križna jama

Dan po reševalni akciji iz Križne jame smo govorili s tričlansko družino
09. 01. 2024 17.59Peterico, ki je bila 55 ur ujeta v Križni jami, so v ponedeljek popoldne uspešno rešili. Trije turisti so se skupaj z dvema vodnikoma v soboto odpravili vse do Kristalne gore, ki se nahaja proti koncu jame, zaradi narasle vode pa se iz jame niso mogli vrniti. Po zahtevni reševalni akciji je tričlanska družina prvič spregovorila za oddajo 24UR.

Pogovor z jamarskim vodnikom: kako so si v temi uredili življenje?
09. 01. 2024 18.13Dogodek, ki ga jamarski reševalci ne pomnijo, je segel tudi čez naše državne meje. Po 55 urah so pet ujetih rešili iz Križne jame. In med njimi je bil tudi jamarski vodič Gašper Modic s 15-letnimi izkušnjami, ki je, ne boste verjeli, tisti vikend v jami praznoval tudi rojstni dan. Kako so poskrbeli za osnovne dobrine, kot so higiena, spanje in hrana, kako so novico, da svetlega neba še ne bodo kmalu ugledali, sprejeli turisti in s čim so si v temni jami krajšali čas, je pripovedoval Rebeki Tomaduz.

Srečen konec: Po 55 urah ujeta peterica končno zagledala sončno svetlobo
09. 01. 2024 06.00Še enkrat se je pokazalo, da imamo v Sloveniji eno najbolj izurjenih jamarskih služb na svetu. Pet oseb, ki so bile več kot 55 ur ujete v Križni jami, so jamarski potapljači in reševalci nepoškodovane uspešno rešili. Deroča reka in visok vodostaj, ki sta tričlansko družino in dva vodnika odrezala od sveta, sta močno oteževala tudi celotno reševalno akcijo, saj je bila vidljivost v podzemni reki le nekaj centimetrov, jamarski potapljači pa so v eno smer zaradi močnih brzic potrebovali tudi do pet ur.

Kako je potekala reševalna akcija ujete peterice iz Križne jame?
08. 01. 2024 18.01Po napetih in napornih treh dneh je jamarskim reševalcem in potapljačem uspelo iz svetovno znane kraške jame, Križne jame, rešiti ujeto peterico, tričlansko družino s polnoletnim otrokom in dva vodnika. Vendar reševanje še zdaleč ni bilo enostavno, voda je namreč zalila prehode in tako oteževala delo reševalcem, da se prebijejo do ujetih ljudi. A naposled, zahvaljujoč izjemno usposobljeni ekipi tako jamarskih reševalcev kot potapljačev in vseh drugih sodelujočih, je peterica varno prikorakala iz Križne jame.

'Dogodek v Križni jami se zgodi enkrat na 10.000 primerov'
08. 01. 2024 19.11Križna jama oziroma več kot osemkilometrski jamski sistem pod območjem med Blokami, Loškim in Cerkniškim poljem, je zelo priljubljena turistična točka, na ogled pa se čaka tudi več kot eno leto. Lani so v jami zabeležili rekordnih 20.000 obiskovalcev. Priljubljena je predvsem zaradi podzemnih jezerc s smaragdno zeleno vodo, pa tudi zaradi dostopnosti. Velja namreč za nezahtevno in varno jamo, v kateri se tako visok vodostaj, kot smo mu priča zadnja dva dni, zgodi v povprečju manj kot enkrat letno.

Jamarski reševalci iz Križne jame rešili ujeto peterico, fizičnih in psihičnih težav nimajo
08. 01. 2024 06.22Vodna gladina v Križni jami je čez noč upadla in potapljači so se prebili do petih ljudi, ki so zaradi visokega vodostaja vse od sobote popoldne ujeti v jamskem rovu. Vseh pet ujetih je že na varnem, reševalci so jih spravili iz Križne jame. Vsi se počutijo dobro. "Danes je dan sreče, dan življenja in dan zahvale vsem reševalcem," je ob tem dejal poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk.

Križna jama: 'Evakuacije pri teh razmerah vsaj do jutri ne bo'
07. 01. 2024 08.34Poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk je povedal, da evakuacije iz jame pri teh razmerah, tudi če voda začne upadati, vsaj do jutri ne bo. Počakali bodo namreč, da bo evakuacija lahko stekla na varen in zdrav način. Čeprav je voda tekom dne nekoliko upadla, je nato zaradi dežja ponovno nekoliko narasla. Je pa Curk dodal še, da so ujetim v jami dodatno prinesli večje količine hrane, toplih oblačil ter energente za svetlobo in gretje.

Posnetki zahtevne reševalne akcije iz zalite Križne jame
07. 01. 2024 15.52V soboto zjutraj je v Križni jami pri Cerknici ostala ujeta skupina petih oseb, in sicer dva jamarska vodnika in tričlanska družina. Reševalna akcija je v teku že od sobote popoldan, ko sta se v jamo odpravila prva potapljača. "Pri reševanju gre za izjemne napore jamskih reševalcev državne enote za tehnično potapljanje, saj morajo v ekstremnih pogojih, kot so nizka temperatura vode, močan tok in slaba vidljivost, preplavati do prizadetih," so sporočili iz štaba Civilne zaščite za Notranjsko.

