dolžniška

Zgodovinski dogovor: bilijon evrov za obrambo, infrastrukturo in podnebje
14. 03. 2025 16.05Konservativna unija CDU/CSU, socialdemokrati (SPD) in Zeleni naj bi po poročanju nemških medijev le sklenili dogovor o sprejetju sprememb glede rahljanja dolžniške zavore v prid izdatkov za obrambo in skladu za infrastrukturo. Med drugim bi finančni predlog vključeval tudi 100 milijard evrov za podnebje, v naslednjem desetletju pa bi lahko omogočil kar bilijon evrov novih izdatkov.

V bundestag najverjetneje štiri stranke, možnost imajo še tri
23. 02. 2025 12.30Na predčasnih parlamentarnih volitvah v Nemčiji se bodo volivci odločajo med 29 strankami. Kljub velikemu številu strank se bodo v bundestag zagotovo uvrstile štiri, možnost za to pa imajo glede na ankete še tri. Sledi predstavitev glavnih strank in njihovih kanclerskih kandidatov.

Merklova v knjigi spominov tudi o Putinovem psu in tresenju v javnosti
26. 11. 2024 13.38Sodelovala je s štirimi ameriškimi in francoskimi predsedniki ter petimi britanskimi premierji. Leta 2021 je po 16 letih zaključila vodenje Nemčije, ki jo je popeljala skozi svetovno finančno krizo, begunsko krizo in pandemijo covida-19. Še pred političnim vzponom je odraščala v komunistični Vzhodni Nemčiji. Vse to je življenje nekdanje nemške kanclerke Angele Merkel, ki je v Berlinu predstavila knjigo Svoboda: Spomini 1954–2021, ki ima več kot 700 strani. V knjigi med drugim opisuje sodelovanje s Putinom in incident z njegovim črnim labradorcem, politični poraz ob brexitu in vzroke za njeno tresenje v javnosti ob koncu politične kariere.

Nemčija bi prepolovila proračun za vojaško pomoč Ukrajini
18. 07. 2024 17.11Proračun za nemško vojaško pomoč Ukrajini naj bi se skoraj prepolovil – na okoli štiri milijarde evrov. To predvideva proračun za leto 2025. Namesto tega se nemška zvezna vlada zanaša na obresti ruskega premoženja za pomoč državi, ki jo je razdejala vojna.

ECB kljub manjšemu zanimanju za posojila napoveduje novo zvišanje obrestne mere
31. 01. 2023 14.13Gospodinjstva in podjetja se soočajo z višjimi stroški posojil, tudi gospodarski obeti so slabši, kot so bili. Posledično je manj zanimanja za kredite, je objavila Evropska centralna banka (ECB). Po njenih podatkih je v zadnjem četrtletju lani prišlo do največjega padca povpraševanja po hipotekarnih posojilih, odkar od 2003 vodijo evidenco. Osrednja denarna ustanova v območju evra naj bi sicer novo zvišanje ključne obrestne mere napovedala v četrtek; tokrat naj bi jo dvignila za 0,50 odstotne točke.

'Pozabili smo, da Putin razmišlja povsem drugače od nas. Nismo ga jemali resno'
07. 12. 2022 18.57Nekdanja nemška obrambna ministrica Annegret Kramp-Karrenbauer priznava, da na zahodu mnogi odločevalci Putina niso jemali resno, ko je pred vojno govoril o tem, da obžaluje, da Ukrajina ni več del Rusije. Po njenem mnenju se mora prebuditi tudi evropska oborožitvena industrija, ki mora Ukrajini zagotoviti zadostno dobavo orožja in streliva za končno zmago v vojni.

Med največjimi globalnimi grožnjami tudi odkrivanje vesolja
11. 01. 2022 13.08Svetovni gospodarski forum je objavil poročilo o tveganjih za leto 2022, ki med drugim prinaša analizo in napovedi tveganj, s katerimi se bo moralo soočiti človeštvo. Kot opozarjajo, so stroški neukrepanja veliko višji od stroškov ukrepanja in dodajajo, da ne napredujemo dovolj hitro, a upajo, da se vsaj premikamo v pravo smer. Izpostavljajo vpliv pandemije in posledice različnega okrevanja, ki s seboj prinašajo družbene napetosti in globalne delitve, namesto da bi čim bolj sodelovali pri celjenju brazgotin, ki jih je svetu zadal covid-19.

Upravljavec premoženja izginil z 276 milijoni evrov
17. 12. 2021 08.55Podjetje China Fortune Land Development, ki je bilo nekoč ena največjih družb za razvoj nepremičnin na Kitajskem, pravi, da je "izgubilo stik" z upravljavcem premoženja, ki ima 276 milijonov evrov njihovega denarja.

