeni državi na svetu ne ustreza zapiranje vase in da je prihodnost vseh prav v povezovanju. "Slovenija si želi, da bi Hrvaška postala članica EU. To je interes našega gospodarstva, naše politike. Pri tem smo pripravljeni pomagati," je dejal Türk in poudaril da je ta interes potrebno razumeti v širšem kontekstu.
Slovenija si, tako Türk, namreč želi, da bi vse države jugovzhodne Evrope postale članice EU. Ob tem je poudaril, da kljub temu ne moremo zaobiti težav, ki jih imata državi v medsebojnih odnosih.
Predsednik Društva slovensko-hrvaškega prijateljstva (DSHP) Božo Dimnik je poudaril, da "današnje srečanje ponovno potrjuje dejstvo, da sta sodelovanje in povezovanje sosednjih držav izrednega pomena". Dodal je, da je današnji dogodek sprožil nepričakovano velik odziv, saj "smo v času neugodnih medsoseskih, političnih in globalnih gospodarskih razmer".
Gospodarstveniki so si bili enotni, da je politika tista, ki mora služiti kot podpora pri gospodarskem povezovanju med državami, šele nato je lahko gospodarstvo podpora politiki. Poleg tega so poudarili, da je obojestransko sodelovanje med Slovenijo in Hrvaško na področju trgovine, proizvodnje, turizma in energetike ključnega pomena.
DSHP že petnajst let organizira podobna srečanja, s pomočjo katerih gospodarstvo obeh držav izboljšuje in utrjuje svoje medsebojne odnose. "Velikokrat vzroke za neuspešno sodelovanje predstavlja slaba komunikacija obeh strani, ki jo želimo s podobnimi srečanji izboljšati in okrepiti," je poudaril Dimnik in dodal, da za Slovenijo predstavlja blagovna menjava s Hrvaško velik gospodarski interes, saj je ta večja od tiste, ki jo ima Slovenija z drugimi, bogatejšimi in večjimi državami.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.