pokojnini

155 do 465 evrov dodatka ob pokojnini
30. 06. 2025 07.10
Upokojenci bodo skupaj s pokojninami za junij prejeli letni dodatek, ki zanje pomeni podobno kot regres za delovno aktivno prebivalstvo. Dodatek bo za pet evrov višji kot lani, izplačan pa bo v petih razredih v razponu od 155 do 465 evrov. Pokojninski zavod bo za letni dodatek upokojencev in invalidov skupno namenil 172,6 milijona evrov.

V ponedeljek ob pokojninah tudi letni dodatek
20. 06. 2025 14.13
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) bo v ponedeljek skupaj z junijskimi pokojninami izplačal letni dodatek. Ta bo letos za pet evrov višji kot lani. Posamezniki bodo tako prejeli med 155 in 465 evrov dodatka, skupni znesek letnega dodatka pa je 172,6 milijona evrov, so sporočili iz Zpiza.

Vrečko zavrača vse očitke v interpelaciji
11. 06. 2025 18.21
Vlada se je na dopisni seji seznanila z odgovorom na interpelacijo, ki je bila vložena zoper ministrico za kulturo Asto Vrečko, in podprla odgovor ministrice. Ministrica za kulturo v celoti zavrača navedbe in očitke v interpelaciji ter pojasnjuje, da so obtožbe neutemeljene. Interpelacijo so maja vložili poslanci iz vrst NSi in Demokratov.

Spektakel z odporom, Melanijine 'odrezane noge' in salta zmagoslavja
17. 05. 2025 18.05
Medtem ko v Sloveniji iščemo vandala, ki je v Sevnici odstranil bronasti kip ameriške prve dame Melanie Trump, na evropski ravni še vedno iščemo zmagovalca 69. tekmovanja za Pesem Evrovizije. Medtem ko na stavnicah še vedno kraljuje švedska pesem o savnah, se je slovenski predstavnik od boja za zmago že poslovil. V športu pa smo lahko spremljali bes trenerja nogometne ekipe, salto zmagoslavja dirkača in divje drsenje dirkalnika po spolzkih ovinkih.

SDS zahteva izredno sejo DZ o pokojninskem sistemu
14. 05. 2025 17.06
SDS zahteva sklic izredne seje DZ o pokojninskem sistemu. Predlagajo, da DZ na isti seji obravnava predlog SDS za razveljavitev obstoječe zakonske podlage za podeljevanje dodatkov k pokojninam umetnikom in vladni predlog pokojninske reforme. To bo omogočilo razpravo o prihodnosti pokojninskega sistema in odpravi neupravičenih privilegijev, menijo.

Golob: Interpelacija obsojena na neuspeh
14. 05. 2025 15.23
Premier Robert Golob je zatrdil, da interpelacija ministrice za kulturo Aste Vrečko, ki jo je vložil del opozicije, v ničemer ne vpliva na njegovo oceno ministričinega dela. Možnost za uspeh interpelacije je po njegovih besedah "popolnoma nična". Po referendumu o dodatkih k pokojninam umetnikov pa je zdaj čas za "ohladitev glav", je ocenil.

Po referendumu ostaja v veljavi jugoslovanski zakon iz 1974
12. 05. 2025 15.43
Po zavrnitvi novega zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti na nedeljskem referendumu v veljavi ostaja zakon o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge, iz leta 1974. Računsko sodišče je sicer že leta 2009 ugotovilo, da je veljavni zakon zastarel in pomanjkljiv.

Han priznava: Referendumski izid je lahko streznitev leve sredine
12. 05. 2025 09.32
Po besedah predsednika SD Matjaža Hana je lahko referendumski izid, po katerem so volivci prepričljivo zavrnili zakon o dodatku k pokojninam umetnikov, tudi streznitev leve sredine, da se bo vendarle angažirala, da bo lahko dosegla dober rezultat na naslednjih volitvah. Ob tem pa ne vidi, da bi zaradi referenduma lahko prišlo do težav v koaliciji.

