biomedicina

Natalija je dokončala študij laboratorijske medicine, sedaj je čas za njeno strast
20. 03. 2025 07.57Natalija Sebanc je vlogo opazovalke v domači kuhinji hitro zamenjala z vlogo mamine pomočnice in odkrila svojo življenjsko strast. Zanjo si je vzela čas po končanem študiju laboratorijske medicine in kdo ve, morda bo po koncu MasterChefa odprla lastno slaščičarno.

Sloveniji za superračunalnik 67,5 milijona evrov evropskih sredstev
12. 03. 2025 12.59Evropska komisija je objavila rezultate drugega roka razpisa za postavitev tovarn umetne inteligence, za katerega se že ve, da je bil uspešen tudi za Slovenijo. Prej izbranim sedmim lokacijam se poleg Slovenije pridružujejo še Avstrija, Bolgarija, Francija, Nemčija in Poljska, so sporočili. Skupna vrednost naložb je okoli 485 milijonov evrov. Vrednost slovenskega superračunalnika znaša 150 milijonov evrov, od tega bo EU prispevala 67,5 milijona evrov.

'Mama si, ne glede na to, kako je otrok nastal'
11. 10. 2024 20.21Pri nas ima vsak šesti par težave z zanositvijo. V primeru neplodnosti ženske, je edini način zanositve oploditev z biomedicinsko pomočjo z darovano jajčno celico. Jajčeca ustrezne anonimne darovalke tako oplodijo s partnerjevimi semenčicami, zarodek pa prenesejo v maternico prejemnice darovane celice. In takšna je tudi zgodba mlade mamice Pie, ki je pred tremi leti s pomočjo darovane jajčne celice dobila sinčka. Kljub napovedim zdravnikov, da najverjetneje nikoli ne bo spontano zanosila, pa se je dve leti pozneje zgodilo ravno to veliko presenečenje in prišla je še hčerka.

Magistrski študijski program Industrijska farmacija
29. 05. 2024 00.15V študijskem letu 2024/2025 na Fakulteti za farmacijo Univerze v Ljubljani ponovno vabimo k vpisu plačljivega študijskega programa Industrijska farmacija, ki poteka v angleščini. Eden izmed ključnih motivov za uvedbo takšne vrste študijskega programa je velika potreba po mednarodnih in domačih strokovnjakih iz področja farmacije in industrijske farmacije, zaradi razvoja farmacevtske industrije v Sloveniji in širše.

Kapitalski trgi v letu 2024: v 77 trgovalnih dneh do več kot 9 % donosa
25. 04. 2024 08.58Leto 2024 je leto, ko bo 47 % svetovne populacije sodelovalo na volitvah. V prihodnjih mesecih se bodo zvrstile volitve v Indiji in v evropski parlament, na ameriški kapitalski trg pa imajo največji vpliv ameriške predsedniške volitve.

V Postojni odprli center za oploditve z biomedicinsko pomočjo
05. 03. 2024 13.16V Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna so februarja končali urejanje prostorov za izvajanje postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo. Center so slovesno odprli ob prisotnosti predsednika vlade Roberta Goloba in ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel. Prisotne je na odprtju pozdravila soproga znanega slovenskega kolesarja Lora Roglič, ki je prinesla rožnato majico vodilnega na lanski kolesarski dirki po Italiji. Dres bo krasil avlo porodnišnice.

Predstavitev Centra za tehnologije genske in celične terapije
06. 09. 2023 18.44Eden na dva tisoč Slovencev ima redko bolezen in med njimi je polovica otrok. Samo spomnite se svetlolasega Urbana, za katerega je vsa Slovenija zbirala sredstva za razvoj genske terapije. Prav tako poznamo tudi več sto vrst rakavih obolenj, med katerimi za številna ni na voljo učinkovitih zdravil. Novi Center za tehnologije genske in celične terapije bo takim bolnikom omogočal boljše in daljše življenje ter celo trajno ozdravitev, saj bo povezoval raziskovalce na področju biomedicine z zdravniki, pacienti in družbo za razvoj in prenos tehnologij v klinične raziskave. Kaj projekt pomeni za Slovenijo?

Letos vpisov v študijske programe nekoliko več kot lani, kje so omejitve?
07. 04. 2021 11.13V prvem prijavnem roku za vpis v prvi letnik dodiplomskega in enovitega magistrskega študija za študijsko leto 2021/22 je bilo na 17.547 vpisnih mest oddanih 15.279 prijav za vpis, kar je 162 več kot lani. Omejitev vpisa je na 96 študijskih programih, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.

To so poklici, ki bodo iskani čez 10, 20 let!
07. 12. 2016 11.12Si predstavljate, da bi bil vaš otrok po poklicu trgovec s časom, varuh podatkov, pogajalec ob spletnih ugrabitvah? Kaj pa kirurg, ki bo znal izbrisati slabe spomine, ali čistilec ozračja? Vsi ti poklici se nam danes resda zdijo še nekoliko neverjetni, a že čez dve ali tri desetletja naj bi bili med najbolj iskanimi na svetu. V tem času naj bi se namreč pojavilo kar 65 odstotkov poklicev, o katerih se nam danes še niti ne sanja.

Kako povečati svojo vrednost v družbi?
07. 06. 2010 07.34Znanje postaja naša največja vrednota. Svoje znanje nadgradite na podiplomskem študiju Univerze v Ljubljani – najboljše izobraževalne in raziskovalne ustanove, s preverjeno kakovostjo, najboljšimi učitelji in raziskovalci ter najdaljšo tradicijo.