Časnik Financial Times je danes na svoji spletni strani poročal, da se Italija z uradnim Pekingom dogovarja za odkup znatnega dela italijanskega dolga. Italijansko finančno ministrstvo je nedavno zatem potrdilo, da se je minister za gospodarstvo Giulio Tremonti v Rimu sestal s kitajsko delegacijo, v kateri je bil tudi vodja Kitajske investicijske korporacije (KIK) Lou Jiwei. Ni pa hotelo komentirati vsebine pogovorov.
Na srečanju naj bi se po poročanju časnika Financial Times pogovarjali o zvišanju kitajskega deleža v italijanskih državnih obveznicah s sedanjih 1900 milijard evrov oziroma štiri odstotke na kar deset odstotkov.
Italija je tretje največje gospodarstvo v Evropi, zaradi česar finančni strokovnjaki velikokrat rečejo, da je Italija prevelika, da bi jo pustili propasti, pa tudi prevelika, da bi jo lahko poskušale druge članice evroobmočja reševati s posojili, kot so ravnale v primeru Grčije.
Pretekli teden se je v Rimu mudil Lou Jiwei, ki vodi Kitajsko investicijsko kooperacijo (KIK), pred dvema tednoma pa so se italijanski politiki v Pekingu sestali s predstavniki KIK in Kitajske državne službe za upravljanje s tujo valuto. KIK upravlja s 300 milijardami dolarjev kapitala.
Še vedno pa ni jasno, ali bo Kitajska odkupila zajeten sveženj italijanskega dolga. Leta 2010 so namreč obiski kitajskih delegacij v Grčiji in drugih državah v težavah pri mnogih vzbudili upanje, da bo Kitajska odkupila njihov dolg, kar pa se ni nikoli uresničilo.
Borze še naprej v rdečem
Potem ko so se na novico o kitajskem odkupu znatnega dela italijanskega dolga borze najprej odzvale z rastjo tečajev, se je navdušenje kmalu umirilo in so borzni indeksi zopet začeli toniti navzdol. Po mnenju borznih analitikov namreč omenjeni odkup italijanskega dolga ni dolgoročna rešitev za težave v evroobmočju.
Borze so sicer tonile že včeraj, na najnižjo raven v zadnjih 10 letih je zdrsnil evro v primerjavi z jenom, zahtevana donosnost na grške obveznice pa je poskočila na skoraj 23 odstotkov.
Donosi italijanskih obveznic rekordni
Italija je danes prodala za 3,85 milijarde evrov petletnih državnih obveznic. Vlagateljem je morala ponuditi 5,6-odstotno obrestno mero, kar je znatno nad 4,93 odstotka, ki jih je morala ponuditi v zadnji primerljivi izdaji. To je hkrati najvišji donos, ki so ga v zgodovini skupne evropske valute dosegle petletne italijanske državne obveznice.
Povpraševanje je doseglo 1,28-kratnik ponudbe, kar pa je precej manj od povpraševanja po petletnih državnih obveznicah v predhodni julijski ponudbi. Takrat je povpraševanje doseglo 1,93-kratnik ponudbe.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.