Začnimo v Posočju, kjer vas lahko ohladi že pogled na smaragdno Sočo. Tam si lahko ohladitev privoščite na številnih mestih vzdolž reke, lahko pa se zapeljete do doline Lepene, kjer si v senci dreves privoščite noč na prostem. (Za tiste z več energije predlagamo vzpon na Krn in ogled čudovitih Krnskih jezer).
Nikar ne pozabite obiskati Nadiže, ki je zaradi visokih temperatur, zelo čiste vode in mirnega toka zelo primerna za kopanje. Mnogi domačini vam bodo dejali, da Nadiža celi rane in ima zdravilen učinek, vzdolž njenega toka pa so številna korita, ki so primerna za kopanje. Zapeljite se do kopališča pod mostom v Podbeli ali pa do kopališča pod Napoleonovim mostom.
Na Notranjskem si lahko hitro in učinkovito ohladitev poiščete v eni od turističnih jam. Najbolj znana in verjetno najbolj oblegana je Postojnska jama, lepše od nje so Škocjanske jame, za mnoge najlepša pa je Križna jama. Primerna za ohladitev so tudi mrazišča, kjer procesi nočnega ohlajanja trajajo dlje kot v okolici, poleg tega pa se vanje steka ohlajen zrak. Takšno mrazišče je tudi planota Trnovski gozd, kjer si v bistveno nižjih temperaturah in čudovitem gozdu brez težav poiščete ohladitev. Seveda lahko otroke odpeljete na poučno ohladitev v Rakov Škocjan. To je kraška dolina, po kateri teče reka Rak, kanjon pa je zaradi lege ob reki in zaradi številnih jam, ki jih je reka izdolbla na svoji poti, prijetna in lahko dostopna ohladitev. Otrokom bo zagotovo všeč.
Če ste ljubitelj Gorenjske, lahko zatočišče pred žgočim soncem poiščete na bregovih Bohinjskega jezera. Jezero ima sicer 20 stopinj Celzija, a se voda v zgornjih plasteh čez dan segreje tudi na 22 stopinj Celzija. Če imate dovolj moči za krajši pohod, se odpravite do slapa Savica. Veliko možnosti za ohladitev ponuja tudi Kranjska Gora z okolico. Ustavite se v Gozdu Martuljku, naselju ob bregovih reke Save Dolinke. Na poti proti Blejskemu jezeru se lahko ustavite tudi ob Šobčevem bajerju (Kamp Šobec).
Zelo priporočamo obisk Blejskega vintgarja. 1,6 kilometra dolga soteska leži v neposredni bližini Gorij, približno štiri kilometre severozahodno od Bleda. Izdolbla jo je reka Radovna. Čez sotesko je po lesenih mostovih in Žumrovih galerijah speljana učna pešpot, ki se konča z mogočnim 13 metrov visokim rečnim slapom Šum. Ohladitev zagotovljena! Na poti na Jezersko, ki je prav tako odlična možnost za ohladitev v naravi, se lahko ustavite v Preddvoru. Kraj velja za klimatsko letovišče in zdravilišče, priporočamo pa vam sprehod ob umetnem jezeru Črnava.
V Beli krajini si lahko osvežitev privoščite ob reki Kolpi. Čofotanje v široki in plitvi reki v Vinici vam bo dolgo ostalo v spominu, prenočite pa lahko v bližnjem kampu. Na Dolenjskem je zelo lepa dolina reke Krke. Ponuja številne prostore za piknike v naravi, zaradi številnih lehnjakovih pragov pa so na reki nastala atraktivna slapišča. Obiščite tudi njen izvir pod Krško jamo pri naselju Krka.
Ohladitev lahko poiščete tudi v Kočevskem rogu. Ne pozabite stopiti v čarobni Rajhenavski pragozd. Če boste imeli srečo, boste morda naleteli na rjavega medveda. Tega vam sicer ne moremo zagotoviti, zagotovo pa vam bo ob pogledu nanj postalo vroče. Ohladite se lahko v Rudniškem jezeru nad Kočevjem, ki je nastalo, ko je del nekdanjega rudnika poplavilo. Še vabilo za obisk reke Temenice, ki je ena bolj znanih dolenjskih ponikalnic. Reka kar dvakrat ponikne, priporočamo pa obisk izvira Zijalo. Ta je v občini Mirna Peč pod hribom Svete Ane. Ko boste enkrat tam, vam bo hitro jasno, zakaj se temu območju reče dežela legend. Če najdete zlato tele, nam pošljite fotografijo.