Kotički v Sloveniji, kjer se lahko ohladimo
28. 06. 2021 11.47Po znosnejših dneh ob koncu tedna bo vroč afriški zrak, ki se širi proti našim krajem, znova poskrbel za hudo vročino. Zato bodo v teh dneh pogoste misli – kako se ohladiti? Dobre osvežitve namreč ne bo zagotovilo niti morje, saj se po podatkih Arsa njegova temperatura približuje 30 stopinjam Celzija. Vse toplejše postajajo tudi celinske vode, a imamo v naši državi kar nekaj kotičkov v naravi, ki nam lahko olajšajo prebroditi vročino. Predstavljamo nekaj predlogov.

Čudež narave, ki privablja vedno več obiskovalcev
29. 08. 2020 10.03Legenda o njegovem nastanku močno spominja na tragično ljubezensko zgodbo o Romeu in Juliji. Dva sprta graščaka, prepovedana ljubezen, iznajdljivi Jezerko in ljubosumni tekmec. Čeprav se za glavna akterja konča tragično, Cerkniško jezero priča o srčni ljubezni, ki se je spletla med lepo graščakinjo in mladim vitezom. Morda te tudi zato pogled na jezero v jutranji meglici ali ojezerjena polja z ene od na novo zgrajenih opazovalnic 'zadene' kot ljubezen na prvi pogled. Letos si je lepote Notranjskega regionalnega parka ogledalo veliko več turistov kot prejšnja leta, nekaj na račun koronakrize in vavčerjev, nekaj pa tudi zaradi številnih novostih, ki jih ponujajo obiskovalcem.

Kje v Sloveniji lahko najdemo ohladitev?
27. 06. 2019 13.07Letošnji junij je v Sloveniji drugi najbolj vroči junij, odkar vremenoslovci merijo temperaturo. Zato so v teh dneh logične misli – kako se ohladiti? Če odmislimo sedenje pod klimo, je v naši državi dovolj kotičkov v naravi, ki lahko pomagajo ohladiti pregreto telo. Predstavljamo nekaj predlogov.

Prizori umazanije v Križni jami: vzrok za onesnaženo vodo čistilna naprava?
09. 02. 2019 10.03"Žal nas v Križni jami pričakajo tudi takšni prizori," so zapisali jamarji, ki so na Facebooku objavili fotografije onesnažene vode. V Društvu ljubiteljev Križne jame pojasnjujejo, da se takšna umazanija pojavi ob višjih vodostajih – predvsem, odkar so na Blokah zgradili čistilno napravo.

Slovenska jamarja osvojila sotesko Klome, ki je veljala za neprehodno
20. 09. 2018 15.28Slovenska jamarja in soteskarja Bogdan Kladnik in Iztok Cencič sta se uspela spustilti skozi sotesko Kloma, ki je vse doslej veljala za nedostopno in neprehodno. Gre za velik uspeh. Podvig sta posvetila "vsem velikim dosežkom jamarskih kolegov, ki so slovenski javnosti vse premalo poznani".

Enkraten in nepozaben paket razvajanja v dvoje
23. 02. 2015 08.04Pobegnita v oazo miru v Hotel Kovač, ki se nahaja tik ob čudoviti Kolpi, in se razvajajta ob bogati ponudbi sprostitvenih tretmajev ...

Vas zanima, kje se lahko ohladite? Predstavljamo vam nekaj kotičkov
27. 07. 2013 07.00V teh vročih dneh je najbolje poiskati kotiček za ohladitev kar v naravi. Slovenija ima takšnih naravnih senc veliko, res pa je, da se nanje po navadi spomnimo šele, ko nam je že zelo vroče. Predstavljamo vam nekaj krajev za hitro in učinkovito ohladitev.

Strupene pene v Križni jami
25. 09. 2008 17.41Križna jama, eden slovenskih in evropskih biserov, je po mnenju jamarjev zaradi čistilne naprave zastrupljena. Ob vsakem večjem deževju se v njej pojavijo strupene pene.

Krajnc opozarja na varstvo narave
08. 10. 2007 19.04Krajnc je bil navdušen nad Križno jamo pri Ložu. Sestal se je tudi z direktorjem Notranjskega regijskega parka.

Celostna predstavitev Notranjske
11. 01. 2001 00.00V izdaji postojnskega Zavoda za turizem je izšla celostna turistična publikacija o Notranjski. V štirih jezikih in v 20.000 izvodih predstavlja območje občin Bloke, Cerknica, Loška dolina, Pivka in Postojna v njihovi osnovni naravni značilnosti - kot bogastvo voda in gozdov. Na 16 straneh so predstavljene osrednje zanimivosti in znamenitosti tega področja: Postojnska jama, Predjamski grad, Cerkniško jezero, Bloška planota, Loška dolinam, Križna jama, Pivška dolina in Snežnik.