vrečar

Sta pobega posledica hudega kadrovskega pomanjkanja v zaporih?

01. 04. 2025 20.24

Kaj se dogaja v slovenskih zaporih? Ne le pobeglega 25-letnika, policija išče tudi osebo, ki mu je v soboto pomagala pri pobegu iz zapora na Povšetovi v Ljubljani. Po neuradnih informacijah naj bi sosedi namreč opazili avtomobil, ki naj bi zapornika čakal v neposredni bližini zapora. In če ga policija najde, ga lahko čaka višja kazen kot 25-letnika, ki je prestajal nadomestni zapor. Dva pobega v le nekaj dneh sta posledica hudega kadrovskega pomanjkanja pravosodnih policistov, pa pravijo v njihovem sindikatu. In svarijo: če se razmere ne bodo izboljšale, bo takih pobegov vedno več.

Trgovine Modiana zapirajo svoja vrata

12. 03. 2025 20.14

Vseh deset trgovin Modiana v Mercatorjevih nakupovalnih središčih bo s koncem junija zaprlo svoja vrata. Najemnina naj bi bila preprosto previsoka, pojasnjujejo v podjetju. Prav zaradi spora glede najemnin so bile trgovine Modiane že oktobra lani zaprte, obe strani pa sta zdaj dokončno odstopili od najemne pogodbe. Kaj to pomeni za zaposlene?

Nove kritike za predlog zakona o zdravstveni dejavnosti

07. 03. 2025 20.26

Po tem, ko so spremembi zakona o zdravstveni dejavnosti ogorčeno nasprotovali zdravniki, je predlog, ki med drugim zdravnikom prepoveduje popoldansko delo pri čistih zasebnikih, skritizirala še zakonodajno-pravna služba državnega zbora. Da bi morali tako velike spremembe urejati s povsem novim zakonom, ne le z novelo in da bi morala biti absolutna prepoved dela drugod urejena ločeno, saj gre za konkurenčno prepoved. In kaj zdaj?

Boji za posle na Darsu: skrivni sestanki na posestvu pričevalca?

21. 02. 2025 19.56

Zakulisje silovitih bojev za posle z avtovlekami na državnem Darsu, ki smo jih v nedeljo razkrili na naši televiziji, dobiva nove razsežnosti. Zakaj je Dars avtovleki Žonta prekinil pogodbo in dopustil, da je največji slovenski avtovlekar Draganović svojo moč v državnem podjetju še povečal? Odvetnica Nina Zidar Klemenčič naj bi imela vpliv na Darsu preko nekdanjega predsednika uprave Valentina Hajdinjaka, razkrivajo posnetki, ki smo jih pridobili. Na posestvu Luke Založnika naj bi se, sodeč po posnetkih, dobivali tudi predsednik Nove Slovenije Matej Tonin ter glavni tajnik krščanskih demokratov Robert Ilc. Skrivne sestanke oba zanikata, priznavata pa, da Nino Zidar Klemenčič poznata že vrsto let.

Metliški CSD zaradi groženj eni od zaposlenih za 14 dni zaklenil vrata

19. 02. 2025 19.01

"Obveščamo vas, da bo Center za Socialno delo Dolenjska in Bela krajina, enota Metlika, do nadaljnjega zaprt zaradi varnostnih razlogov," je 14 dni pisalo na vratih metliškega CSD. Razlog pa – grožnje eni od zaposlenih socialnih delavk. Neuradno naj bi šlo za odvzem dveh mladoletnih otrok eni od romskih družin. Direktorica CSD trditve ni ne zanikala ne potrdila, dodala pa je, da grožnje prihajajo z vseh strani in to niti ne tako zelo redko.

Z marcem dražji domovi za starejše, višje cene tudi v vrtcih

18. 02. 2025 19.33

Zaradi plačne reforme bomo kmalu morali dvigniti cene, opozarjajo v Združenju ravnateljev vrtcev. Stroški dela namreč za vrtce predstavljajo kar 80 odstotkov vseh stroškov, cene pa bodo, kot napovedujejo, dvignili za vsaj desetino. Z marcem pa se z redno letno uskladitvijo dražijo tudi domovi za starejše. Za Dom upokojencev Center to pomeni 70 centov več dnevne oskrbnine. A da to še zdaleč ne bo pokrilo vseh naraščajočih stroškov, pravi direktorica doma, ki je lansko leto prvič zaključil v rdečih številkah.

