Slovencem, ki so tujo gotovino do konca preteklega leta položili na bančne račune, so banke njihove prihranke že preračunale v evre. Za ostale pa bo menjava starih valut držav evroobmočja v evro potekala še do 30. junija. Do 28. februarja bo zamenjava potekala brez plačila provizije, seveda le v primeru pologa gotovine na bančni račun. V primeru, da bomo na bančno okence prišli z gotovino, pa bo potrebno plačati provizijo. Ta se bo med 1. januarjem in 28. februarjem gibala od enega do dveh odstotkov, od 1. marca do 30. junija pa bo znašala od tri do štiri odstotke. Provizija za menjavo kovancev bo še precej višja, okrog 20-odstotna. Po 30. juniju bo menjava tudi v večini držav evroobmočja možna le pri njihovih centralnih bankah.
Prvi evri so v Slovenijo prispeli že sredi decembra, vendar njihova natančna količina ostaja poslovna skrivnost. Za distribucijo je poskrbela avstrijska centralna banka skupaj z nekaterimi avstrijskimi poslovnimi bankami, ki so oskrbovanje slovenskih bank z evri izvedle po ustaljenih poteh.
Včeraj je bilo odprtih približno 90 menjalnih mest po vsej Sloveniji, predvsem na mejnih prehodih, medtem ko je bilo v prestolnici mogoče evro kupiti le v poslovalnici Ilirike na Slovenski cesti 51, kjer je bilo zanimanje za nakup evrov zelo veliko. Kot je za 24 ur povedala Irena Milošič iz menjalnice Ilirika, je evrov zaenkrat dovolj, ljudje pa jih kupujejo predvsem z nemškimi markami in tolarji.
Delegacija evropske komisije v Sloveniji bo v drugem tednu januarja in v februarju ponovno obveščala Slovence o uvedbi evra. Dragan Barbutovski iz delegacije Evropske komisije svetuje, da v tujini v bankah kupujte le evre, prej pa si je omenjene bankovce in kovance dobro ogledati.