Ohladitev lahko najdete tudi v objemu pohorskih gozdov, na katere so Štajerci še posebej ponosni. Priporočamo izlet na Roglo in nato potep do Lovrenških jezer. Gre za najvišje ležeče barje v Sloveniji. Barje sestavljajo večja in manjša jezerca, skupno jih je 20. Lahko pa se odpravite do Črnega jezera, ki leži na gozdnatem slemenu med Tremi Kralji in Osankarico na Pohorju na nadmorski višini 1197 metrov. V jezerih ni dovoljeno kopanje, a je že pogled nanje čudovita sprostitev. Zelo lepa in hkrati pravo mesto za osvežitev v vročih dneh je Zgornja Savinjska dolina. V Rečici ob Savinji se lahko okopate v reki Savinji ali pa v jezeru znotraj kampa Menina. Ne pozabite obiskati treh ledeniških dolin – Robanovega kota, Logarske doline in Matkovega kota.
Če vas pot zanese na Koroško, se lahko zapeljete do Ivarčkega jezera, ki se nahaja v čudoviti gozdni pokrajini Podgore nad Preškim vrhom. Samo jezero ni primerno za kopanje oziroma je kopanje v pet metrov globokem jezeru na lastno odgovornost. V vročih poletnih dneh se mu kopalci težko uprejo. Imajo pa veliko rekreacijskih površin ter prostore za sončenje, v bližini pod drevesi pa je tudi dovolj sence.
Prekmurci bodo enotni, da ni lepšega kot ohladitev ob reki Muri. Marsikje ponujajo tudi spust z raftom, kar je prav posebno doživetje. V krajinskem parku Goričko tik ob meji z Madžarsko lahko obiščete Hodoško jezero. To je akumulacijsko jezero, poleg jezera pa je počivališče in izvir čiste pitne vode. Jezero ni primerno za kopanje. Morda atraktivnejše je Bukovniško jezero. To je umetno jezero, veliko 4,5 hektara, ki je nastalo z zajezitvijo potoka Bukovnica. Okolica jezera je obdana z gozdovi, primernimi za sprehode. Na dvignjenem predelu ob jezeru je kapelica sv. Vida in pod njo istoimenski studenec, ki naj bi imel zdravilno moč. Ali je to res, boste morali sami preveriti, o ugotovitvah pa nas le obvestite. V premeru 450 metrov okrog izvira je odkritih in označenih 26 zdravilnih točk, ki ponujajo energije, potrebne za revitalizacijo na fizični, psihični, mentalni, čustveni in intelektualni ravni.
Nazadnje poglejmo Ljubljano z njeno bližnjo okolico. Tukaj bomo izpostavili le nekaj "naravnih hladilnikov". Zagotovo je najprijetnejša ohladitev v vintgarjih in soteskah. Na Barju imate tako na voljo obisk Iškega vintgarja (na poti tja se lahko okopate še v Podpeškem jezeru), pri Borovnici splezajte v borovniški Pekel. Ena od možnosti je obisk jezera na Rakitni. Sam kraj je znan po ugodni klimi za pljučne bolnike. Naravno jezero je poleti zelo privlačno za kopanje.
Skoraj v mestu lahko naravno senco poiščete v rekreativnem parku Mostec, pa še otroci se bodo razveselili igral. Za starše je tam tudi gostinski lokal. Mostec leži na pobočju Rožnika v bližini živalskega vrta, kar je lahko odlična popestritev vašega izleta. Če se zapeljete do Medvod, si privoščite počitek ob akumulacijskem Zbiljskem jezeru. Kopanje ni priporočljivo, imajo pa igrišče za odbojko na mivki, najamete pa si lahko tudi čoln in odveslate s svojo drago po gladini reke Save.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.