Začnimo na Gorenjskem
Poleg običajne možnosti – namakanja v znanih jezerih (Bled, Šobec ali Bohinj), tukaj res ne manjka naravne sence. Le štiri kilometre od središča Bleda je 1600 metrov dolga in 250 metrov globoka soteska Vintgar, ki jo je izoblikovala gorska reka Radovna. Gre za kanjonski tip soteske. Deroča voda med vrtinčenjem, padanjem prek pragov v brzicah ali skakavcih in v slapovih tako v skalnem dnu kot v stenah ustvarja najrazličnejše erozijske oblike: erozijske lonce ali draslje, tolmune in vdolbine ali fasete, so zapisali na spletni strani Vintgar.
Blizu Bleda je odlična lokacija tudi Pokljuka. Sprehod po gostem smrekovem gozdu bo zagotovo pravi balzam za pregreta telesa.
Če ste v Bohinju in bi morda radi doživeli kaj več kot le ležanje ob jezeru, se odpravite do slapa Savice. Ne več kot 20 minut dolga pot do njega vodi skozi gozd, kapljice, ki pršijo iz slapa, pa vas bodo prijetno ohladile. Slap Savica je sicer tudi odlično izhodišče za hribe, kjer so temperature znosnejše. Do najbližje Komne vodi lahka gozdna pot, za katero boste potrebovali dve uri. Če je za hojo vseeno prevroče, se lahko z gondolo odpeljete na Vogel.
Možnosti za ohladitev ponuja tudi Kranjska Gora z okolico. Ena je jezero Jasna v zavetju alpskih vršacev Prisojnika in Razorja. Sestavljeno je iz dveh medsebojno povezanih umetnih jezer ob sotočju potokov Velike in Male Pišnice. Severna polovica se ogreje do 25, južna pa zgolj do 17 stopinj Celzija.
Tudi v Gozdu Martuljek boste ob bregovih Save Dolinke našli prijetno osvežitev.
Na drugem koncu Gorenjske bo vročina znosnejša v Preddvoru ob jezeru Črnava. Na Jezerskem je privlačna točka planšarsko jezero, ki so ga zajezili domačini v spomin na veliko ledeniško jezero, po katerem je kraj dobil ime. Kamničani pa dobro vedo, da se učinkoviti hlad išče v kanjonu Kamniške Bistrice.
Bela krajina in Dolenjska
Privoščite si kopanje v široki in ne preveč globoki reki Kolpi v Vinici, kjer lahko prespite v kampu. Temperatura na Kolpi se sicer na posameznih kopališčih razlikuje. Pri kopalnem območju Prelesje–Kot je srednja temperatura med sezono borih 15,9 stopinje Celzija, pri Podzemlju pa se celo dvigne na 23,2 stopinje Celzija.
Na Dolenjskem je priljubljena reka Krka, ki se segreje nekje na 15,2 stopinje Celzija. Zaradi številnih lehnjakovih pragov so na reki nastala atraktivna slapišča. Vabi tudi njen izvir pod Krško jamo pri naselju Krka. V dolini reke si lahko omislite piknik v naravi.
Ohladitev boste našli v Kočevskem rogu. Privoščite si košček neokrnjene narave, v katerega človek skozi zgodovino ni posegal – to je pragozd Rajhenavski rog, ki meri dobrih 51 hektarov. Doživte ga lahko z Roške pešpoti, ki vodi ob robu pragozda in po kateri vodijo markacije z oznako medvedje šape. "Vanj ne vstopamo, ker spoštujemo njegove naravne procese, in ker ga želimo ohraniti nedotaknjenega še za naše zanamce. Tudi s poti nas prevzame mogočna veličina stoletnih orjakov, odmrla drevesa, večen krog odmiranja in rojevanja, krog življenja," so zapisali na spletni strani Kočevsko.
Ohladite se lahko tudi v Rudniškem jezeru nad Kočevjem, ki je nastalo, ko je del nekdanjega rudnika poplavilo. Lahko pa se odločite za obisk reke Temenice, ki je ena bolj znanih dolenjskih ponikalnic, ki ponikne dvakrat.
Štajerska
Senco in nekoliko nižje temperature boste našli v pohorskih gozdovih. Sprehodite se do Lovrenških jezer. Razprostirajo se na kilometer dolgem in 300 metrov širokem Lovrenškem barju. "To barje sestavljata dve območji, med seboj ločeni le z ozkim pasom smrek. V vsakem je na šoti po 10 jezerc, barjanskih oken," opisujejo na spletni strani Rogla – Pohorje.