Anomalije nove plačne reforme: vodja kuhinje in pomočnik z isto plačo?

17. 02. 2025 18.51

Nova plačna reforma je komajda zaživela, in že pri prvih izplačilih so se pojavila anomalije novega sistema ter neenakosti, celo med zaposlenimi na istih delovnih mestih. Kako je mogoče da ima vodja šolske kuhinje sedaj isto plačo kot pomočnica v kuhinji, se sprašuje ravnateljica Osnovne šole Rodica. Pričakovanja so bila velika, sledilo pa je razočaranja, pravi šolski kuhar. Njegova plača je, tudi po prenovi sistema, namreč le malo nad minimalno. In kaj na to odgovarjajo na ministrstvu za javno upravo?

Tožilstvo: Izvedba varovanja je izključno v pristojnosti Policije

11. 02. 2025 20.09

Opolnoči bosta brez 24-urnega fizičnega varovanja ostala še dva državna tožilca, ki na sodišču preganjata domnevne člane Kavaškega klana. Eden od njiju pravi, da se ne počuti ogroženo, saj da je policija presodila, da najvišje stopnje nevarnosti ni več, ostali ukrepi varovanja pa ostajajo. Drugačnega mnenja je tožilka Mateja Gončin, ki je vse pristojne pozvala, naj se javno opredelijo do sprememb varovanja. To je v izključni pristojnosti Policije, odgovarjajo na tožilstvu, ministrica Andreja Katič pa pravi, da bi potrebovali nov zakon, ki bi urejal varovanje sodnikov in tožilcev.

Varnostni protokol ob grožnjah: bodo ravnatelji dobili SMS sporočila?

06. 02. 2025 18.46

Varnostni protokol ob grožnjah v vrtcih in šolah, ki so ga slovesno podpisali junija lani, je neslavno padel že na prvem lažnem testu prejšnji teden, ko je 383 slovenskih šol dobilo grožnje z bombo. Šole namreč niso dobile niti sporočila ministrstva, da gre za generirana sporočila in da je stopnja nevarnosti nizka. Nekatere šole so učence poslale domov, druge ne. Evakuirani šolarji in profesorji so o dogajanju morali izvedeti iz medijev oz. spleta. In kaj zdaj? Kaj, če bo šlo zares? Šolsko ministrstvo namesto elektronskih sporočil predlaga SMS sporočila.

'Pričakovali smo, da je samoumevno, da se ob požaru sproži alarm'

04. 02. 2025 19.09

Da ni poskrbljeno za požarno varnost niti v dijaških domovih, več kot jasno dokazuje četrtkov požar v Domu Ivana Cankarja. En dijak je še vedno v kritičnem stanju. In kaj zdaj? Bo ministrstvo za izobraževanje vsaj zdaj ukrepalo in zaščitilo mlade? Vsaj 18 dijaških domov pri nas nima požarnih sistemov. Med njimi tudi dijaška domova Tabor in Poljane, kjer čakajo pomoč ministrstva. Da bodo naposled le našli finančna sredstva za požarne alarme, obljubljajo na Logajevem ministrstvu. A kdaj konkretno? Kar dva tedna potrebujejo samo, da objavijo poziv, na katerega se bodo lahko prijavili domovi brez urejenih požarnih sistemov.

Zadnji 'Srečno' za umrla rudarja in gasilska sirena

25. 01. 2025 19.04

Šaleška dolina se poslavlja od preminulih rudarjev. Dva od treh v tragični nesreči umrlih je na zadnjo pot pospremilo tudi kakih tisoč rudarjev v tradicionalnih žalnih uniformah, za prvega, ki je bil tudi prostovoljni gasilec, se je ob dveh popoldne oglasila gasilska sirena.

Informativa 2025: Kakšno pot bodo izbrali bodoči dijaki in študentje?

17. 01. 2025 19.25

Mesec dni pred informativnimi dnevi so se učenci in dijaki zgrnili na Gospodarsko razstavišče, kjer poteka že 16. sejem izobraževanja in poklicev Informativa. V svoje klopi jih je vabilo več kot 300 srednjih šol in fakultet, poklicne priložnosti so jim predstavljala podjetja, ki se morajo zaradi pomanjkanja delovne sile vse bolj zanašati na tuje delavce. Ob kadrovski stiski v vojski, policiji in domovih za starejše pa so nove zaposlene iskali tudi ministri.

