Cestno podjetje Maribor (CPM) je konec prejšnjega tedna poslalo dopis Direktoratu za državne ceste (DDC), v katerem v prihodnjih tednih napoveduje ekstremno upočasnitev gradnje predora Markovec, v današnji izdaji poroča časnik Dnevnik.
Upočasnitev izkopnih del v predoru, ki bi moral biti predan prometu marca leta 2013, utemeljujejo ''z dokumentiranimi bistvenimi odstopanji hribinskih tipov med prejeto projektno dokumentacijo ter dejansko hribino''. Kot poroča časnik, je CPM sicer že v začetku oktobra s praktično isto utemeljitvijo od DDC zahteval priznanje dodatnih 4,5 milijona evrov del. Večino teh je Dars zavrnil kot neutemeljene. Na Darsu naj bi bili sicer po navedbah Dnevnika pripravljeni priznati le približno desetino zahtevkov.
CPM se sicer sooča s hudimi finančnimi težavami in podizvajalci naj bi že zapuščali gradbišče predora Markovec zaradi neporavnanih obveznosti. Zaradi dolgov ima že več kot teden dni blokirane vse štiri transakcijske račune, zaradi česar ne more plačevati sprotnih obveznosti.
V dopisu DDC in CPM Darsu očitata, da jih je slednji oviral že od vsega začetka postopka izvedbe projekta Markovec. Prav tako je v dopisu zapisano, da je direktorica Darsa Mateja Duhovnik od CPM zahtevala odstop od revizije na projektu krožišča Tomačevo. Direktor CPM Janez Škoberne trdi, da so CPM v zameno za to obljubili, da bo ''Gradis Skupina G končno poplačala zapadle obveznosti do CPM pri avtocestnem odseku Slivnica–Draženci''. Ob tem Škoberne trdi, da so bile aktivnosti koordinirane na ravni mesta Ljubljana in da bo o tem obvestil urad za varstvo konkurence in javnost.
Na Darsu so na vprašanje 24ur.com, kako komentirajo domnevno posredovanje Duhovnikove pri CPM glede krožišča Tomačevo, odvrnili, da ''bi bila takšna zahteva v nasprotju z veljavnimi predpisi''.
"Roki za izgradnjo niso ogroženi"
Prometni minister Patrick Vlačič je po ločenih sestankih z vodstvoma Darsa in podjetja CPM dejal, da dela na predoru Markovec sicer tečejo z zmanjšano hitrostjo, vendar roki za njegovo izgradnjo za zdaj niso ogroženi. Minister pričakuje, da bodo predstavniki obeh strani čim prej za skupno mizo našli ustrezne rešitve.
Kot je pojasnil Vlačič, ga je predsednica uprave Družbe za avtoceste v RS (Dars) Mateja Duhovnik že pred nekaj tedni obvestila, da bi znale glede predora Markovec nastati težave. Takrat ji je minister tudi naročil, naj pripravi morebitne scenarije za primer, da bi nastale resne težave.
Od Darsa in njegovih izvajalcev Vlačič sedaj pričakuje spoštovanje rokov za izgradnjo predora, ob tem pa dodaja, da ni arbiter med Darsom in izvajalci. Je pa minister vodstvu Darsa – poleg Duhovnikove se je sestanka udeležil tudi prvi nadzornik družbe Milan Medved – posredoval željo direktorja CPM Janeza Škoberneta, naj se čim prej sestane tudi z njimi.
"Mislim, da tu ni nikakršnih težav. Čim prej se morajo usesti, dogovoriti in potem priti z rešitvami glede teh težav," je dodal Vlačič. "Sektorska politika je jasna, tj. izgradnja predora Markovec v dogovorjenem roku. Vse druge zadeve ne zadevajo ministrstva in se bodo morali akterji med sabo dogovoriti," je še dejal in izrazil pričakovanje, da bo predor zgrajen v roku.
Obenem je minister pojasnil, da je Duhovnikovi in Medvedu danes povedal, da je prišlo do nekaterih sprememb v organizaciji na relaciji med ministrom in gospodarskimi družbami, ki so v upravljanju. Napovedal je, da bo v prihodnje pripravo sektorske politike izvajala agencija za upravljanje naložb države. Vlačič se tako namerava v kratkem – pričakuje, da že v naslednjem tednu – sestati z vodstvom agencije, takrat pa bodo lahko tudi več povedali o tem, kako bodo te stvari potekale.
Zaposlene v CPM je strah, da bodo drugi Vegrad
Medtem pa zaposlene v CPM preveva strah, da se jim ne obeta nič dobrega. ''Glede na razmere, ki vladajo v gradbeništvu, in glede na to, kaj se je zgodilo Vegradu, nas je strah, da smo mi drugi Vegrad,'' pravijo.
Pridobili smo tudi dopis, ki ga je CPM zaposlenim posredoval v sredo. V njem zaposlene seznanjajo, da morajo za pridobitev plač podpisati ''posojilno pogodbo''. V CPM te posojilne pogodbe pojasnjujejo s tem, da zaradi blokiranih računov drugače ni mogoče izplačati oktobrskih plač. ''Ker se bo izplačilo plače izvedlo s transakcijskega računa hčerinske družbe, je za izplačilo potrebna pravna osnova. Pravna osnova pa je sklenjena posojilna pogodba,'' so delavcem v drugem dopisu pojasnili v CPM.
Skladno s to pogodbo hčerinska družba delavcu odobri posojilo v višini neto obračunane plače za mesec oktober 2010, ki je podlaga za izplačilo denarja na račun delavca, pojasnjuje CPM.
Vendar ob tem poudarjajo, da delavci ne bodo nič dolžni. ''Ker vsaka posojilna pogodba pomeni obveznost vračila kredita, smo v navedeni pogodbi tudi zapisali, da se delodajalec CPM, d. d., zaveže prevzeti dolg, ki ga ima delavec do hčerinske družbe. Delodajalec CPM, d. d., je dolžan vrniti posojilodajalcu prejeti znesek. Tako posojilodajalec iz naslova posojila, ki ga je nakazal delavcu, od delavca ne more več ničesar terjati (delavec ni iz tega naslova več ničesar dolžan). Vse nadaljnje postopke bosta tako urejala delodajalec CPM, d. d., in hčerinska družba kot posojilodajalec in se delavca več ne tičejo,'' je še zapisano v drugem dopisu.
Ob tem pa delavcem že napovedujejo težke čase. Zaradi slabe finančne situacije napovedujejo, da bodo plače verjetno nakazane v dveh delih, in sicer prvi del v začetku naslednjega tedna, drugi del pa najpozneje v roku 14 dni.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.