Žižek in Varufakis razglabljala o kapitalizmu in 'tehnofevdalizmu'
21. 10. 2021 21.57V ljubljanski Cukrarni se je odvil zanimiv pogovor med vodilnim slovenskim filozofom Slavojem Žižkom in nekdanjim grškim ministrom za finance, ekonomistom Janisom Varufakisom, v katerem sta obdelala reševanje grške finančne krize in preučevala, v kakšnem stanju sta danes kapitalizem in svet ter kam nas vodi tehnologija.

'Skrajne politike se vse bolj selijo v politični mainstream'
13. 12. 2020 07.00Že nekaj časa so neonacizem, neofašizem, rasizem, nestrpnost, skrajno desna gibanja in desni ekstremizem v porastu. Populistična, radikalna, neonacistična in neofašistična gibanja in stranke se znova dvigajo na površje – spirala sovraštva, ki se nevarno razrašča. In zdi se, da so te teme iz dneva v dan aktualnejše in bolj pereče.

Delež pozitivnih testov 29,55-odstoten, umrlo 43 ljudi
18. 11. 2020 06.24V torek so opravili 6813 testov in potrdili 2013 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako 29,55-odstoten. 43 ljudi je umrlo. "Številke niso vzpodbudne," je dejal vladni govorec Jelko Kacin in opozoril, da znova prihaja do vdora okužb v domove za starejše občane. Ekonomsko-dolžniška kriza, ki bo sledila zdravstveni, bo terjala dobro pripravljenost in prilagoditve na vseh področjih, pa je dejal Jure Knez iz Dewesofta in dodal, da se podjetja zavedajo, da je treba krepiti dodano vrednost in ne spati na krilih državne pomoči.

Kdo služi, kdo izgublja? Kako bo covid-19 spremenil gospodarstvo, naše delo
24. 04. 2020 06.00Pandemija koronavirusne bolezni je velik udarec ne le za zdravje številnih, ampak tudi za gospodarstvo, ki se je nepričakovano znašlo v velikih škripcih. Čeprav takšnega scenarija seveda ni bilo mogoče predvideti, je vseeno več kritikov prepričanih, da je kakšno podjetje covid-19 vseeno ujel preveč nepripravljeno. Posledice bodo, so prepričani številni, dolgotrajne. Seveda pa se v vsaki krizi ob veliko poražencih najdejo tudi zmagovalci.

Banka Slovenije: Prvi podatki že nakazujejo močan padec gospodarske aktivnosti
10. 04. 2020 16.12Prvi gospodarski kazalci potrjujejo, da se gospodarske razmere na prehodu v drugo četrtletje v evrskem območju zaradi pandemije koronavirusa naglo zaostrujejo. Turizem je panoga, ki bo zaradi epidemije novega koronavirusa utrpela največjo škodo. Po ocenah Svetovnega potovalnega sveta (WTTC) je v Evropi pričakovati izgubo 10 milijonov delovnih mest.

FOTO in VIDEO: Grčija ne bo plačala zapadlega dolga IMF
29. 06. 2015 10.45Grčija ne bo plačala 1,6 milijarde evrov zapadlih obveznosti do IMF, je dejal predstavnik grške vlade. Zaradi zamude ne bo imela dostopa do sredstev sklada. Grčija je tako na robu plačilne nesposobnosti. Evropski voditelji medtem še upajo na dogovor z Grčijo. Napetost med ljudmi v Grčiji pa narašča, banke so zaprte. Ozračje pred napovedanim referendumom pa vse bolj mračno.

Finska ni več imuna na krizo
30. 06. 2013 09.18Finska je ena od štirih držav z evrom, ki ima še vedno bonitetno oceno AAA, a njeno gospodarstvo očitno izgublja zagon. Na to kaže tudi stopnja brezposelnosti, ki je najvišja v zadnjih treh letih.

Hollande v evroobmočju krize ne vidi več
08. 06. 2013 12.55Francoski predsednik zatrjuje, da je krize evroobmočja konec. Treba je sprejeti še nekaj novih ukrepov za zagotavljanje stabilnosti in predlaga nekakšno bančno unijo med članicami evroobmočja.

Grki: Hvala, ker ste priznali napako, a to nam zdaj ne pomaga
07. 06. 2013 13.28Priznanje IMF, da je pri reševanju krize v Grčiji trojka naredila napake, je razjezilo Grke. Pravijo, da priznanje prihaja prepozno. Ne more namreč pomagati tistim, ki životarijo, in ne more vrniti tistih, ki so zaradi razmer storili samomor.

'Krizo imamo, ker smo od leta 1980 do 2007 predobro živeli'
14. 11. 2012 11.42Finančni trgi so na poti k novemu zlomu, ocenjuje švicarski finančni guru Marc Faber, ki trditve utemeljuje na zadnjih slabih poslovnih rezultatih največjih svetovnih gigantov. Za padec ne krivi Evrope, pač pa ves zahodni svet, ki je živel na preveliki nogi.

