Gospodarstvo

Evropski tisk o prihodu evrogotovine

Milano/Pariz/Stockholm, 03. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Uvedba gotovine skupne evropske valute evro v 12 državah evroobmočja z začetkom letošnjega leta se je znašla tudi na naslovnicah današnjega evropskega tiska.

Italijanski dnevnik Corriere della Sera se tako sprašuje, zakaj sta dolar in evro še vedno neuravnotežena, francoski Le Monde opozarja na nujnost skupne gospodarske politike v obdobju evra, podobnega mnenja pa je tudi švedski dnevnik Svenska Dagbladet.

Corriere della Sera: "Dolar pomeni ZDA: svetovno supersilo, vojaško prevlado, izjemno dinamično gospodarstvo, ki privlači naložbe oziroma kapital iz vsega sveta, politično-gospodarsko-institucionalno trdnjavo, ki zbuja toliko zaupanja in zagotavlja, da ima dolar že pet desetletij nesporno vlogo vodilne svetovne valute, dovolj dobre za nakup nafte in za zaščito pred kakršnokoli krizo. Za evrom pa se nasprotno še naprej odvija stara tragedija: celina, ki je zaposlena s še ne povsem sklenjenim procesom integracije in se navkljub malim korakom naprej na področju skupne obrambne in zunanje politike prepira o vseh ostalih zadevah. Še več: za evrom stoji gospodarstvo, ki se gotovo ne ponaša z enako dinamiko kot ameriško."

Le Monde: "Evro poleg skupne centralne banke (ECB) potrebuje tudi skupno gospodarsko politiko, če že nima države. Prvo sicer ima, druge pa ne. Ob tod tudi nezaupanje v verodostojnost evra, kar pojasnjuje nekatera velika razočaranja, če ne že kar neuspehe: od njegove uvedbe pred temi leti je evro v primerjavi z dolarjem izgubil več kot 25 odstotkov vrednosti. Ameriška valuta tako ostaja edina resnična valuta svetovnih rezerv. Resnični preizkus za evro predstavlja vodenje gospodarske politike, o kateri se na papirju strinjajo vsi. Vendar pa je svet EU prav v primeru ECB prikazal bolj primer spopada med nacionalnimi proračunskimi egoizmi kot pa voljo za usklajevanje gospodarskih politik."

Svenska Dagbladet: "Nobenega razloga ni za olepševanje. Evro ne more živeti od političnega upanja, temveč je odvisen od nadaljnjega gospodarskega in političnega usklajevanja med 12 članicami, ki so ga uvedle. Skupna valuta sicer ima neko lastno vrednost, vendar pa bodo njegovo dejansko vrednost morali potrditi tržni instrumenti, med njimi gospodarska rast in razvoj. Sicer bo treba še počakati, kako stabilen bo evro v primerjavi z dolarjem, to pa bo odvisno od tržnih sil. Tistim, ki se na stvar kaj spoznajo, je treba čestitati za njihovo modrost. Evro je simbol politične volje. Še bolj odločilno pa bo, ali se bo valuta izkazala za motor nove gospodarske rasti. Nobena valuta namreč ni tako zelo močna, da je zgrešena gospodarska politika ne bi mogla uničiti."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10