Banke v ZR Jugoslaviji so prve bankovce in kovance evra začele prodajati danes, saj so bile med novoletnimi prazniki zaprte, vendar pa so na Kosovu prvi evri prišli v obtok že v sredo. Sicer iz omenjene pokrajine, ki je pod upravo Združenih narodov, danes poročajo o velikem navalu na bančne podružnice.
V Črni gori so evre ponekod začeli prodajati že 1. januarja letos, doslej pa so Črnogorci po podatkih oblasti v Podgorici v evre konvertirali različne devize v vrednosti več kot milijon nemških mark, kar naj bi bilo v skladu s pričakovanji črnogorskih finančnih strokovnjakov. "To je dober začetek," je dejal vodja trezorja službe plačilnega prometa v Podgorici Đorđe Đukanović. Poleg črnogorskega zavoda za obračun in plačila konverzijo opravljajo še štiri poslovne banke.
Zamenjava deviz v evre bo v Črni gori potekala še do marca, ko bo evro postal edino plačilno sredstvo. Sicer strokovnjaki pričakujejo, da naj bi na Kosovu v evre zamenjali približno dve milijardi, v Črni gori pa milijardo nemških mark.
Vrste za evro tudi v Beogradu
Beograjske banke so prve evre strankam izplačale šele danes, ko so se v ZR Jugoslaviji končali dvodnevni novoletni prazniki.
Po besedah nekega uslužbenca banke Microfinance, ki jo je v Beogradu ustanovila mednarodna finančna ustanova, je bilo povpraševanje po skupni evropski valuti tako veliko, da so stranke morale čakati v vrstah. Največji naval pa pričakujejo prihodnji teden, ko se bo večina Srbov vrnila na delo po večdnevnih praznikih ob pravoslavnem božiču.
Večinoma so v Beogradu v evro zamenjevali predvsem nemške marke. Različni podatki kažejo, da naj bi bilo v Srbiji v obtoku, na hranilnih knjižicah in v nogavicah med tri in pet milijard mark v različnih tujih valutah. Jugoslovanska narodna banka je pri menjavi v evro za banke določila provizijo v višini 0,9 odstotka.