Interpelacija zoper Asto Vrečko, ta odgovarja: 'Jaz se kulturnega boja ne grem'
12. 05. 2025 13.09
Poslanci NSi in Demokratov so po nedeljskem referendumu vložili interpelacijo ministrice za kulturo Aste Vrečko. Poslanci ministrici med drugim očitajo negospodarno rabo javnih sredstev ter sistematično uničevanje vrednot slovenske osamosvojitve. V SDS bodo interpelacijo podprli, če ministrica ne bo odstopila sama. Ta pa je zavrnila pozive k odstopu in izpostavila dosežke aktualne vlade na področju kulture.

Je zmagala opozicija, zavist ali vladno podcenjevanje?
12. 05. 2025 11.56
Tako imenovanih izrednih pokojnin, ki nimajo podlage v obveznem pokojninskem zavarovanju, je kar nekaj, takšnih torej, ki nimajo povezave z vplačili posameznikov v pokojninsko blagajno. Posebej pa lahko omenimo morda tudi poslance v Evropskem parlamentu, ki bodo že z enim mandatom v Bruslju zaslužili krepek dodatek k pokojnini. Država plačuje prispevke tudi duhovnikom.

Referendum: sledi še štetje glasov po pošti
12. 05. 2025 06.02
Po nedeljskem referendumu o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bodo okrajne volilne komisije ugotavljale izid glasovanja po pošti iz Slovenije. Te glasovnice sicer izida glasovanja ne morejo spremeniti, saj so volivci zakon v nedeljo prepričljivo zavrnili.

Dodatkom k pokojninam kulturnikov reklo 'ne' več kot 400.000 ljudi
11. 05. 2025 07.25
Volivci so na nedeljskem referendumu zavrnili zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Proti zakonu je namreč glasovalo več kot 92 odstotkov vseh volivcev, ki so odšli na volišča, hkrati pa je nasprotnikom uspelo doseči tudi zavrnitveni kvorum. Tudi tokratni referendum pa je, tako kot večino zakonodajnih referendumov v zgodovini Slovenije, zaznamovala nizka volilna udeležba. Udeležila se ga je le četrtina volivcev, kar je izpostavil tudi premier Robert Golob. Za prvaka SDS Janeza Janšo pa je izid zmaga razuma.

Janša o 'dvojni klofuti' vladni koaliciji, Vrečko o preštevanju desnih volivcev
11. 05. 2025 19.15
"Vsaka vlada bi po takšni dvojni klofuti sama odstopila. Dvomim sicer, da bo prišlo do tega premisleka," je rezultate referenduma komentiral Janez Janša. Premier Robert Golob je sporočil, da se tri četrtine volilnih upravičencev ni odzvalo na klic desnice, tistih, ki so zakonu nasprotovali, pa ni niti za četrtino. Ministrica Vrečko pravi, da o odstopu ne razmišlja. "Referendum je bil namenjen preštevanju glasov desnici, poziv k bojkotu ni bil napaka," je prepričana. Po besedah predsednika NSi Mateja Tonina je rezultat začetek konca vlade Roberta Goloba.

Kulturniške pokojnine s 26-odstotno volilno udeležbo
11. 05. 2025 21.13
Za nami je tretji referendumski dan in sedmi referendum v času vlade Roberta Goloba. Kaj kaže primerjava: kakšna je bila udeležba in izid na teh preteklih referendumih? Današnja volilna udeležba na referendumu o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti je bila po zadnjih delnih in neuradnih podatkih 25,93-odstotna.

Do 19. ure sedem prijav domnevnih kršitev volilnega molka
10. 05. 2025 07.21
Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je do 19. ure prejela sedem prijav domnevnih kršitev volilnega molka pred nedeljskim referendumom o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Pet se jih nanaša na zadeve, ki so že v obravnavi ali pa niso povezane s kršitvami volilnega molka, inšpektorat pa obravnava dve zadevi.