Financial Times: Slovenija bo morda naslednja, ki bo prosila za pomoč
02. 07. 2012 17.07O tem razmišlja novinar uglednega časnika Financial Times, ki hkrati ugotavlja, da vrh EU minuli konec tedna ni prinesel bistvenih sprememb ter da evropski mehanizem za stabilnost, ki naj bi pomagal članicam v težavah, ni dovolj velik. Zakaj pa je Angela Merkel zmagovalka?

Dodatnih 130 milijard evrov za omejitev dolžniške krize
22. 06. 2012 21.03EU bo poskušala dolžniško krizo v evroobmočju omejiti s spodbudami za rast. Zanje bo namenila dodatnih 130 milijard evrov. To je približno odstotek bruto domačega proizvoda EU. Kako bodo te spodbude financirali, še ni znano.

Real in Barcelona imata za več kot milijardo evrov dolgov
14. 04. 2012 14.18S finančnimi težavami se ne sooča le špansko gospodarstvo, huda dolžniška kriza je zajela tudi elitno špansko nogometno ligo. Nogometna velikana in velika tekmeca na nogometnih igriščih Real in Barcelona imata skupno več kot milijardo evrov dolga.

Nemčija narekuje varčevanje, sama pa ne varčuje?
13. 03. 2012 17.29Nemčija je ena izmed držav, ki stari celini narekuje stroge varčevalne ukrepe. Sama pa, kot kaže, se teh navodil ne drži. Lani država ni izvedla niti polovice predlaganih varčevalnih ukrepov.

'Milijarde, namenjene Grčiji, gredo nazaj v Nemčijo in Francijo'
05. 03. 2012 07.34Finančna pomoč, ki zadnji dve leti prihaja v Grčijo, dokazljivo ne daje rezultatov, je na protestu v podporo grškim delavcem izpostavil predsednik ZSSS Dušan Semolič. Dejal je, da te milijarde ne pridejo do delavcev, pač pa gredo nazaj v Nemčijo in Francijo.

Zasebni upniki Grčije optimistični
25. 02. 2012 12.36Zasebni upniki so precej optimistični glede uspeha zamenjave grških državnih obveznic, s katero naj bi banke državi odpisale do 107 milijard evrov dolga. Srečanje finančnih ministrov G20 sicer poteka v znamenju krize v evrskem območju.

Japonske banke pridobivajo na veljavi
19. 02. 2012 09.01Medtem ko se evropska dolžniška kriza stopnjuje in ni nič kaj obetaven niti položaj ameriškega gospodarstva, japonske banke v očeh mednarodnih posojilodajalcev pridobivajo na ugledu. Te namreč ostajajo razmeroma stabilne.

Negotovost dolžniške krize v evrskem območju se bo nadaljevala
21. 01. 2012 08.44Tečaj evra se bo v obdobju 2012-2016 še nekoliko znižal, gospodarska rast v evrskem območju pa bo na letni ravni 1,4-odstotna in bo tako precej pod svetovnim povprečjem, napoveduje avstrijski ekonomski inštitut Wifo.

Bomo priča še hujši recesiji?
18. 01. 2012 12.01Države evrskega območja naj bi bile po oceni Svetovne banke na pragu recesije. Za letos so popravili napoved o svetovni rasti s 3,6 na 2,5 odstotka, za prihodnje leto pa na 3,1 odstotka. Posvarili so, da bi lahko dolžniška kriza še poslabšala razmere.

Se bo morala Grčija odpovedati evru?
03. 01. 2012 16.49Grška vlada je posvarila, da se bo morala država odpovedati evru, če ne bo pravočasno dosežen dogovor o drugem, 130 milijard evrov vrednem rešilnem programu mednarodnih posojilodajalcev. Pogajanja v prihodnjih treh ali štirih mesecih bodo ključnega pomena.

'Nova vlada mora narediti vse, da ostanemo zraven'
09. 12. 2011 15.01Sklepi vrha EU glede reševanja evra gredo v pravo smer, meni ekonomist Dušan Mramor, ki pa kot ključno izpostavlja način izvedbe dogovorjenega. Slovenija je povabljena zraven, na nas pa je, da priložnost zagrabimo, je dejal ekonomist Igor Masten.

Prva pisemska bomba za Ackermanna, poslani pa naj bi bili še dve
08. 12. 2011 18.15Izvršni direktor Deutsche Bank Josef Ackermann je bil tarča neuspelega napada s pisemsko bombo. Odgovornost za napad je prevzela skrajno levičarska italijanska organizacija FAI, ki je zagrozila še z dvema pisemskima bombama.