delna regulacija

Kulturni in družbeni izzivi konoplje
31. 12. 2023 10.00Konoplja je nedvomno ena izmed najbolj prepoznavnih, a žal, tudi najbolj kontroverznih rastlin na svetu. Prve omembe o uporabi konoplje segajo približno 12 tisoč let nazaj, v Srednjo Azijo. Skozi zgodovino je bila znana kot pomembna in vsestranska rastlina, saj so iz nje izdelovali vrvi, papir in številne druge izdelke ter jo uporabljali v prehranske in medicinske namene.

Razburjeni prevozniki in kmetje: 'Ne moremo se primerjati z evropskimi kmeti'
17. 06. 2022 06.00Potem ko je vlada naznanila, kako se bo Slovenija spopadala z draginjo najprej na področju goriv, je že završalo med avtoprevozniki, kmeti, nekaterimi potrošniki, ki se bojijo kako naprej. Cene bodo dražje že od torka dalje: 1,7 evra za liter 95-oktanskega bencina in 1,8 evra za liter dizla zunaj avtocest. Na avtocestah pa kar za petino več, kar bo močno udarilo prevoznike. A premier Robert Golob je zagotovil: "Pripravljamo omilitvene ukrepe za določene skupine, tudi avtoprevoznike." Ob tem je poudaril, da gre za iskanje ravnovesja, kaj zmorejo potrošniki, prevozniki, prodajalci in država. Je ta način delne regulacije pravi?

S torkom znova delna regulacija cen pogonskih goriv
15. 06. 2022 07.05Premier Robert Golob je predstavil prve predloge za blažitev draginje, ki predstavljajo eno od prednostnih nalog nove vlade na začetku mandata. Kot je povedal, bo vlada znova uvedla regulacijo marž trgovcev na bencinskih servisih zunaj avtocest ter sprostila marže in cene na avtocestah. Režim bo v veljavo stopil 21. junija, trajal pa bo 12 mesecev. Ob tem bodo s 1. julijem začeli učinkovati tudi nekateri omilitveni ukrepi pri potnih stroških, javnem prometu in v kmetijstvu.

Bi manj regulacije izboljšalo kakovost našega življenja?
22. 06. 2018 19.27V zadnjih letih smo priča vse večjemu begu možganov oziroma odseljevanju izobražene delovne sile, ki je zaradi visoke obdavčitve dela, birokratskih ovir ter drugih državnih omejitev priložnost za boljše in bolj kakovostno življenje primorana poiskati na tujih tleh. Za selitev se odloča tudi vse več inovatorjev, posameznikov z dobrimi poslovnimi idejami in uveljavljenih podjetij – v tujini za zagon obrata namreč potrebujejo vsega mesec ali dva, pri nas tudi več let. A Slovenija ob vseh teh dejstvih ne stori ničesar. Kot da čaka – na kaj že?