V treh dneh predčasno glasovalo 1,36 odstotka volilnih upravičencev
09. 05. 2025 09.41
Po podatkih Državne volilne komisije je v treh dneh, ko je potekalo predčasno glasovanje o dodatkih k pokojninam umetnikov, glasovalo skupno 23.102 volivcev oz. 1,36 odstotka vseh volilnih upravičencev v Sloveniji. Referendumska kampanja se sicer izteka. Tonin je volivce znova pozval k udeležbi, četudi vsi ne bodo glasovali enako kot NSi. Vrečko pa je ocenila, da je bila ta ena najnižjih za SDS, ki ji očita sovražne in nizkotne napade na umetnike.

Še zadnji dan za predčasno glasovanje na referendumu
08. 05. 2025 08.20
Volivci, ki želijo na zakonodajnem referendumu o dodatkih k pokojninam za izjemne umetniške dosežke predčasno oddati svoj glas, lahko to storijo le še danes. Med 7. in 19. uro bo za predčasno glasovanje odprtih 97 volišč po državi. V prvih dveh dneh je svoj glas predčasno oddalo 15.813 volivk in volivcev, kar je manj kot odstotek vseh volilnih upravičencev.

Usoda zakona o dodatkih k pokojninam umetnikov v rokah volivcev
08. 05. 2025 13.57
Referendumska kampanja o dodatkih k pokojninam umetnikov je v zadnji fazi. Predčasno glasovanje že poteka, čas za prepričevanje državljanov pa se bo iztekel v petek opolnoči, ko bo nastopil volilni molk. Nato bodo v nedeljo svoje povedali volivci. Za uspeh referenduma bi moralo zakon zavrniti skoraj 340.000 volivcev.

Koalicija in opozicija z nasprotnimi stališči pred referendumom
07. 05. 2025 23.01
Pred nedeljskim zakonodajnim referendumom o dodatkih k pokojnini za izjemne umetniške dosežke so v oddaji 24UR ZVEČER svoja stališča soočili zagovorniki in nasprotniki zakona, in sicer: Asta Vrečko iz Levice, Zvonko Černač iz SDS, Matej Arčon iz Gibanja Svoboda in Iva Dimic iz Nove Slovenije.

Veliko soočenje pred nedeljskim referendumom
07. 05. 2025 17.31
Pred nedeljskim referendumom, na katerem bodo volivci odločali o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, je v oddaji 24UR ZVEČER potekalo soočenje štirih parlamentarnih strank – SDS, Levice, Nove Slovenije in Gibanja Svoboda.

Prvi dan predčasno glasovalo 0,39 odstotka upravičencev
07. 05. 2025 07.44
Volivci lahko le še danes oddajo vlogo za nekatere posebne oblike glasovanja na nedeljskem referendumu o dodatku k pokojninam umetnikov. Opolnoči se izteče rok za oddajo vloge za glasovanje na volišču omnia in glasovanje na domu. Volivci brez stalnega prebivališča v Sloveniji, ki želijo glasovati v državi, pa morajo o tem obvestiti DVK. Znano je tudi, koliko volivcev je prvi dan predčasno glasovalo.

Svoboda: Nedeljski referendum bo odločanje o ničemer
06. 05. 2025 15.33
V Svobodi v zadnjih dneh kampanje pred nedeljskim referendumskim odločanjem vztrajajo pri bojkotu in poudarjajo, da je referendum o dodatkih k pokojninam umetnikov zavajanje. Menijo, da volivci ne bodo odločali o ničemer, ob uspehu referenduma bi namreč ostal v veljavi obstoječi zakon. Predlog za razveljavitev tega pa kaže na stisko SDS, menijo.

Opozorila o zlorabah izjav nekaterih vidnih posameznikov na referendumskem letaku SDS
06. 05. 2025 13.58
Volivci so v nabiralnike te dni prejeli letak SDS, prek katerega jih nagovarjajo, naj na referendumu o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke glasujejo proti. Na letaku so fotografije in izjave več javnih osebnosti. A nekateri s tem niso bili seznanjeni in opozarjajo na zlorabo njihovega imena in izjav v politične namene. "Včasih je tudi ignoriranje političnih manipulacij upor," pa se je na zlorabo svojega imena odzvala Nika Kovač.

