konec šolskega leta 2019

Pravna mreža ljudem v pomoč pri pridobivanju osebnih zdravnikov

03. 01. 2023 13.13

V Pravni mreži za varstvo demokracije so se namenili ponuditi pravno pomoč osebam, ki kljub plačevanju zdravstvenega zavarovanja ne morejo pridobiti osebnega zdravnika, saj menijo, da jim je s tem kršena zakonska pravica. Kot je pojasnila Anuška Podvršič iz mreže, akcijo razumejo kot dodatno spodbudo državi, da ljudem zagotovi zdravnike.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?

21. 04. 2022 09.38

V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Po treh letih zahtevnega dela zaigrala umetnina študenta lesarstva

16. 04. 2022 15.50

21-letni študent ljubljanske Biotehniške fakultete Matic Jančar je našel navdih v lesu in se odločil, da mu posveti življenje. Je zgleden primer, kako se lahko talent, strast do dela in znanje povežejo v izjemen rezultat. Te dni je dokončal svoj srednješolski projekt, zaključni izdelek, ki ga je zaradi zahtevnosti dodeloval več kot tri leta. Izdelal je lesene orgle, ki jih je označil za "kraljico inštrumentov" ali "inštrument človekove duše". Z njim smo se pogovarjali o njegovem lesarskem podvigu in priložnostih, ki jih ponuja lesarska branža v Sloveniji.

Soočenje o zdravstvu: so predstavniki strank pravilno navajali podatke?

13. 04. 2022 06.00

Po tretjem predvolilnem soočenju, ki ga je vodila Maja Sodja, objavljamo ugotovitve novinarjev rubrike Dejstva, ki so preverjali resničnost izjav. Tokrat so se soočili: Robert Golob (Gibanje Svoboda), Jelka Godec (SDS), Dejan Židan (SD), Miha Kordiš (Levica), Jani Möderndorfer (LMŠ), Janez Cigler Kralj (NSi), Alenka Bratušek (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo).

Katere knjige smo si najpogosteje izposodili in kakšna je bralna pismenost naših otrok?

12. 09. 2021 17.49

Za nami je dolgo poletje, ko Slovenci zaradi več prostega časa običajno večkrat vzamemo v roke knjigo. Podatkov, iz katerih bi lahko sklepali, kako je epidemija vplivala na naše bralne navade, še ni. Ob začetku nacionalnega meseca skupnega branja pa smo preverili, kakšna je bralna pismenost naših šolarjev in katere knjige so v Sloveniji največkrat izposojene.

Miha Horvat in Vika Magdič

22. 02. 2021 05.30

Miha pravi, da obožuje kuhanje in da vsa njegova družina zelo rada kuha. Ko so se odprle prijave za Malega šefa, je dolgo iskal nekoga, ki bi se mu pridružil pri izzivu. In nato se je 'pojavila' Vika, ki ga je iznenada vprašala, ali se je res prijavil v šov. No, zdaj sta kuharska partnerja in med kuhanjem očitno tudi kakšno zapojeta.

V šolo s čim manj stresa

26. 08. 2019 06.00

Začetek šolskega leta bo za številne starše in otroke vse prej kot brezskrben. Pa ne zgolj zaradi nakupovanja šolskih potrebščin, temveč zato, ker šola pomeni obveznosti, določen dnevni ritem in vzgojne prijeme. In prav vzgoja je vprašanje, ki buri duhove staršev. Pogovarjali smo se s specialnim pedagogom, kako otroke pripraviti na šolske dni in jih soočiti, da prihaja obdobje, ki vključuje naloge?

Pikalo: Jeseni nas čakajo novi izzivi in upamo, da tudi kakšne spremembe na bolje

24. 06. 2019 06.04

Šolarji bodo še zadnjič v tem šolskem letu sedli v šolske klopi, prejeli bodo tudi zaključna spričevala. Nato pa bodo za dobra dva meseca pozabili na šolo in se prepustili uživanju in brezskrbnosti. Da bodo počitnice polne doživetij, so poskrbele številne organizacije s počitniškimi delavnicami, poletnimi šolami, izleti in letovanji.

Pred vikendom na avtocestah gneča in zastoji

21. 06. 2019 13.55

Ob koncu šolskega leta in pred praznično obarvanim vikendom na cestah nastajajo gneča in zastoji. Za ponedeljek in sredo napovedujejo povečano število tovornih vozil na avtocestah.

Kaj je in kaj ni primerno darilo za učitelje in vzgojitelje?

18. 06. 2019 22.55

Konec šolskega leta je tudi čas obdarovanja učiteljev in vzgojiteljev. In če so bila nekoč običajna darila šopki rož in morda kakšna steklenica dobrega vina, danes nekateri starši pošteno pretiravajo. Z absurdno dragimi darili pa spravljajo v zadrego tako učitelje, kot tudi tiste starše, ki si tega ne morejo privoščiti.

Gašper po hudi nesreči: Te bolečine pri svojih najdražjih ne bi prenesel

17. 03. 2019 07.00

Gašper Mlakar je bil star komaj 17 let, ko se je konec šolskega leta odpravil na poletno delo. Iz domače hiše iz Jerman vrha na Dolenjskem do Studenca ga je čakalo 20 minut vožnje z motorjem. Od doma se je tako kot vsak dan odpravil hkrati z očetom, ki je odšel v službo. Skupaj sta odkorakala iz veže. Gašper si niti v sanjah ni predstavljal, da bo to njegova zadnja hoja v življenju.

Večjih zamud pri odločanju o državnih štipendijah ne bo

13. 08. 2018 18.30

Pred začetkom novega šolskega leta so zaokrožile informacije, da naj bi na centru za socialno delo zaostajali z odločanjem o vlogah za državne štipendije. Do zapleta naj bi prišlo zaradi nadgradnje informacijskega sistema. A na ministrstvu za delo so zagotovili, da se odločanje lahko zamakne največ za mesec dni.