Kazenska ovadba zaradi propadlega referenduma o gradnji JEK2

16. 01. 2025 18.39

Neparlamentarna Piratska stranka ministru za energetiko Bojanu Kumru očita načrtno sabotiranje posvetovalnega referenduma. Kot trdijo, je minister odgovoren za prikrivanje in prirejanje analize energetskih scenarijev oskrbe z elektriko. Gre za čisti populizem, njegov namen pa je nizkotno razdvajanje ljudi, odgovarja minister Kumer.

Benjamin Šeško vreden vrtoglavih 116 milijonov evrov

14. 01. 2025 07.07

Benjamin Šeško piše zgodovino. Njegovo tržno vrednost so ocenili na vrtoglavih 116 milijonov evrov in je 15. najdražji nogometaš sveta. Takšno tržno vrednost komaj 21-letnika iz Radeč je postavil mednarodni nogometni observatorij. S tem so Šeška postavil ob bok svetovnih nogometnih zvezdnikov iz najprestižnejših klubov, kot sta Real Madrid in Manchester City. Šeško je že s prestopom iz Salzburga v Leipzig postal najdražji slovenski nogometaš vseh časov, koga vse je prehitel?

'Julijan mi je dvakrat umiral v naročju, to je nepredstavljivo'

05. 01. 2025 19.27

Ljubljansko okrožno sodišče je z vmesno sodbo odločilo: pri operaciji Julijana Peterke je bila storjena zdravniška napaka in družina je upravičena do odškodnine. Danes 12-letnemu dečku, ki se je rodil s srčno napako, so na Pediatrični kliniki ljubljanskega kliničnega centra leta 2016 na napačno mesto prišili elektrodo srčnega spodbujevalnika. Kar je vodilo do več srčnih zastojev, pri čemer so nastale tudi hude možganske okvare, je razsodilo sodišče. Iz UKC Ljubljana le pisno odgovarjajo, da z vmesno sodbo še niso seznanjeni. Se pa nanjo še lahko pritožijo.

Med ekipo urgentnega kirurškega bloka: 'Praznično vzdušje si ustvarimo sami'

02. 01. 2025 19.34

Slovenija je ena redkih držav, kjer je 2. januar dela prost dan. Toda počitka si vsi ne morejo privoščiti. Denimo gasilci, policisti, zdravniki, reševalci, medicinske sestre. 12-urni delovnik je tako oddelala tudi dežurna ekipa urgentnega kirurškega bloka v ljubljanskem Kliničnem centru. Prostih dni za nas sicer ni, si pa praznično vzdušje, če se le da, ustvarimo sami, pravijo.

Gneča na bencinskih servisih: nakupovanje še zadnjih prazničnih daril

01. 01. 2025 19.55

Za večino zaposlenih je 1. januar dela prost dan. A ne za vse. Za zdravstvenim osebjem, gasilci in policisti je kar pester dan. Predvsem v popoldanskih urah so imeli polne roke dela tudi gostinci in dostavljalci hrane. Že od jutranjih ur pa je bila gneča na bencinskih servisih, kjer so nekateri kupovali še zadnja praznična darila.

Je Ljubljana pripravljena na skok v novo leto?

30. 12. 2024 19.20

Če gre soditi po zasedenosti hotelov v prestolnici in tudi drugje po državi, je Slovenija tudi letos priljubljena država za skok v novo leto. Tudi letos je pri nas največ sosedov, Italijanov in Hrvatov, smo pa na ljubljanskih ulicah srečali tudi turistke z Malte. In kaj ponuja Ljubljana za zadnji dan v letu? Z grajskega griča bo končno dobro viden osrednji ognjemet, ki bo trajal dobrih pet minut, pod gradom, na ulicah, pa še na zadnji izplen čakajo gostinci na prazničnih stojnicah, ki opozarjajo, da tokrat niso prav zadovoljni s prodajo.

Prve položnice za elektriko po novem izračunu: je tudi vas šokiral višji znesek?

11. 12. 2024 18.56

Prve položnice za elektriko so že začele prihajati in mnoge precej neprijetno presenetile. Prvič se na novembrskih položnicah namreč pozna nov sistem obračuna omrežnine v višji, zimski sezoni. In nekateri zneski za omrežnino so tudi trikrat ali štirikrat višji kot prej. Za nekatera gospodinjstva s sončno elektrarno pa so zneski poskočili celo z osmih na 67 evrov. Kako odgovarjajo na agenciji za energijo, kjer so nov omrežninski sistem pripravili?

