Da se je cena nafte v letu in pol iz 70 evrov na tono dvignila na več kot 120 evrov, podražila se je za več kot 75 odstotkov, je poudaril premier Robert Golob in dodal, da maloprodajne cene temu v celoti niso uspele slediti. V istem obdobju smo v Sloveniji imeli različne režime, ki pa tudi niso uspeli slediti trgu. "Imeli smo režim, ki je na silo vpeljal regulacijo maloprodajnih cen. Zaradi tega imamo danes na ministrstvu za gospodarstvo milijonske zahtevke po povrnitvi stroškov. Ta režim je popolnoma nevzdržen z vidika realnosti."
"Trg izven avtocest žal ne deluje. Vsi ponudniki imajo med seboj skoraj identične cene. Če trg ne deluje, je vrnitev na regulacijo marž trgovcev najbolj smiselna poteza," je jasen Golob. Kot je pojasnil, so iskali ravnovesje s tržnimi cenami: "Kako vsak izmed nas - država, trgovci in potrošniki nosimo del bremena." S to uredbo zasledujemo cene, ki so primerljive s sosednjimi državami, predvsem s Hrvaško, dodaja.
Nov režim bo v veljavo stopil 21. junija. Vlada bo tako s torkom znova uvedla regulacijo marž trgovcev na bencinskih servisih zunaj avtocest ter sprostila marže in cene na avtocestah. "Iščemo točko, kjer lahko omilimo prehod iz sedanjega izkrivljenega stanja, v neko novo predvidljivo stanje za potrošnika, gospodarstvo, bankirje ter državni proračun," je dejal. S takšno rešitvijo se želijo izogniti zahtevkom, ki bi lahko znašali tudi do 800 milijonov evrov. "To je znesek, ki si ga nobena država ne more privoščiti."
"Za obdobje naslednjih 12 mesecev bomo regulirali marže vseh trgovcev," je dejal premier ter dodal, da želijo s tem prebroditi obdobje najvišjih cen. "V naslednjih obdobjih pa smo lahko fleksibilni." Z vidika cen goriv to pomeni, da bi se cene glede na včerajšnje stanje lahko primerjale tistim na Hrvaškem izven avtocest.
Spregovoril je tudi minister za gospodarstvo Matjaž Han, ki je poudaril, da cena naftnih derivatov vpliva na življenja vseh in ob tem izpostavil t. i. naftni turizem. "Vsi, ki so gorivo točili pri nas, so se zažirali v naša sredstva," in dodal, da če ne bi ukrepali sedaj, bi imeli do konca leta na stotine milijonov evrov škode, ki bi jo morali povrniti trgovcem.
Dodal je, da njegova pristojnost, da se skupaj z ministrom za infrastrukturo dogovori tudi z naftnimi trgovci, kako bodo delovali naprej. "Menim, da smo zasnovali pot, ki bo za državljane na dolgi rok edina pravilna," je zaključil.
Predvideni tudi omilitveni ukrepi
Da so iskali tudi ravnovesje po tem, kaj lahko naši potrošniki še prenesejo, je še dejal Golob. "Država se je odpovedala vsemu, čemur se je lahko odpovedala, ter da je s tem še vedno ostala v skladu s slovenskimi zakoni in evropskimi direktivami," je jasen.
Ob tem s 1. julijem sprejemajo tudi nekatere omilitvene ukrepe. Ti bodo zajemali področja potnih stroškov, javni promet in kmetijstva. Dvigujejo neobdavčeno povračilo za delovno aktivne, povišali bodo povračilo zneska trošarin, ki ga dobijo javni prevozniki.
Natančneje je razložil, da z omilitvami dvigujejo neobdavčeno povračilo potnih stroškov za delovno aktivne. To se bo povišalo za 16 odstotkov. Prav tako bodo omilitve zajele tudi prevoznike, ki jim bodo povišali znesek trošarin. "Javni promet tako zaradi tega prehoda ne bo prisiljen v podražitve, temu primerno pa bo celo bolj konkurenčen, kot je sedaj," je prepričan.
V enem delu pa predvidevajo tudi razbremenitev za kmete, znesek naj bi bil primerljiv s podražitvami. Ta olajšava bo zajela vse upravičence na kmetijskem ministrstvu. "S tem želimo razbremeniti tiste ciljne skupine, ki so lahko najbolj ranljive," je dejal Golob, ki je dodal, da bodo še junija predvidoma predlagali tudi ukrepe za naslovitev cen hrane, v prvi polovici julija pa bodo sledili še ukrepi za elektriko in ogrevanje.
Ukrepanje v dveh fazah
Golob je v ponedeljek ob obisku v Mariboru izrazil prepričanje, da bodo ukrepe za blažitev draginje pripravili do konca meseca, da bo lahko nato sledila njihova izvedba. Napovedal je, da se bodo ukrepanja najprej lotili pri naftnih derivatih, nato pri elektriki, sledila bo hrana in na koncu še plin.
Po napovedih bodo ukrepali v dveh fazah: najprej naj bi se z deležniki skušali dogovoriti o delitvi bremen zmanjšanja cen za gospodinjstva in podjetja, če to ne bo uspešno, pa naj bi sledila cenovna regulacija.
KOMENTARJI (1424)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.