adam bohorič

Ob dnevu reformacije: 'Slovenci smo narod izjemnih posameznikov'

31. 10. 2024 07.09

V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije, praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, družbeno-politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci hkrati obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika. Osrednja državna proslava je bila v sredo zvečer v Cankarjevem domu, danes pa bodo po evangeličanskih cerkvah bogoslužja. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je ob dnevu reformacije v svoji poslanici zapisala, da je reformacija na Slovenskem pomembna predvsem zato, ker je omogočila začetek širjenja znanja med ljudmi.

Jure Henigman kot karizmatični Gospod profesor v novi seriji na VOYO

14. 12. 2021 12.32

Novost na VOYO: 13. januarja prihaja visokoproračunski original VOYO, serija Gospod profesor je zgodba o karizmatičnem profesorju, ki neukrotljivim dijakom pomaga pri premagovanju zahtevnih življenjskih ovir, zato pozabite vse, kar veste o profesorjih in spoznajte Sama Demšarja, ki ga igra Jure Henigman.

Slovenska reformatorja Bohorič in Dalmatin odslej tudi v stripu

02. 11. 2020 19.37

Reformatorji, kot sta Adam Bohorič in Jurij Dalmatin, v stripu? Zakaj pa ne, če smo pred dnevi praznovali dan reformacije, mineva pa tudi 500 let od rojstva Adama Bohoriča. Da bi o njiju in njunih dosežkih spomnili stare in motivirali mlade, se ju je lotil komik Pižama.

Židan: Obeležujemo civilizacijski preskok

30. 10. 2019 21.25

V Linhartovi dvorani Cankarjevega doma je potekala državna proslava ob dnevu reformacije. Kot je v nagovoru izpostavil predsednik državnega zbora Dejan Židan, nocoj "obeležujemo prelom časa in civilizacijski preskok v kulturnem in jezikovnem popotovanju slovenskega naroda".

'Nič, kar smo dosegli v narodovi zgodovini, ni bilo doseženo čez noč'

31. 10. 2018 07.33

V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije, praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci hkrati obeležujemo tudi rojstvo slovenskega knjižnega jezika in se spominjamo Trubarja. V evangeličanski cerkvi v Ljubljani je potekalo osrednje praznično bogoslužje, ki se ga je udeležil tudi predsednik republike Borut Pahor.

FOTO: 'Potrebujemo nove 'lutre', da nam bodo nastavili zrcalo in nas spomnili na naše korenine

30. 10. 2017 20.59

Slavnostni govornik na proslavi v počastitev dneva reformacije je bil predsednik DZ Milan Brglez, ki je dejal, da potrebujemo "nove lutre", ki nam bodo sporočili, da se moramo vrniti k svojim koreninam, ki so v spoštovanju mednarodnega, evropskega in nacionalnega prava, v spoštovanju vseh človekovih pravic ...

Kakšen praznik 31. oktobra praznujemo Slovenci in zakaj?

31. 10. 2016 08.14

V Sloveniji praznujemo dan reformacije. Praznik obuja spomin na versko, politično in kulturno gibanje v 16. stoletju, po zaslugi katerega smo Slovenci dobili Katekizem. Gre za prvo knjigo v maternem jeziku in prvo slovensko tiskano knjigo.

Janša: Slovenski jezik nas združuje, je temelj naše narodne zavesti

31. 10. 2012 07.18

Premier Janša je ob dnevu reformacije poudaril, da je slovenska govorjena in pisana beseda ohranila slovenski narod. Hkrati pa je izpostavil še, da bosta za napredek naroda potrebni tudi enotnost in odločnost.

Spomin na začetek slovenstva

31. 10. 2005 08.20

31. oktobra obeležujemo dan reformacije. Ta je Slovencem prinesla prvo knjigo v slovenskem jeziku in s tem knjižni jezik.

Pred dnevom reformacije

29. 10. 2000 00.00

V samostojni Sloveniji dan reformacije, 31. oktober, praznujemo kot državni praznik. Praznik reformacije je posvečen Martinu Luthru, ki je na 31. oktobra leta 1517 v Wittenbergu v Nemčiji s 95 tezami o potrebni prenovi cerkve nastopil proti ravnanju katoliške cerkve. Njegovo izobčenje je povzročilo nastanek evangeličanske cerkve, njegove ideje pa so v Slovenijo prinesli študentje nemških univerz, med njimi Primož Trubar, Jurij Dalmatin ter Adam Bohorič, ki so s svojimi deli odločilno prispevali k razvoju slovenskega jezika. Osrednja prireditev ob dnevu reformacije in 450. obletnice izida prve slovenske knjige bo v ponedeljek, 30. oktobra, v Cankarjevem domu, slavnostni govornik pa bo predsednik Slovenskega protestantskega društva Primož Trubar dr. Oto Norčič. V torek pa bodo praznična bogoslužja v vseh evangeličanskih cerkvah. Protireformacija se je na slovenskem začela v 80. letih 16. stoletja, protestante, ki jih je bilo prej v okolici Ljubljane in v Kranjski deželi več kot 90 odstotkov, so prisilili k prestopu v katoliško vero, ostale pa izgnali. Protestantizem se je v Sloveniji ohranil le v Prekmurju, ki je bilo takrat pod Ogrsko. Slovenska protestantska cerkev, organizirana v 13 cerkvenih občinah, danes šteje 19.000 članov, večinoma v Pomurju.