Začenja se predčasno glasovanje pred referendumom, SDS predlagala razveljavitev zakona
06. 05. 2025 06.22
Pred nedeljskim zakonodajnim referendumom o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke bo od torka do četrtka potekalo predčasno glasovanje. Volivci, ki želijo v omenjenih dneh predčasno oddati svoj glas, bodo to lahko vse tri dni storili med 7. in 19. uro. SDS predlaga razveljavitev obstoječe zakonske podlage za podeljevanje dodatkov k pokojninam za umetniške dosežke. Menijo, da bi tako hkrati s padcem novega zakona na referendumu, kar verjamejo, da bodo podprli volivci, naredili "čisti rez" pred sprejemanjem pokojninske reforme. Kompromisni predlog pa vidijo v višji nagradi Prešernovim nagrajencem.

Zorčič: DVK pripravljena na izvedbo referenduma
05. 05. 2025 07.22
Državna volilna komisija (DVK) je kljub kratkemu času za organizacijo pripravljena na izvedbo zakonodajnega referenduma, je pred začetkom predčasnega glasovanja sporočil direktor službe DVK Igor Zorčič. Nekaj težav se je sicer med drugim pojavilo pri pravočasnem pošiljanju obvestil volivcem in popolnitvi volilnih odborov, a so te rešili. SDS medtem predlaga razveljavitev obstoječega zakona.

Janković na Rožniku: Še vedno verjamem v slogan 'delu čast in oblast'
01. 05. 2025 07.27
Najpomembnejši kapital v vsakem podjetju in družbi so ljudje, je na prvomajskem srečanju na ljubljanskem Rožniku poudaril župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković. Po njegovih besedah smo si dolžni prizadevati za dobro opravljeno, a tudi dobro plačano delo. Ob tem je pozdravil prizadevanja sindikatov za krepitev delavskih pravic.

Predreferendumska vročica: škodljiv zakon ali zloraba kulture?
30. 04. 2025 06.00
Glasovanje ali bojkot: bo zaradi rezultata referenduma v zadregi vlada? Bo podatek o udeležbi na referendumu povzročil skrbi desnici? Bo dodatek k pokojnini za izjemne dosežke še naprej izplačan po starem zakonu ali po novem? Veliko vprašanj, vsaj nekaj je gotovega – SDS je uspelo zbrati več kot 47 tisoč podpisov podpore za razpis referenduma, kmalu bo na sporedu. 11. maja. In o čem konkretno boste odločali?

Zadnji dan za prijavo na referendumsko glasovanje v tujini
25. 04. 2025 06.42
Volivci, ki bodo na dan referendumskega glasovanja o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti v tujini, lahko le še v petek oddajo vlogo za glasovanje po pošti ali na diplomatsko-konzularnem predstavništvu. Odločitev o morebitnem glasovanju po pošti morajo do izteka dneva sporočiti tudi volivci, ki v tujini prebivajo stalno.

Poslanci na razpravi o interpelaciji vlade glasovali proti sklepu SDS
23. 04. 2025 07.50
Poslanci so že drugič v tem mandatu obravnavali interpelacijo vlade Roberta Goloba, ki jo je zaradi Golobovih izjav o pokojninski reformi iz leta 2012 vložila SDS. V okviru razprave je bilo precej besed namenjenih tudi prihajajočemu referendumu o dodatkih k pokojnini za izjemne umetniške dosežke. Po dobrih 14 urah razprave v DZ o interpelaciji vlade so predlagatelji interpelacije iz SDS predlagali, naj DZ sprejme sklep, v katerem predlaga vladi, naj predčasno zaključi mandat. Malo po polnoči so v SDS-u predlagali, naj DZ sprejme sklep, v katerem predlaga vladi, da predčasno konča mandat. Proti sklepu je glasovalo 43 poslancev, za jih je bilo 30.

'Lažje je oditi v zapor za leto ali dve, kot trpeti 15 let sodnega preganjanja'
23. 04. 2025 18.29
Janez Janša je zavrnil Golobove kritike, da opozicija z interpelacijo zapravlja čas poslancev. Interpelacija je razprava o neki pomembni temi, ki se lahko konča z vložitvijo nezaupnice, ali pa s kakšnim vsebinskim sklepom, pravi Janša.