Druga možnost je Črno jezero, ki leži na gozdnatem slemenu med Tremi Kralji in Osankarico na Pohorju na nadmorski višini 1197 metrov. V jezerih kopanje sicer ni dovoljeno, a je sprehod ob njih lahko prijetna sprostitev.
Pravo mesto za osvežitev v vročih dneh je Zgornja Savinjska dolina. V Rečici ob Savinji se lahko kopate v reki Savinji ali pa v jezeru v kampu Menina. Odlična izbira so tri ledeniške doline – Robanov kot, Logarska dolina in Matkov kot. Dobro vam bo del sprehod, lahko pa se odpravite v višje lege, saj so vse tri doline izhodišča za planinarjenje po Kamniško Savinjskih Alpah.
Koroška
Če vas pot zanese v severni del naše države, ne boste zgrešili, če boste obiskali Ivarčko jezero v gozdni pokrajini Podgore nad Preškim vrhom. Pet metrov globoko jezero sicer ni primerno za kopanje oziroma se v njem kopate na lastno odgovornost. Je pa na tem območju kar nekaj rekreacijskih površin, prostora za sončanje, v bližini pod drevesi pa je tudi dovolj sence.
Prekmurje
Prva misel je zagotovo reka Mura, kjer lahko na vročino vsaj malo pozabite z raftingom. V krajinskem parku Goričko ob meji z Madžarsko pa se lahko podate ob akumulacijsko Hodoško jezero, ki sicer ni primerno za kopanje.
Privablja tudi umetno Bukovniško jezero, ki je nastalo z zajezitvijo potoka Bukovnica. Jezero obdaja gozd z bio-energetskimi točkami. "Zraven je tudi kapela sv. Vida in izvir vode poimenovan po tej kapelici oziroma po legendarnem dogodku, ko je slep človek spregledal, ko si je opral oči s to vodo …" pišejo na lokalni spletni strani Sončeve pozitivke.
Notranjska
Na tem koncu je kar nekaj turističnih jam, ki bodo brez dvoma znižale vašo telesno temperaturo. Med turisti najbolj priljubljena je Postojnska jama, med bolj znanimi so še Škocjanske jame in Križna jama.
Trnovski gozd sestavljajo planote Trnovski gozd, Nanos, Hrušica in Banjšice ter dolina Trebušnic. Zaradi svojevrstne kulturne krajine je to območje posebnost v slovenskem merilu. "Njen dinarski značaj poudarjajo izraziti kraški pojavi, kot so vrtače, škraplje in želebiči, travnate površine z golim kamenjem, kamenjem, zloženim na kupe in suhozide, z vegetacijskimi oblikami, ki kažejo na ostre vremenske razmere," ga opisujejo na spletni strani Portal Banjške in Trnovske planote. Na planotah je značilno tudi precejšnje število jam in brezen. Ker se v nekaterih jamah nabira hladen zrak, so jih domačini poimenovali ledenice, še piše na portalu.
Primerna točka je tudi v Rakov Škocjan – kraška dolini, po kateri teče reka Rak. Kanjon je zaradi zaradi številnih jam, ki jih je reka izdolbla na svoji poti, zanimiva in lahko dostopna ohladitev.
Končajmo v Posočju
Zagotovo je najbolj mikavna bistra hči planin – Soča, ki pa mnoge ohladi že zgolj s pogledom, saj se kljub visokim temperaturam zraka ogreje do 18 stopinj Celzija. Trenutno je najtoplejša v Solkanu – 15,4 stopinje Celzija. Če pa ste že tako pogumni, da se spopadete z ledeno krasotico, bodite previdni, saj je reka deroča in skriva mnoge pasti.
Med kopalci je bolj priljubljena Nadiža, ki se segreje čez 21 stopinj Celzija. Reka teče po lepem okolju in slovi kot ena najbolj čistih, in po besedah domačinov, zdravilnih alpskih rek, ki naj bi celila rane in blagodejno vplivala na kožo.
Čofotate lahko tudi na sotočju reke Bače in Idrijce pod znanim kamnitim mostom, čez katerega vodi bohinjska železnica.
Če vam ni ravno do kopanja, se odpravite na potep v dolino Lepene ali nadaljujte pot v hribe okrog nje. Najbolj prepoznaven v tem predelu je Krn.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.