Dino Muzaferović Cezar: tri države so ga iskale, Nemčija ga je izpustila

06. 12. 2024 17.20

Kdo je Dino Muzaferović - Cezar, ki naj bi načrtoval mafijsko likvidacijo sredi Ljubljane? Bil je mladoletni prestopnik, pozneje je postal celo vodja svoje kriminalne združbe v Veliki Kladuši. Z mednarodno tiralico ga iščejo Hrvaška, Bosna in Hercegovina ter Italija. Kljub temu ga je Nemčija lani izpustila iz zapora. Znan je po svoji brutalnosti, to je človek, ki brez težav ubija, pravi bosanski raziskovalni novinar Avdo Avdić. Kakšne pa so njegove povezave s Slovenijo?

Kriza avtoindustrije pripeljala do odpuščanj tudi v zreškem Uniorju

05. 12. 2024 16.46

Nova odpuščanja, tokrat v zreškem Uniorju. 29 od 155 zaposlenih v njihovi Strojegradnji bo ostalo na cesti. Prvi so odpovedi dobili že v sredo, preostale bodo prezaposlili. Razlog? Kriza nemške avtomobilske industrije in posledični upad naročil, pravi vodstvo. Podjetje je na primer močno vezano tudi na Volkswagen, ki je že oktobra napovedal množična odpuščanja in zapiranje tovarn. Kaj bo po novem letu? V sindikatu kovinske industrije so bojijo vala odpuščanj.

Beleženje delovnega časa: po enem letu se obetajo spremembe

02. 12. 2024 17.52

Dobro leto dni mineva od začetka veljave zakona o tako imenovanem štempljanju: strožja pravila naj bi zaščitila delavce pred izkoriščanjem, a prinesla so predvsem dodatno birokracijo, opozarjajo delodajalci. In leto dni kasneje so na mizi že prve spremembe zakona. Med drugim bi črtali dnevno beleženje odmora za malico, delodajalci pa bi po novem tedensko in ne več dnevno popisovali, ali delavci opravljajo izmensko ali nočno delo.

Predsednik vlade na Instagramu delil nasvete, kdaj prati perilo

19. 11. 2024 19.00

Glavno vprašanje pri nas zadnje dni je, kdaj oprati perilo? Bomo ob tem motili sosede v bloku, bo na koncu leta račun za omrežnino 20 evrov nižji ali višji? Celo tako daleč je prišlo vse skupaj, da imamo predsednika vlade, ki nam na spletu deli nasvete, kdaj je najbolje prati perilo. Omrežnine so poslance zaposlovale pozno v noč. In medtem ko v resnici ni jasno, kdo zavaja, opozicija ali koalicija, jih šef Elesa Aleksander Mervar jasno opozarja: "Če mislite, da lahko kar tako preidemo nazaj na stari sistem obračunavanja omrežnine, se močno motite. Optimistično bi za to potrebovali vsaj šest mesecev." Obenem pa poudarja, da je z novim načinom omrežnine na boljšem 93 odstotkov gospodinjstev.

Ministrstvo miri: Ne bomo množično izpuščali zapornikov na prostost

09. 10. 2024 19.04

Namesto 1346, za kolikor imamo prostora, je v zaporih po vsej državi trenutno dobrih 1830 zapornikov. Najbolj prenatrpan zapor je ljubljanski. Na Povšetovi je trenutno 256 zapornikov, prostora pa imajo za 135. Ob tem pa množično primanjkuje tudi pravosodnih policistov. In kako reševati kritično situacijo v slovenskih zaporih? Z začasno prekinitvijo prestajanja kazni, predlagajo na pravosodnem ministrstvu, kjer mirijo: "Ne odpiramo vrat zaporov, ne bomo množično izpuščali zapornikov na prostost." Ukrep, če ga bo potrdila vlada, bi veljal le za okoli 30 zapornikov. Šlo naj bi za začasni ukrep, ki pa, priznava ministrica Katičeva, na dolgi rok prezasedenosti zaporov in pomanjkanja pravosodnih policistov ne bo rešil.

