
Kitajska bo k rasti prispevala 27 odstotkov, Indija pa 12 odstotkov. Do leta 2020 pa bosta nazadovali pa bosta Brazilija in Rusija, ki bosta prispevali le še dobra dva odstotka. ZDA bodo h globalni gospodarski rasti prispevale 16 odstotkov, kar pomeni, da bodo še naprej največje gospodarsko območje na svetu, izhaja iz študije Foresight 2020 britanskega časnika The Economist.
ZDA naj bi v prihodnjih 15 letih na letni ravni beležile nekaj manj kot triodstotno gospodarsko rast, EU 2,1-odstotno, Japonska pa manj kot enoodstotno gospodarsko rast. EU naj bi, kot kažejo rezultati raziskave, razmeroma šibko gospodarsko rast nadomestila s teritorialno širitvijo na skupaj več kot 30 držav.
Prezgodaj je govoriti o 'azijskem stoletju'
Kitajska naj bi do leta 2020 gospodarsko povsem dohitela ZDA, celotna Azija pa naj bi svoj delež v svetovnem bruto domačem proizvodu merjenim s kupno močjo zvišala s 35 na 43 odstotkov.
Kljub temu pa je, kot poudarjajo raziskovalci raziskovanega oddelka časnika, še prezgodaj govoriti o azijskem stoletju. Kitajska in Indija bosta tako, merjeno po bruto domačem proizvodu na posameznika, še vedno precej revnejši od držav zahodnega sveta.
Na svetovno gospodarsko rast bo odločilno vplivala globalizacija, kaže študija. Ob postopnem napredovanju liberalizacije trgovine bi se tako lahko obseg svetovnega gospodarstva do leta 2020 povečal za dve tretjini.
Kitajska povprečna plača 15 odstotkov industrijske
Če bi se globalizacija delno upočasnila ali pa ustavila, bi to na letni ravni pomenilo za dve odstotni točki nižjo svetovno gospodarsko rast. Hitrejša liberalizacija svetovne trgovine pa bi lahko k svetovni gospodarski rasti na letni ravni prispevala eno odstotno točko.
Študija še ugotavlja, da bo povprečna plača na Kitajskem leta 2020 dosegla 15 odstotkov povprečne plače v industrijsko razvitih državah; lani je dosegla pet odstotkov. Delovno intenzivna proizvodnja se bo tako še naprej selila v države s cenejšo delovno silo.
Gripa preprečuje pregrevanje
Rast razvijajočih se azijskih gospodarstev naj bi se letos, v primerjavi s povprečno 7,4-odstotno rastjo lani, upočasnila za 0,2 odstotne točke, zaradi bojazni pred ptičjo gripo in visokimi cenami nafte pa bi se lahko še znižala, je konec tedna objavila azijska razvojna banka. Rast naj bi se v prihodnjem letu še dodatno upočasnila, a ostala krepka.
Po predvidevanjih banke naj bi kitajsko gospodarstvo letos zabeležilo 9,5-odstotno rast, kar je za 0,7 odstotne točke več, kot je banka predvidela v napovedi, objavljeni lanskega septembra. Indija naj bi letos beležila 7,6-odstotno rast, po tem ko so ji analitiki banke še septembra napovedovali 6,8-odstotno rast.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.