V drugem pozivu za razdelitev skladiščenih računalnikov le 706 prijav

07. 08. 2024 18.51

Zanimanja za 13 tisoč računalnikov, zaradi katerih se bo ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh septembra morala že drugič zagovarjati pred poslanci, očitno še vedno ni prav veliko. Že v prvem pozivu javnega štipendijskega sklada je v dobrih dveh mesecih prišlo le 2600 vlog, pri čemer je bilo na voljo 10 tisoč računalnikov. In ker vseh torej niso uspeli razdeliti, trenutno poteka drugi – razširjeni poziv – a je do danes prišlo le 700 vlog. Ministrica sicer vse očitke v interpelaciji v celoti zavrača, vlada pa jo pri tem podpira. SDS ji, spomnimo, očita tudi domnevno šikaniranje zaposlenih na ministrstvu, ter spodletelo kampanjo proti medvrstniškemu nasilju "Premisli, nato stisni".

V občini Gorenja vas - Poljane še čakajo na 20 milijonov za popoplavno sanacijo

06. 08. 2024 18.55

33 milijonov škode, poškodovanih 40 kilometrov cest, uničenih 60 mostov. Ne voda, največjo škodo so 4. avgusta lani v občini Gorenja vas - Poljane povzročali plazovi. Sprožilo se jih je kar 220. In kakšno je stanje leto dni kasneje? Po vsej občini so posejana gradbišča, pravi župan, vse ceste so, vsaj zasilno, prevozne. Mostove pa obnavljajo in gradijo višje in bolj odporne proti deroči vodi. Sanacija bo končana do konca leta, še zagotavlja župan.

'Potrebujemo streho nad glavo, ne pa papirjev'

05. 08. 2024 19.27

V Trbižu v preurejeni sejni sobi že leto dni živi družina Krebs, medtem ko družina Zager s tremi otroki zadnje leto živi na vikendu, ki jim ga je odstopil sodelavec. Oboji so odvisni od dobre volje ljudi, četudi je bilo v tem času veliko obljub, veliko pogovorov, veliko papirjev, a strehe nad glavo še vedno nimajo.

Vlada obljubila, a po letu dni SMS-opozoril še ni

29. 07. 2024 18.21

Nihče z ogroženih območij pred neurjem ni dobil SMS-obvestila in opozorila in ga še kmalu ne bo. Pravilnik Evropske unije pa je takšno obveščanje naročil že sredi leta 2022, vlada pa je obljubila, da bomo to dobili kmalu po lanskih poplavah. No, pa je leto okoli, tu so nove naravne katastrofe, ministrstvo za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh pa še vedno ni opravilo svojega dela.

Trgovci proti vladi: sprožili kampanjo, s katero kažejo delitev denarja

14. 06. 2024 18.29

Vlada je razjezila trgovce naftnih derivatov. V četrtek namreč ni uslišala njihove zahteve po zvišanju marž. Delno državni Petrol je kritičen, da tako nizke marže praktično onemogočajo normalno poslovanje oz. ne pokrijejo niti rednih stroškov. Na bencinskih servisih so celo sprožili kampanjo, s katero opozarjajo, da od cene enega litra bencina sami prejmejo le pet odstotkov, dajatve državi pa znašajo dobro polovico cene. A na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo jim vračajo žogico: če omejitve cen ne bi bilo, bi bile te višje. Trg pri nas namreč v veliki meri obvladujeta le dva ponudnika. Pa bi zaradi omejenih marž res lahko prišlo celo do težav pri oskrbi z energenti, kot svarijo pri Trgovinski zbornici?

Legalizacija konoplje: argumenti za in proti

31. 05. 2024 15.58

9. junija, na supervolilni dan, bomo med drugim vprašani tudi o legalizaciji konoplje, pomembnem vprašanju, ki močno razdvaja. Trenutni odgovori, ali legalizacija prinaša svobodo zdravju ali pot v pogubo in v še večjo zasvojenost, pa so si zelo nasprotujoči. Zdravstvena stroka je razen redkih izjem odločno proti, v medicinske namene pa, poudarjajo, je konoplja omogočena že vrsto let, vse od Cerarjeve vlade, a jo zdravniki redko predpisujejo. Zagovorniki legalizacije, med katerimi so tudi številni bolniki, ki so primorani posegati na nevaren črni trg, pa opozarjajo, da je skrajni čaš za dekriminalizacijo konoplje, njeno regulacijo in s tem varnejšo uporabo.